Skocz do zawartości

LineFollower - prośba o sprawdzenie plytki PCB.


gadomskk

Pomocna odpowiedź

Witam. Wraz z kolegą budujemy linefollowera. Zawartość forum ogromnie nam pomogła aczkolwiek nie jesteśmy pewni czy wszystko zrobiliśmy poprawnie i zwaracamy się z prośbą o rzut fachowym okiem na płytkę i schemat.

Schemat wydaje mi się, że jest poprawny natomiast mam wątpliwości co do plytki PCB. Mianowicie nie wiem jak jest z grubością ścieżek, czy jest poprawna, oraz czy rozstawienie elementów jest poprawne, bądź też czy nie występują jakieś inne błędy.

Z góry dzięki za opinie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wiem wiem, zamierzam to zrobić, tylko sie wstrzymałem gdyż nie ustaliliśmy jeszcze dokładnych wymiarow.

Mam pytanko, czy np. takie połączenie trzech ścieżek co jest pod atmegą i nad stabilizatorem jest okej ?

Link do komentarza
Share on other sites

jest dobre grunt, by nie robić ścieżek pod kątem prostym jak samemu robisz płytkę PCB. Ja bym zmienił wielkość (odległość nóźek) kondensatorów i powiekszył dziury na przelotki do 0.31". Przy goldpinach silnika 2. masz za blisko ścieżkę

Link do komentarza
Share on other sites

Nie prowadź ścieżki pod kątem 45 stopni zaraz od pinów scalaka. Masz bardzo dużo miejsca. Najpierw zrób krótką ścieżkę w prawo lub w lewo od pinu i dopiero potem pod kątem 45 stopni (tak jak mają piny 7 i 9 złącza kanda). Popatrz jak niektóre ścieżki pod tym kątem są blisko innych (sąsiednich) pinów.

Rozmieszczenie elementów i grubość ścieżek też wymaga jeszcze pracy. Jest to duża płytka w tht, naprawdę miejsca jest sporo na odpowiednio szerokie ścieżki prądowe.

Dodam prosty przykład z masą do mostka - dobrze to widać na fotce z rozlaną masą. Będzie tam płynął dość spory prąd silników. A ścieżkę tą prowadzisz 2 razy między pinami mostka i dodatkowo 2 razy między goldpinami. Potem daleką drogą dookoła idzie do procka, którego zasilanie musi być dobrze filtrowane. Ogólnie najpierw prowadź ścieżki zasilania, potem inne.

Warto też coś pozmieniać w schemacie jeśli na pcb nam nie pasuje. Nie jestem pewien czy dobrze pamiętam że do wejść EN mostka trzeba tylko sygnał cyfrowy, a więc można podpiąć gdziekolwiek tak samo jak diodę LED (przy okazji większy rezystor do diody nie zaszkodzi, nie będzie tak jasno świecić ale też nie zużyje nam szybko baterii). Jeżeli tak jest, to bez problemu można zmienić piny do których są podłączone, co uprości prowadzenie ścieżek. Podobnie z rezystorem od resetu, zaraz obok masz vcc, po co dawać ten rezystor na drugim końcu płytki? Do złącza programowania ta ścieżka może iść nawet przez przelotkę, połączenie to jest mniej istotne, bo będzie potrzebne tylko w trakcie programowania.

Link do komentarza
Share on other sites

gadomskk, masz błąd w CNY70 na płytce jeśli przeprasujesz płytkę (czy zlecisz wykonanie w firmie) to CNY będziesz musiał dać tak aby patrzyły w sufit a nie w dół. W tej chwili są ustawione normalnie a powinny być w lustrzanym odbiciu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki wielkie za rady, niestety ostatnio mialem mało czasu i dopiero teraz zabrałem się za poprawę.

A więc tak:

- powiększyłem dziury na przelotki, tylko że chyba coś mam źle ustawione z jednostkami w Eaglu, gdyż rozmiar 0.31" to miały one wcześniej wg tego co mi pokazywał, a teraz są o rozmiarze 1".

- zmieniłem rezystor do diody LED na większy

- przesunąłem rezystor od RESETu

- od pinów prowadzę juz proste ścieżki, a nie od razu pod kątem

- no i najważeniejsze: porawiłem (tak mi sie wydaje) ścieżki od zasilania i masy, aby były jak najkrótsze. Idzie za tym większa liczba przelotek (jedna jest przy zasilaniu które idzie do czujników - może tak być ?)

Sabre, plan jest taki, aby czujniki nalutować, żeby całość byla na jednej plytce. Czy przejdzie taki sposób?

Grubości ścieżek jeszcze nie poprawiałem bo chce tutaj spytać, czy mam poszerzyć wszystkie ?

Nie rozlalem teraz masy, gdyż chce sie sptyac MirekCz, bo może robie coś zle, gdzie w starej plytce jest zwarcie bo szczerze mówiąc to nie widzę tego ?

Acha i nie zmieniłem jeszcze kondensatorów, ale zrobię to 🙂 odległość miedzy nózkami ma być większa tak ?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie to żeby przelotki były czymś złym ale możesz zmnimi zrobić mały porządek

Tą zworkę resetu wrzuć pod DIL-a nie będzie jej widać 😃

R12 opuść w dół i żółtą ściężkę poprowadź przez niego a nie przez LED-a (będzie więcej miejsca )

Pod mostkiem narysowałem alternatywne prowadzenie ścieżki kolejna zworka ukryta ! 😉

Zostaje jeszcze pogrubienie wszystkich ścieżek zwałaszcza tych gdzie płyną duże prądy

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.