Skocz do zawartości

Jak wyglądałyby idealne zawody robotów?


Treker

Pomocna odpowiedź

Witajcie, ostatnie zawody w Rzeszowie i liczne pochwały skłoniły mnie to przemyśleń jak wysoko można podnieść poprzeczkę? Organizatorzy każdych zawodów starają się, aby ich wydarzenie było idealne. Czasami warto mieć ideał, do którego się dąży, prawda?

Dlatego zachęcam Was do wspólnego pofantazjowania, jak mogłyby wyglądać najlepiej zorganizowane zawody robotów. Ograniczymy jednak naszą wyobraźnie to rzeczy realnych do wykonania 😉

Zacznę od tego, co chętnie widziałbym w linefollowerach:

1) Czas przejazdu zamiast na małych wyświetlaczach mógłby być pokazywany na czymś rodem z olimpiady czyli:

2) Na trasie mogłoby być kilka punktów pomiarowych np.: 4-5. Gdy robot przekracza dane miejsce pokazywana jest różnica względem najlepszego robota.

3) Po przejeździe pokazywana jest wyraźnie przewaga/strata do najlepszego

4) Przejazdy nagrywane są ze statywu w dobrej jakości, a następnie możliwe jest nakładanie przejazdów dowolnych robotów na siebie.

To tyle ode mnie na dziś. Zachęcam do pisania własnych propozycji oraz komentowania już opublikowanych. Może omówić wszystko od spraw organizacyjnych po konkurencje, nagrody i jedzenie. Może kogoś to zainspiruje 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Pomysł na dyskusję genialny!

Osobiście zachęcam szczególnie zawodników do pisania, zwłaszcza rzeczy które wydają się nierealne! Na pewno wyciągniemy wnioski.

Odniosę się Treker do punktu 4. Miało to być rok temu na TTR, ale niestety nie wyszło 🙂

Jeżeli chodzi o wyświetlanie wyników, myślę że jest to do zrobienia. Szczerze mówiąc nawet nie przyszło mi do głowy takie rozwinięcie systemu pomiarowego. Nie mniej jednak pomysły są mega!

Link do komentarza
Share on other sites

Ja chciał bym by w kategoriach XSumo były zapowiedzi jak na galach boksu czy MMA

I ładnie wyświetlone pod zdjęciami Waga robota, wymiar, wzrost, osiągnięcia

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

sobal44, dobry pomysł, szczególnie przy relacjach. Podobnie robione jest w Japonii. Co do xSumo, to widowiskowe byłyby interaktywne ringi. Pionowo nad umieszczamy projektor i zanim walka się zacznie można wskazać gdzie mają ustawić się roboty, podpisać roboty na planszy, pokazać aktualną punktację. Następnie odliczanie i w momencie startu oczywiście całej bajery znikają, aby nie przeszkadzać. Poza ringiem można by było wyświetlać okręgi, które wskazywałyby gdzie należy się odsunąć po rozpoczęciu walki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mógłby być problem z tym że ringi są czarne 🙂

Chyba, że jednogłośnie przyjmiemy zmiany w regulaminie. A na to mimo wszystko są spore szanse... Tylko szkoda, że (przynajmniej u nas) rzutników jest bardzo mało...

Link do komentarza
Share on other sites

Mógłby być problem z tym że ringi są czarne

Myślisz, że żaden kolor by się na tym wyraźnie nie wyświetlił? Zawsze pozostaje podłoga do okoła, któa może być już jasna 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Myślisz, że żaden kolor by się na tym wyraźnie nie wyświetlił? Zawsze pozostaje podłoga do okoła, któa może być już jasna 😉

Myślę, że by nie wyglądało to zbyt dobrze 🙂 Można będzie spróbować. Podłoga może być jasna, ale też nie musi. Nie mniej jednak jak ktoś dostanie po oczach białym światłem z rzutnika i informację, że trzeba wyjść ze strefy chyba zrozumie o co chodzi 😋

Może przejazdy LF będziemy wyświetlać na torze? Tu byłoby dużo łatwiej! I zamiast konstruować liczników pomiar wykonywany byłby kamerą i wyniki wyświetlane byłby na torze? Oczywiście w sensownej odległości od linii...

Link do komentarza
Share on other sites

Może przejazdy LF będziemy wyświetlać na torze? Tu byłoby dużo łatwiej!

Też o tym myślałem, ale często tory są na tyle duże, że jeden rzutnik mógłby nie dać rady.

P.S. Proponuję zająć się też bardziej przyziemnymi sprawami typu: jak rozwiązać problem z oczekiwaniem na zawodników przy minisumo - często jest to generatorem opóźnień.

Link do komentarza
Share on other sites

Teraz na większości konkursów jest tak, że organizatorzy dogadują się ze sponsorami nagród aby ci przekazali na konkurs jakieś swoje produkty (sprzęt, książki, bony, szkolenia itp.). Fajnie byłoby mieć możliwość wymiany tych nagród u organizatorów konkursu na ich równowartość pieniężną, bo może komuś nagroda nie odpowiada albo ma już coś podobnego.

W tej chwili większość zawodników zazwyczaj sprzedaje nagrody za cenę na tyle niską aby ich oferta była atrakcyjna, byle szybko sprzedać. Odbicie w cenie ma też fakt, że do nagród nie są dołączane dowody zakupu uniemożliwiając zrealizowanie ewentualnej wymiany/naprawy gwarancyjnej.

Mam nadzieję, że nie poruszyłem jakiegoś tabu. Podejście dość pragmatyczne, a na pewno większość z nas kiedyś o tym pomyślała 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Krzema, masz rację tylko przy "gotówce" problemem są formalności. Mało który sponsor przekazuję "żywą walutę" na nagrody niestety. Ja jestem również zdania, że warto byłoby "wyjść" poza dotychczasowy krąg sponsorów i poszukać dużych firm oderwanych kompletnie od naszej branży. Pewnie nie jedna ostatecznie byłaby zainteresowana, a dysponują one również budżetami i możliwościami na inną skalę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

bardzo fajny pomysł na dyskusję.

Parę moich propozycji do walk xSumo:

1. Prezentacja robotów przed walką, tak jak proponuje sobal44.

Na pewno buduje to emocje i było by fajne dla publiczności. Oczywiście dla zawodników także 🙂

2. Wyświetlanie transmisji każdej walki na rzutniku, następnie powtórka w zwolnionym tempie - dzięki temu po pierwsze będzie mogło to zobaczyć więcej osób, po drugie często walki są takie szybkie że bez zwolnionego tempa nie widać co się działo.

3. Analiza walki typu "Jacek Gmoch" 🙂

4. Organizacja walk:

- briefing dla zawodników przed walkami, a na nim przypomnienie najważniejszych zasad, ogłoszenie kto jest z kim w grupie oraz jakie są zasady organizacyjne i też zdystyplinowanie zawodników

- dobrze działający system informatyczny

- określony czas na stawienie się na walkę (plus ewentualna procedura w przypadku awarii - np walka przechodzi na koniec kolejki). Tak np było w Rybniku u wszystko sprawnie poszło. Wystarczy tak na prawdę determinacja organizatorów i jasne postawienie zasad.

5. Odnośnie systemu mam taką propozycję aby organizatorzy zawodów się dogadali i używali jednego systemu. Po co tworzyć kolejne byty jak jeden, ale za to dobry i dopracowany by w zupełności wystarczył. Można by wybrać obecnie najlepszy i połączyć siły programistów nad jego dopracowaniem.

6. Jeszcze taka obserwacja z którą może coś się uda zrobić - najwięcej publiczności przychodzi w godzinach porannych, na finałach tak na prawdę nie ma już dużo ludzi. Dodatkowo wielu ludzi przychodzi popatrzeć, ale nie wie o co chodzi. Dlatego można by pomyśleć o jakimś przedstawieniu zasad, zawodników, robotów biorących udział pod kątem publiczności. I potem prowadzeniu tej publiczności odpowiednio zeby wiedzieli co się dzieje.

Problemem na pewno jest to ze jest wiele konkurencji na raz, ale może jakoś podpatrzeć jak to się robi na zawodach lekkoatletycznych. Może jakiś główny ekran gdzie będzie relacja z najważniejszych momentów. Coś podobnego chyba było próbowane w Warszawie, ale niestety koszmarne nagłośnienie wszystko zepsuło.

Ewentualnie też można reklamować nie godzinę startu zawodów ale godzinę finałów.

7. Impreza integracyjna dla zawodników 😉

Na razie tyle.

Pozdr. M.

Link do komentarza
Share on other sites

Można by było przygotować ulotki dla widzów, gdzie są konkurencje wraz z opisem o co w nich chodzi. Pewnie sporo osób odwiedzających zawody nie rozumie nawet, co ogląda. Jeśli jacyś organizatorzy chcieliby otrzymać takie ulotki, to jestem wstanie nawet je stworzyć, wydrukować i dostarczyć 😉

Jak dla mnie w zawody można by było wpleść jakąś edukację - inną niż prezentacje sponsorów 😉 Nawet zawodnicy, sami dla siebie mogliby robić jakieś krótkie prezentacje. Jakby finaliście minisumo poświęcili 20 minut na pogadanie z kilkoma początkującymi, którzy odpali w eliminacjach, to dużo by nie stracili. Początkującemu może to sporo dać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, jeśli chodzi o propozycje z pierwszego posta, to 1) taki wyświetlacz jest w Rybniku, 2) kilka punktów pomiarowych jest w Rzeszowie (pomiar na prostej), ale systemu z F1 nigdzie na razie nie ma, 3) straty na pewno był na jakichś zawodach nie wiem czy to też nie był Rybnik, ale na pewno gdzieś było i to może w paru miejscach, 4) tego nigdzie nie było i na pewno byłoby ciekawe, co do ostatniego posta, to ta edukacja mogłaby być w formie "konferencji" po finale, tak jak jest na różnych zawodach sportowych. Prezentacja z xSumo, typu zdjęcie, waga, itp. byłaby ciekawa i chyba realna do zrobienia:)

Link do komentarza
Share on other sites

kilka punktów pomiarowych jest w Rzeszowie (pomiar na prostej),

Jest, ale nie kojarzę, aby po przejechaniu tych dwóch punktów (prosta) podawana była różnica względem najlepszego, a szkoda 😉 W F1 są spore emocje, gdy co sektor można porównać przejazd z najlepszym, tutaj byłoby podobnie. Pomijam to, że w Rzeszowie podczas przejazdu nigdzie nie widać lecącego czasu.

Link do komentarza
Share on other sites

Wyświetlanie transmisji każdej walki na rzutniku, następnie powtórka w zwolnionym tempie - dzięki temu po pierwsze będzie mogło to zobaczyć więcej osób, po drugie często walki są takie szybkie że bez zwolnionego tempa nie widać co się działo.

Zgadzam się, zwolnione tempo + jakaś ładna animacja mogłyby skutecznie zapełnić kilkudziesięcio sekundową dziurę na czyszczenie opon. Jednak Kamera ze slow-motion takim nawet średnim to jest pewien problem.

briefing dla zawodników przed walkami, a na nim przypomnienie najważniejszych zasad, ogłoszenie kto jest z kim w grupie oraz jakie są zasady organizacyjne i też zdystyplinowanie zawodników

To by było fajne, ale z tego co zauważyłem zawodnicy wolą przed walkami siedzieć w strefach serwisowych. Często jest problem nawet z powiadomieniem ich, że zawody się rozpoczęły, nie wspominając o zebraniu na uroczyste otwarcie, czy zamknięcie zawodów. Muszę przyznać - pomysł super. Tylko odnoszę wrażenie, że zawodnicy nie mają na chwilę obecną takiego poczucia, że coś się dzieje na czym po prostu warto być.

Odnośnie systemu mam taką propozycję aby organizatorzy zawodów się dogadali i używali jednego systemu. Po co tworzyć kolejne byty jak jeden, ale za to dobry i dopracowany by w zupełności wystarczył. Można by wybrać obecnie najlepszy i połączyć siły programistów nad jego dopracowaniem.

Pracujemy nad tym 🙂

Impreza integracyjna dla zawodników

Akurat to się pojawia dość często, a chyba nie byłoby problemem jakby w trakcie zawodów przejść się, stworzyć grupę na przykład na fb i tam powiadamiać ludzi o planach na wieczór? Ewentualnie na fanpage zawodów... Do zrobienia. Tylko zawody najczęściej są w sobotę... I zebrać nawet te 30 osób chętnych w jednym pubie/klubie to mógłby być problem. W Gdańsku możemy się wybrać na plażę 😃 Jacyś chętni?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.