Skocz do zawartości
Domol

Jak się udały zawody DRC?

Pomocna odpowiedź

Jedno z największych wyzwań dla robotyków - DARPA Robotics Challenge Trials już za nami. 8 drużyn, które uzyskało najlepszy wynik, przejdzie do finału DRC ze sponsoringiem ze strony DARPA (maksymalnie milion dolarów na drużynę). Natomiast pozostałe drużyny również mogą uczestniczyć w finałach, jednak muszą znaleźć swoje własne źródła finansowania. Jesteście ciekawi jak wyglądały zawody?

SCHAFT - robot, który zajął pierwsze miejsce

Jeśli spodziewacie się, że roboty, które uczestniczą w zawodach super szybko i precyzyjnie wykonują zadania, to niestety się rozczarujecie. Ich zmagania są powolne i często dość niezdarne, nieraz wręcz nieudolne. Warto pamiętać o tym, że na wykonanie każdego zadania robot ma 30 min. Może wykorzystać cały ten czas lub tylko jego część oraz przerwać wykonywanie zadania w dowolnym momencie (może nawet do niego nie podejść). Oczywiście im lepiej wykona polecenia, tym więcej punktów dostanie.

Tabela wyników

SCHAFT, robot japońskiej drużyny, który zwyciężył ten etap DRC, był naprawdę niepokonany. Już pierwszego dnia zdobył 18 na 20 możliwych punktów. Ni powinno to nikogo dziwić, bo jeszcze przed zawodami można było obejrzeć filmik, na którym robot wykonuje każde z zadań.

To można było oglądać jeszcze przed zawodami

Większość robotów, które zmagały się z niezwykle trudnymi zadaniami to humanoidy. Jednak kilka z nich miało odmienną konstrukcję. Między innymi RoboSimian czy CHIMP. Każdy z tych robotów dość dobrze poradził sobie z zadaniami terenowymi, jak np. pokonywanie nierównych powierzchni. Miały one jednak spore problemy z prowadzeniem samochodu. CHIMP dał radę wspiąć się w bardzo dziwny sposób tylko na najniższy szczebel drabiny, natomiast RoboSimian w ogóle nie zaliczył tego zadania.

RoboSimian jakoś dawał sobie radę

Dodatkowym utrudnieniem podczas zawodów były warunki atmosferyczne. Wcześniej, w laboratorium, drużyny nie przejmowały się słońcem, cieniem czy wiatrem. Jednak te czynniki utrudniały wykonywanie zadań, szczególnie podczas balansowania na drabinie. Silne podmuchy były o tyle złośliwe, że zatrzaskiwały otwarte do połowy drzwi - to tutaj właśnie SCHAFT stracił punkty pierwszego dnia.

Czasem opłacało się również myśleć w niekonwencjonalny sposób. Dzięki temu robot HUBO pokonał drabinę… tyłem. Rozwiązanie było dopasowane do jego konstrukcji, dzięki czemu jego środek ciężkości znajdował się bliżej drabiny.

HUBO wspina się tyłem

Najciężej było zaliczyć zadanie z prowadzeniem samochodu. Co ciekawe, robot w momencie rozpoczynania zadania mógł znajdować się już w środku - nigdzie nie było wymogu samodzielnego wejścia do pojazdu. Mimo to, ruszenie i manewrowanie okazywało się często ponad siły zawodników.

HUBO przekroczył limit czasowy w tym zadaniu, jednak udało mu się chwilę poprowadzić

Jeśli macie ochotę obejrzeć zawody, tutaj znajdziecie filmy z praktycznie każdej minuty DRC. Zachęcam, bo jest na co popatrzeć. Jesteście zadowoleni ze zmagań robotów czy raczej spodziewaliście się czegoś innego? Komu kibicowaliście?

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Mnie szczerze mówiąc też. Spodziewałam się po nich prawdziwych fajerwerków, a Atlas był moim faworytem. Muszę przyznać, że byłam zaskoczona wynikami. Zobaczymy jak im pójdzie podczas finałów.

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Atlas był moim głównym faworytem, drugim Walkiria... Aż miło popatrzeć jak te roboty sobie radzą, choć powoli D:

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »

×