Skocz do zawartości

[Line follower] Snab II


Pomocna odpowiedź

No niby tak ale to znowy dodatkowe złączki itp a chciałem żeby konstrukcja była raczej zwarta

dzisiaj próbowałem wykonać płytkę ale nie wyszło (laminat był trochę stary i ciężko go było porządnie oczyścić) w każdym razie i tak dałem za małe pady pod przelotki więc płytka jeszcze pójdzie do poprawy

Link do komentarza
Share on other sites

Ok tym razem wyszło ładnie 🤣 w ostatniej chwili zminiełem zdanie i zamieniłem kondensatoy i rezystory na SMD i w sumie dobrze bo nie chcialoby mi się aż tyle wiercić 😉

No to ruszam po części 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Konstrukcja pasująca do Twojego motto 😋.

Na Twoim miejscu pomyślał bym o enkoderach. Sam przewidziałem ich miejsce u siebie w robocie i myślę, że warto będzie się nimi "pobawić". Wyprowadzenie UART'u także uważam za rozsądne, komunikacja radiowa jest dość tania a niesie za sobą sporo ciekawych rozwiązań 😉

Gratuluje konstrukcji i życzę udanych testów 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dzisiaj doszła paczka z botlandu a w niej pakiet 400mAh 7,4V mocowania silników koła oraz mikrokontroler do dokończenia budowy będę potrzebował jeszcze drabinki rezystorowej oraz kwarcu i kabli do silników. Robot prezentuje się tak :

Jak się podoba ? Zrezygnowałem z diodek podpierających przód więc robot będzie podparty przez czujniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ale zobacz że soczewki obu elementów optycznych są w takim wgłębieniu (widać to na zdjęciu) więc chyba nie powinno być z tym problemu ale nawet jeśli by były to najwyżej przylutuje te diody podpierające i tyle 🙂

cny70.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

testowałeś czy przy takiej ich odległości od podłoża odczyty są ok?

Nie ale :

1. Według noty katalogowej największe wartości prądu fototranzystora uzyskuje się przy odległościach od 0 do 1 mm

2. Według noty katalogowej wysokość tego obramowania to właśnie 1mm czyli teoretycznie powinno być dobrze

3. W sumie to zbędnie bije posty ale zobaczymy jak wyjdzie w praniu.

Link do komentarza
Share on other sites

Robot wygląda nieźle, tylko patrzę sobie na zdjęcia i zastanawiam się co to za układ podłączony pod złącze JP3, mimo, że wygląda jak nadajnik RF, to z kolei ten powinien być podłączony pod PIN0 PORTD, a tak nie jest 😋 Czyżby programowa implementacja interfejsu UART 🙂?

Link do komentarza
Share on other sites

MacGyver, no wiem ten pomysł z komunikacją radiową to był pomysł wymyślony na szybko jak tylko znalazłem te moduły w szufladzie to pomyślałem że byłoby fajnie coś takiego zrobić. Ale ja go nawet nie montowałem na razie tylko sprawdzałem czy będzie pasować zrobie to w kolejnej wersji. Co to pomiarów to tak na "białym" jest 3,6V na "czarnym" 4,89-5V (mój miernik nie był do końca pewien 🙂) jeśli oddale czujniki jeszcze o 1mm to na "białym" jest 3,4V więc w sumie różnica nie jest jakaś porażająca. Myśle że kiepskie odczyty są też spowodowane tym że użyłem rezystorów 330R ( akurat takie miałem w zapasach) i nie wyciągam z tych diod pełnej jasności. Kolejna rzecz to taka że nie wiem dlaczego ale żaden program (sina prog, extreme burner,avrdude ) nie wykrywa prawidłowo mojej ATmegi 88 dlatego będę zmuszony przeprowadzić testy na ATmega8. Te programy cały czas wywalają że procek ma nieprawidłową sygnature 😕 Co prawda mogę wgrać program ale nie mogę ustawić fuse bitów 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Coś średnio mi się podobają te wyniki pomiarów. Rozumiem, że jako Pull'upów używasz wewnętrznych rezystorów podciągających, wchodzących w strukturę mikrokontrolera, bo na płytce nie widać miejsca przeznaczonego dla rezystorów obciążeniowych kolektory czujników CNY70?

Jeśli używasz pull'upów w Atmedze, to pytanie czy je włączyłeś, bo jeśli nie to, panuje tam stan wysokiej impedancji i to może powoduje takie a nie inne wyniki.

Oczywiście mogę się mylić, nigdy nie miałem styczności z tymi czujnikami, ale tak zerknąłem na charakterystyki i coś mi nie gra 😋. Przy czujnik skierowanym na biel, napięcie powinno osiągać wartość bliską masy(0V).

Aha, sam często robię błędy ortograficzne, ale w XXI wieku jednak autokorekty bardzo ułatwiają życie, więc zapamiętaj sobie, że w słowo diody w bierniku odmieniają się nie jako diódy, lecz diody 🙂. Mały błąd, a mnie osobiście razi po oczach, jak czerwone diody led 😋

Link do komentarza
Share on other sites

bo na płytce nie widać miejsca przeznaczonego dla rezystorów

Jest miejsce na drabinke którą zresztą użyłem ma ona opór 4,7K więc myślę że to w miarę standardowa wartość. Niestety w między czasie pękł mi magnes w silniczku 🙁 I musiałem zamówić nowe (całe szczęście że same silniki kosztują tylko 6zł) więc chwilowo testowanie na chwile przystanie...

Link do komentarza
Share on other sites

No i super zamówiłem złe silniki na zdjęciach wyglądały identycznie więc nie sprawdziłem wymiarów i okazały się dwa razy większe 🙁 Ktoś wie gdzie można zamowić identyczne silniczki jak w pololu ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.