Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #3 – prawa Ohma i Kirchhoffa w praktyce


Pomocna odpowiedź

Dnia 15.11.2023 o 12:20, Zuraw_2 napisał:

Cześć

Mam problem związany z pomiarem prądu przy rezystorze 1 k. Generalnie to mam prąd o 3mA mniejsze niż powinienem (tak w okolicach max 6mA) i nie wiem w czym jest problem bo jak mierze przy rezystorze 10k to wynik mam dobry(jakieś 0.89 mA więc jest prawie idealnie). Próbowałem z innym rezystorem 1k i to samo 

Proszę o pomoc pls

Hej. Mam dokładnie ten sam problem:

Napięcie samej baterii: 9.40V

Napięcie w układzie z rezytrorem 1k: 9.40

Prąd w układzie z rezytorem 1k (mierzony na zakresie 20m): 7.05 (I ciągle spada, poniżej 7 Niepoprawnie)

Prąd w układzie z rezytorem 1k (mierzony na zakresie 200m): 7.1 (i ciągle spada poniżej 7 - Niepoprawnie)

Napięcie w układzie z rezytrorem 10k: 9.27

Prąd w układzie z rezystorem 10k(mierzony na zakresie 2000u): 898 (Poprawnie)

* Sprawdziłem bezpiecznik w multimetrze (jest OK)

* Sprawdziłem inny rezytorek 1k (jest ten sam błąd)

* Sprawdziłem same opory rezystorów (są poprawne)

Multimetr dołączony do zestawu Forbot RB-830

Czy coś robię nie tak, czy mój multimetr jest zepsuty?

 

signal-2024-03-29-163345_002.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałem sobie na płytce stykowej zapalić diodę. Połączyłem chyba wszystko dobrze, ale po szybkim zaświeceniu i dziwnym zapachu, przestała działać na zawsze.

Link do komentarza
Share on other sites

@Szymerik to obawiam się, że jednak nie wszystko było dobrze 😞 

 

18 godzin temu, vol napisał:

Prąd w układzie z rezytorem 1k (mierzony na zakresie 20m): 7.05 (I ciągle spada, poniżej 7 Niepoprawnie)

Prąd w układzie z rezytorem 1k (mierzony na zakresie 200m): 7.1 (i ciągle spada poniżej 7 - Niepoprawnie)

@vol faktycznie dość mało. Taki prąd to powinien być bardziej z rezystorem około 1,5k. Ale myślę, że jest to akceptowalny wynik. Styki płytki stykowej potrafia wnieść sporo rezystancji. Jak przy 10k wynik jest bardziej poprawny to by nawet był dowód że jest w obwodzie stały dodatkowy opór mniej zauważalny przy dużym oporze.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@Gieneq Hej. Dzięki za podpowiedź. Sprawdziłem bez płytki stykowej i jest to samo (foto).

Co generuje ten opór? Wyprowadzenia baterii? Multimetr/klemy?

 

 

IMG_7756.jpg

IMG_7754.jpg

Edytowano przez vol
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Problem rozwiązany: podpiąłem nową baterię 9V i odczyty są prawidłowe!


Wygląda na to że opór wewnętrzny około 300R dodaje sama bateria marki Blow(?).

@Zuraw_2 spróbuj z inną baterią! Najwyraźniej to dołączone do kursu płatają figle 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
21 minut temu, vol napisał:

Problem rozwiązany: podpiąłem nową baterię 9V i odczyty są prawidłowe!

To nie rozwiązuje problemu ponieważ nie eliminuje oporu wewnętrznego baterii. Ten opór zawsze jest, a z upływem czasu powiększa się. Jeśli wg obliczeń prąd powinien być większy niż ten zmierzony, to może warto pomierzyć napięcie na rezystorze oraz rezystancję tego rezystora, a potem sprawdzić czy Vr / I = R albo Vr / R = I. 

Edytowano przez Sylba
Link do komentarza
Share on other sites

@vol to dobrze że sie udało 🙂 taki dośc dobry test baterri to zmierzenie pradu zwarcia. Raczej nie rekomenduje sie tego początkującym bo ten pomair polega na ustawienia amperomierza na najwyższy zakres i zwarciu wyprowadzeń baterii. Ale to bardziej wiarygodna metoda, bo z samego napiecia niewiele wynika. Chyba żeby znać charakterystykę baterii konkretnego producenta.

Z ciekawości ustaw sobie 10A, gniazdo do pomairu dużego prądu i zobacz na starej baterii czy daje przyajmiej 1A prądu zwarcia.

Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, Gieneq napisał:

Z ciekawości ustaw sobie 10A, gniazdo do pomairu dużego prądu i zobacz na starej baterii czy daje przyajmiej 1A prądu zwarcia.

Ja bym nie szedł tą drogą.

Można zbudować prościutki obwód do testowania baterii i wyznaczania rezystancji wewnętrznej. Przykład z podręcznika eFizyk@

447352827_Testbaterii.thumb.png.4dbf2f190dc95993e818a6ba8e657c94.png

Wyniki takich pomiarów można porównać z danymi z not katalogowych np.

MN1604_US_CT1.pdf

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W akapicie z  pierwszego prawo Kirchhoffa, wspomniano o rezystorach działających równolegle. Jednakże na zdjęciu ta konfiguracja nie wydaje się być równoległa. Myślałem, że dodanie przewodów rozjaśni mi połączenie, ale nawet po pomiarze oporu na końcach przewodu do rezystora, oczekiwalibyśmy wartości około 0,90 kiloohma, co nie potwierdza istnienia połączenia równoległego. W związku z tym, trudno mi zrozumieć, gdzie dokładnie znajduje się to połączenie równoległe. Wysyłam też zdjęcie zmierzonego oporu połączenia równoległego, który powinien wyjść ~0,90 kOhm (tak jak na stronie pokazano w przykładzie), a wychodzi mi 0,98 - wnioskuje, że to opór rezystora 1kohm

098k.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Na zdjęciu widać połączenie szeregowe i pomiar rezystancji rezystora o nominale 1k. Wynik 0,98k mieści się w tolerancji +/-5%.

Edytowano przez Sylba
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.