Skocz do zawartości

Worklog Trekera - Milibot - projekt sprzed 10 lat!


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Rozpoczynam nowy cykl artykułów. Tym razem na spokojnie i bez zobowiązań będę opisywał powstawanie mojego nowego robota.Nie będzie to konstrukcja przeznaczona na zawody. Mam zamiar zrealizować pomysł, który porzuciłem dawno temu.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wierzę, po prostu nie wierzę... Sam byłem tak nieziemsko zafascynowany tamtym tematem i próbowałem coś sklecić. Oczywiście szczylem byłem bardzo (w końcu jak sam zauważyłeś, minęło 10 lat, miałem wtedy tyle samo, może natknąłem się na niego trochę później). Nie miałem pojęcia nic a nic o elektronice, ale miałem klocki lego i jakiś silniczek z CD-ROMu (chłopak siostry był informatykiem i z firmy, w której pracował przynosił mi jakieś stare graty do deasemblacji dla zabawy - lubiłem się tym bawić). Pisali coś o jakichś mostkach H, w ogóle o co chodzi... I że to jeszcze się programuje jakoś?!

Naprawdę śmieszna sprawa, tym bardziej, że dosłownie kilka dni temu wspominałem to z kolegą, z którym mieliśmy go razem montować - byłem nawet u niego kiedyś i robiliśmy podwozie 😋 Ale mieliśmy tylko jeden silniczek, więc lipa straszna. W kwestii inspiracji jeszcze - lunokhod - ten mi się bardzo spodobał. Przypomniał mi właśnie tego milibota i prace (bo w sumie to praktycznie sztuka) jamtexa z forum. Ten też jest fajny, a ten w ogóle mikrus 🙂

W kwestii czujników... Może zminiaturyzowane coś takiego? Mam nawet pomysł, jak to rozwiązać tak, by było możliwie małe, ale 7x7cm brzmi ciężko. No i 360* byłoby super. Ale... W 7x7cm RPi A+ się zmieści... 😉

PS. Myślałeś może o zaimplementowaniu tagów [ URL ] przy pisaniu odpowiedzi na blogu? Ułatwiłoby sporo.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

sosnus, może nie 360*, ale o czujniku na serwie +/- 90* też myślałem.

Bobby, dokładnie - też niedawno zacząłem to wspominać i zrobiło się sentymentalnie. Trzeba zacząć działać. Wtedy, podobnie do Ciebie, moja przygodę zakończyłem jedynie na silnikach od CDromów. Projekt czujnika laserowego jest ciekawy, jednak do tej konstrukcji wydaje mi się odrobinkę zbędny 🙂 Dodanie tagu URL do przycisków na blogu dopisałem do mojej listy zadań.

mactro, ciekawy projekt, na pewno przyjże mu się dokładnie.

Na ten moment, wychodzi, że na pokładzie znajdzie się (z rzeczy ponad oczywistych):

- wieżyczka na serwomechaniźmie z SHARPem

- dwie, jasne diody RGB od spodu

- akcelerometr

- żyroskop

- Bluetooth

- mały buzzer bez generatora

- odbiornik IR

- jeden przycisk

- dwa czujniki odległości (przód i tył)

Link do komentarza
Share on other sites

Ja myślę, że ten robot powinien nawiązywać do oryginalnego milibota, można pójść na całość i wydrukować zębatki do silników z walkmanów i zrobić z nich całe przekładnie. Te silniczki kosztują kilka złotych a przy okazji działają na 3V. Elektronika powinna być jak najprostsza jako podstawa. A każdy bardziej skomplikowany czujnik powinien być jako dołączany moduł/rozszerzenie płytki bazowej. Może zrobi się z tego kolejny robot do wykonania po światłolubie, lfrze i tym minisumo.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, rozważam to, ale nie upieram się przy tym rozwiązaniu. Silniki te zabierają stosunkowo dużo miejsca. Nie dam rady raczej wydrukować tak małych zębatek - musiałbym wykorzystać gotowe, kupne. Nie jest to problemem, jednak zastanawiam się czy wybór nowego, lepszego napędu nie będzie również swego rodzaju krokiem na przód.

Jeśli jednak jesteśmy przy samodzielnie robionych przekładaniach dla silników od CD, to idealne przekładnie dla tego zastosowania pokazane są w tym artykule.

Link do komentarza
Share on other sites

To byly czasy, treker przypomnial jak sam zafascynowany tym robotem zaczalem dzialac w swiecie elektroniki i programowania. Wtedy tez powstala stara dioda(dzis forbot po malych rewolucjach) z logiem robionym w paincie, tak to bylo i teraz peklo 10 lat. Wtedy watpilem w to ze portal o takiej tematyce nabierze takiej popularnosci i bedzie na tak wysokim poziomie, a jednak i szczerze gratuluje!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.