Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #3 – prawa Ohma i Kirchhoffa w praktyce


Pomocna odpowiedź

To raczej wygląda na błąd odczytu.

Na jakim zakresie mierzyłeś prąd z rezystorem 10k, a na jakim z 1k?

Czy możesz zmierzyć rezystancję każdego z rezystorów, które użyłeś do pomiaru prądu?

Czy możesz zmierzyć napięcie na rezystorach gdy są podłączone do baterii?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

21 godzin temu, PanMajster napisał:

U mnie prąd przy rezystorze 10K Ω to 1.0 mA a przy 1kΩ 9,77mA.

Przyjąłeś do obliczeń zmierzoną wartość napięcia baterii oraz pomiar prądu. Przyjąłeś do obliczeń nominalną wartość rezystancji.  To dużo za mało by ocenić czy pomiar był prawidłowy czy nie.

Uwzględniając tylko tolerancję 5% rezystorów wyniki pomiarów powinny się znajdować w przedziałach jak w tabelce

image.thumb.png.200ac3a67bec051010094f41b49810aa.png

Jak widać twoje pomiary prądu mieszczą się w zakresie możliwego rozrzutu wartości rezystancji.
W obliczeniach powinny być jeszcze uwzględnione dokładności pomiaru napięcia i prądu, które zależą od klasy przyrządów pomiarowych.
Miernik cyfrowy REBEL RB-830 (taki kupiłem w sklepie Botland) dla pomiaru napięcia na zakresie 20V ma rozdzielczość pomiaru 10 mV i dokładność pomiaru +/-(0,8%+50 mV). Dla pomiaru prądu na zakresie 20 mA ma rozdzielczość 10uA i dokładność +/-(1,8%+20 uA). Dla pomiaru rezystancja na zakresie 20 kOm ma rozdzielczość 10 Om i dokładność +/-(1%+40 Om).

Spróbuj zmierzyć także rezystancję i powtórz obliczenia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobra jeszcze jedno pytanie bo się zaciąłem .

Obliczam U wyj rezystora 1k.

Teoria U ZAS 9,79v

r1+r2 = 1330 (1k + 330)

U wyj = 9,79* (1000/1330) = 7,36


PRAKTYKA

U ZAS 9,79
U wyj 9,47

Jak widać wszystko źle a siedzę nad tym 30 minut i nie wiem co jest źle.

IMG_20231213_181251.thumb.jpg.53f31463e0667861467d8d0291d947f7.jpgIMG_20231213_181222.thumb.jpg.0a3d6572770e557996a4c89c8e09e037.jpgIMG_20231213_181754.thumb.jpg.5cfe20a1ad933f5bdde4b83af28c4089.jpg


EDIT :

Uwaga znalazłem rozwiązanie. Oczywiście tak jak sie spodziewałem głupi bład . Podłączyłem rezystor 10k a nie 1k. Te kolory akurat są mega podobne i dopiero po zastanowieniu i sprawdzeniu wyszło że rzeczywiście w tym tkwi cały problem. (jedna linia pomaranczowy i czerwony) 🙂

 

Edytowano przez PanMajster
Link do komentarza
Share on other sites

Dostałem nowy zestaw podstaw elektroniki I i mam problemy z pomiarami. Gdy mierze napięcie bezpośrednio na baterii wychodzi około 9V, potem gdy mierze na klipach na baterie wychodzi już około 8V, potem przy mierzeniu na płytce bez rezystora ale używając przewodów to wychodzi około 7V, a gdy podłączę rezystor i badam spadek na rezystorze to w ogóle wychodzi 3,5V. Przy pomiarze przepływu prądu wychodzą całkowicie złe wyniki. Dodam, że przy mierzeniu oporu rezystora wychodzą wyniki poprawne. Co mogę robić źle, albo co może być przyczyną takich bezsensownych wyników. 

Link do komentarza
Share on other sites

@karollos7 witam na forum 🙂 Bardzo dziwne objawy, szczególnie te:

9 minut temu, karollos7 napisał:

Gdy mierze napięcie bezpośrednio na baterii wychodzi około 9V, potem gdy mierze na klipach na baterie wychodzi już około 8V, potem przy mierzeniu na płytce bez rezystora ale używając przewodów to wychodzi około 7V

Spróbuj zrobić jakieś zdjęcia tego jak dokonujesz pomiarów - sprawdzimy, bo może tutaj jest jakiś problem.

Link do komentarza
Share on other sites

@karollos7 czy masz może pod ręką inną baterie 9 V, aby sprawdzić wynik? naprawdę ciężko mi znaleźć jakiekolwiek wytłumaczenie dla tego pomiaru ze zdjęcia nr 2 - nie wdziałem czegoś takiego od samego startu tego kursu 😉 Płytka stawia pewien opór, ale nie aż taki, aby napięcie mogło spaść aż tak bardzo. Jedyna opcja, która mi przychodzi do głowy jest taka, że Twoja bateria musiałaby być już baaaardzo mocno rozładowana, ale zakładam, że to nie jest możliwe na tym etapie kursu, chyba, że np. pozostawiłeś ją gdzieś luzem, zwarły się końcówki przewodów i całą rozładowały, ale to też mało prawdopodobne.

Link do komentarza
Share on other sites

W lekcji #8 jest opisany stabilizator napięcia LM7805. Można zbudować go bardzo szybko by mieć pewność by napięcie było w miarę stałe i niezależne od obciążenia.

Link do komentarza
Share on other sites

W zadaniu drugim twórca podał błędną odpowiedź dotyczącą kontaktronu! Kontaktron może być częścią  przekaźnika ,a mianowicie  wystarczy nawinąć uzwojenie które będzie sterować przekaźnikiem. Takie  kontaktrony były dostępne w handlu gdy zajmowałem się majsterkowaniem w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Pozdrawiam twórcę kwizu!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.