Skocz do zawartości

Sterowanie quadrocopterem pytania


mejson315

Pomocna odpowiedź

Witam

Dopadły mnie wątpliwości co do kilku odpowiedzi moich pytań a mianowicie:

1. Da się samemu zrobić aparature RC ? Jeśli tak to od czego zacząć ?

2. Dało by radę sterować quadem przez internet ? Znaczy chodzi mi żeby miał zasięg 1 km wzwyż czy to w ogóle możliwe ? I co by do takiej konstrukcji było potrzebne ?

3. Jak to jest, że obojętnie w jakim dronie wojskowym zasięg jest tak potężny ?

Link do komentarza
Share on other sites

1. Tak, ale dla 99% amatorów to nie ma sensu

2. Tak, wystarczy komunikacja z wykorzystaniem sieci komórkowej. W zależności od miejsca powinno to działać dosyć dobrze do kilku km. Oczywiście w transmisji masz wtedy spore opóźnienia, ale dla quadroptera kilkaset ms nie jest żadnym problemem.

3. Mieszanka komunikacji satelitarnej i pasm wojskowych dla komunikacji bezpośredniej z ziemi (gdzie można podkręcić moc nadajnika, a samo pasmo nie ma zakłóceń). Na necie jest sporo informacji, np. http://privat.bahnhof.se/wb907234/killuav.htm

Link do komentarza
Share on other sites

1. Tak. Zrobienie aparatury nie jest takie trudne, problem jest ze zrobieniem modułu nadawczego, ale taki można kupić przecież gotowy 😋.

2. Moi poprzednicy nie mają racji. Zasięg modułów do aparatur z powodzeniem starczy nawet i na 10km. Problemem jest udźwig koptera taki, aby wystarczyło akumulatorków na lot kopterkiem na taką odległość. Zainteresuj się hasłem LRS i modułami na 433MHz.

3. Masz nadajniki odpowiedniej mocy, do tego bardzo dobrej zyskowności anteny, do tego pewnie tak jak pisał MirekCz komunikacja przez satelity itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2. Tak, wystarczy komunikacja

z wykorzystaniem sieci

komórkowej. W zależności od

miejsca powinno to działać

dosyć dobrze do kilku km.

Oczywiście w transmisji masz

wtedy spore opóźnienia, ale

dla quadroptera kilkaset ms

nie jest żadnym problemem.

Kilka ms to żadne opóźnienie gdzieś czytałem że wojskowe drony mają do 5 sekund opóźnienia ale to na kilka tysięcy kilometrów.

A co do komórki to wydaje mi się że kilometr nad ziemia nie ma zasięgu.

Ale tu mogę się mylić "nigdy nie próbowałem wejść tak wysoko".

@up

Ale to ma być dron a nie zdalnie sterowany helikopter, a takie odbiorniki chyba trochę prądu targają.

Link do komentarza
Share on other sites

le to ma być dron a nie zdalnie sterowany helikopter, a takie odbiorniki chyba trochę prądu targają.

Coś kolega myli pojęcia 😋. Poczytaj o tym co napisałem i jakie zasięgi się uzyskuje przy 1mW nadajniku a jakie przy 100mW. O 1W wydaje mi się, że lepiej nie wspominać bo nie wiem czy jest do końca legalny w naszym kraju 😋.

Link do komentarza
Share on other sites

dzięki 😃

[ Dodano: 08-04-2014, 01:49 ]

Ale dobra w sumie mam jeszcze jedno pytanie żeby zaprogramować takiego quadrocoptera jaki język najlepszy ? Czytałem że C ale w C nie ma nigdzie do wglądu otwartego kodu tak żeby spojrzeć sobie jak wygląda i ewentualnie na jego podstawie coś swojego stworzyć.

W bascomie dało by rade ?

Link do komentarza
Share on other sites

mejson315, ehh, słabo coś szukałeś. Jeden z lepszych kodów do kopterków jest otwarty cały czas, szukaj MultiWii. Nie pisz niczego sam od zera bo po prostu nie dasz rady. Napisanie naprawdę dobrej stabilizacji lotu wymaga nie lada doświadczenia w programowaniu, ogarnianej matematyce (i to dość poważnej), do tego zakładam, że elektronikę też chciałbyś robić sam. Tylko u nas na forum już kilku zaczynało i słuch po nich zaginął. Przynajmniej ty nie wyważaj otwartych drzwi skoro jest tyle dobrych, oprogramowanych już fc za naprawdę niewielkie pieniądze.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre masz rację po przejrzeniu kilku stron z open sourcowymi kodami stwierdzam że nie dał bym rady sam od początku napisać tak złożonego kodu 😃

Ale się nie poddam 😃

Chyba zacznę od rzeczy prostszych a mianowicie myślałem na początek o czymś takim:

tak sobie myślę czy w takim modelu nie wystarczyło by tylko zaprogramować serwa w BASCOMIE ?

Link do komentarza
Share on other sites

tak sobie myślę czy w takim modelu nie wystarczyło by tylko zaprogramować serwa w BASCOMIE ?

Zależy, co chciałbyś osiągnąć. Jeśli urządzenie, do pobierania nosem próbek gruntu, to pewnie tak. Utrzymanie w stabilnym locie jakiejkolwiek maszyny jest trudne, a z punktu widzenia początkującego koszmarnie trudne.

To, że zaprogramujesz odchylenie steru o zadaną wartość, nie sprawi, że układ skręci tak jakbyś się tego spodziewał. Pomyśl o tak banalnych zakłóceniach jak wiatr. Marne widzę szanse, na autonomiczny lot maszyny, której sterowanie odbywa się bez sprzężenie zwrotnego, a jak rozumiem tego Twoje rozwiązanie nie zakłada 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze mówiąc poczułem się dotknięty tym co napisał Sabre 😋. Jeśli to ja byłem przykładem osoby, po której słuch zaginął, to jest to spowodowane przede wszystkim tym, że przygotowuje się do tegorocznej maturki 😃, a żeby nie zostać gołosłownym poniżej zamieszczam zdjęcie. Jak widać można zrobić samemu "aparaturę RC" niskim kosztem korzystając praktycznie z tego co pod ręką 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.