Skocz do zawartości

Proszę o sprawdzenie schematu


mechan231

Pomocna odpowiedź

Chciałbym się was poradzić czy schemat który sam zrobiłem jest dobry i czy nie trzeba w nim coś zmieniać

Planuje zrobić robota który gdy zobaczy przeszkodę ominie ją. Czujnik odległości to http://botland.com.pl/ultradzwiekowe-czujniki-odleglosci/1420-ultradzwiekowy-czujnik-odleglosci-hc-sr04-2-200cm.html

Czy ten schemat teraz jest dobry czy trzeba go jeszcze poprawić???

Proszę o wyjaśnienia moich błędów ponieważ jak wiecie jestem początkującym w przygodzie z mikro kontrolerami 😐

G.thumb.png.3e13df4336ff2ee4f223ee864541ec4d.png

1986584005_Jeszczeraz.thumb.png.65bae46bb9be62c972ef3981157a421f.png

Link do komentarza
Share on other sites

Wrzucaj schematy w formie obrazu: File --> Export --> Image.

Co do schematu, to tak:

1. Słabe filtrowanie.

2. Gdzie jest stabilizator.

3. Z czego będziesz to zasilał.

4. Dużo pinów niewykorzystanych.

5. Brak filtracji ADC, zasilania uC, mostka H.

6. Jak nie korzystasz z ADC, to pin AREV podciągnij kondensatorem 100nF do masy.

*Radzę Ci popatrzeć na kursy programu EAGLE pana Mirka.

https://www.youtube.com/user/mirekk36

Link do komentarza
Share on other sites

Zamiast opisywać na forum JP1, JP2, możesz przecież sam opisać te złącza na schemacie. 😉

Klikasz na narzędzie VALUE (to z ikoną rezystora) następnie klikasz na element, i piszesz np. SILNIK_L

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1. Rezystor R1 (10k) musi być podciągnięty do VCC.

2. Dodaj na zasilaniu uC parę kondensatorów ceramicznych 100nF.

3. Czemu zasilasz mostek H z VCC? Nie lepiej bezpośrednio z akumulatora? (jaki to aku?).

4. Dużo pinów wolnych.

5. Nie używasz PWM, czemu?

6. Czemu linie sterowania silnikami masz podpięte do ADC (gdy masz filtrowanie zasilania ADC).

7. Przy stabilizatorze kondensatory elektrolityczne mogą być 100uF.

8. Tam gdzie masz złącze KANDA, to musisz mieć połączone 4x GND, czyli pin: 10, 8, 6, 4.

9. Dodaj parę sztuk diod LED i przycisków.

Na razie tyle.

Link do komentarza
Share on other sites

Czemu nie odpowiedziałeś na wszystkie pytania?

Ad.1. Nie, nie jest podciągnięty do VCC, jest połączony z pinem AVCC.

Ad.2. Nie, nie wystarczy.

Ad.3. Nie będzie lepiej, raczej gorzej.

Ad.4. No to szkoda.

Ad.5. Nie używasz PWM, czemu?

Ad.6. Czemu linie sterowania silnikami masz podpięte do ADC (gdy masz filtrowanie zasilania ADC).

Ad.8. To źle patrzyłeś. Look --> http://leksykon.forbot.pl/KANDA,124.htm

Ad.9. Raczej musowe, bo będziesz później miał problem (bo coś nie działa i w ogóle), a diody LED się przydają do debugowania, przyciski też nie zaszkodzą.

*Jesteś początkujący, tak? Jeżeli tak, to boisz się nowych rzeczy, później będziesz chciał coś zmieniać, robić nową płytkę, bo na obecnej nie możesz już nic więcej podpiąć. Lepiej teraz nad tym pomyśleć niż ślepo brnąć dalej.

Jak pomogłem kliknij Pomógł.

Link do komentarza
Share on other sites

aixI, cieszy mnie fakt, że starasz się pomóc, ale pisząc po prostu, że ma dać więcej kondensatorów czy czegoś to nie jest wyjściem.

Podejdź do tego w sposób tak jakbyś był osobą która to robiła. Możliwe że po prostu osoba nie wie co dają te kondensatory i uważa je za niepotrzebne? Mówię to z własnych odczuć. Kiedyś jak powiedzmy stawiałem swoje pierwsze kroki też myślałem, że piszą tak ale jak zrobię tak jak teraz jest to będzie też git. Po zrobieniu układu co się okazywało?, że nie działał poprawnie lub wcale. Dlatego proszę jak pomagać to tak aby osoba się czegoś nauczyła.

mechan231, bardzo dobrze, że schemat podzieliłeś na moduły. Jest on dzięki temu bardzo czytelny.

Tak jak już przedmówcy wspominali filtrowanie zasilania pozostawia wiele do życzenia.

Pozwolę sobie wstawić obrazek z poradnika pana Mirosława Kardasia.

cały artykuł

Jak byś chciał dowiedzieć się więcej na temat filtrowania to przeczytaj sobie to: http://mirekk36.blogspot.com/2012/12/filtrowanie-zasilania-dlaczego-tak-wazne.html

Mostek zasilaj prosto z baterii. Układ 7805 jest słabym układem stabilizującym napięcie. Będzie wydzielać się na nim sporo ciepła. Dzięki bezpośredniemu połączeniu zaoszczędzisz energię, która by była tracona na produkcję ciepła. Jeśli masz obawę, że masz silnik na 5V, to nie ma żadnego problemu z tym. Prędkość silnika możesz sterować za pomocą PWM. Proponuję podłączyć linie 1 i 9 (piny) nie do vcc tylko do PB0 i PB1 mikrokontrolera. Dodaj również parę kondensatorów jak przy procesorze koło mostka.

Napisz coś więcej o czujniku odległości. Jeśli jest to czujnik analogowy to powinieneś podłączyć go do któregoś z portów ADC.

Brakuje ci złącza do podpięcia zasilania.

Ad.8. To źle patrzyłeś. Look --> http://leksykon.forbot.pl/KANDA,124.htm

co ty nie powiesz? Autor tematu zastosował również poprawne połączenie. To że większość łączy 4 piny masy to nie oznacza. Większość programatorów które używamy ma i tak te piny wszystkie ze sobą połączone więc nie jest wymagane podłączanie wszystkich 4.

Mam nadzieję, że potraktujesz to jako radę a nie krytykę (wiem, że czasami moje wypowiedzi, zbliżają się do takiej formy, ale moim zamiarem jest pomoc) i zrobisz poprawki i pokarzesz nam tu nowy schemat.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

aixI, cieszy mnie fakt, że starasz się pomóc, ale pisząc po prostu, że ma dać więcej kondensatorów czy czegoś to nie jest wyjściem.

Staram się pomagać jak tylko mogę i jak mi doświadczenie pozwala, a to że kolega mechan231 nie pyta dla czego tak, a nie inaczej, to nie moja wina? Poza tym Internet stoi otworem dla niego 🙂

Niech pyta, zawsze znajdzie się ktoś kto odpowie 🙂

co ty nie powiesz? Autor tematu zastosował również poprawne połączenie. To że większość łączy 4 piny masy to nie oznacza. Większość programatorów które używamy ma i tak te piny wszystkie ze sobą połączone więc nie jest wymagane podłączanie wszystkich 4.

Wybacz, ale ja tak robię i nigdy mnie to nie zawiodło. Proszę bardzo nie inni robią inaczej, tylko później czekać na tematy typu: "Pomocy! Programator nie działa, nie mogę połączyć się z procesorem!"

Dla mnie nasz temat jest zamknięty.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.