Skocz do zawartości

Tanie roboty do nauki w szkołach


Domol

Pomocna odpowiedź

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że budowa robotów to nie jest tanie hobby. Nawet nasze amatorskie konstrukcje trochę nas kosztują. Te używane w przemyśle czy medycynie osiągają kosmiczne ceny. Dlatego wiele osób nawet nie próbuje swych sił w robotyce, bo zwyczajnie ich na to nie stać.

Zwycięski robot z MIT

Z tego powodu AFRON (African Robotics Network) ogłosił w 2012 roku konkurs na zbudowanie robota do celów edukacyjnych za ok 10 dolarów. Wszystko w celu popularyzacji robotyki głównie wśród młodzieży. Sam robot jednak nie wystarczy, trzeba mieć do niego jakiś program. Dlatego w tym roku zadaniem było stworzenie wygodnego interfejsu do obsługi robota i programu nauczania, według którego mogłyby być prowadzone lekcje z robotami.

Konstrukcja z Harvardu, prosta w programowaniu

Pierwsze miejsce w kategorii konstrukcji zdobył robot zaprojektowany przez MIT. Wystarczy złożyć odpowiednio elementy wydrukowane na drukarce 3D, dorzucić trochę elektroniki i za 20 dolarów mamy robota. Przy wykorzystaniu podstawowego oprogramowania, w które jest zaopatrzony, może wykrywać, czy ma przed sobą biały, szary czy czarny obiekt. Dostajemy w ten sposób prostego line followera, który jest w stanie ominąć przeszkody.

Wystarczy połączyć te elementy, żeby dostać prostego robota

MIT zwyciężyło w konkurencji sprzętowej, jednak to robot z Harvardu zaprezentował najlepszy zdaniem jury interfejs do programowania (zajął również 2. miejsce w kategorii sprzętowej). Nie zabrakło robotów z Kenii czy Ghany, które również zostały docenione.

W jaki sposób Waszym zdaniem najlepiej popularyzować robotykę wśród dzieci i młodzieży? Czy takie konkursy przydałyby się również w Polsce?

Źródło: Robohub, IEEE

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko zależy od grupy wiekowej, do jakiej miałby być skierowany. Nie wyobrażam sobie licealistów, którzy z niego korzystają, ale już dzieciaki pod koniec podstawówki, czy na początku gimnazjum - jak najbardziej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Według mnie takie roboty bardziej mają przekonać i zarazić ludzi, nawet wspomnianych licealistów czy ludzi dorosłych - prostą robotyką. Wiele osób się zniechęca na początku włąśnie przez małe doświadczenie programistyczne albo braki w jakiejś myśli technicznej.

Takie projekty jak najbardziej na + , oby w Polsce można było niedługo zobaczyć coś podobnego:)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.