Skocz do zawartości

Mostek typu H


ncnk

Pomocna odpowiedź

Witam.

To mój pierwszy post, zatem witam wszystkich 😅. Znalazłem na diodzie taki schemat:

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_488cd87a8dd9e3247.jpg

Tylko że z tego rozumiem, że silniczki potrzebują napięcia 5v, czyli tyle co mikrokontroler, a co za tym idzie prawdopodobnie (a nawet z pewnością) są podłączone do tej samej masy. Ja bym chciał zasilać silniki i mikrokontroler z dwóch różnych źródeł. I tu moje pytanie: Jak powinien wyglądać schemat, jeśli mam mikrokontroler na napięcie 5V, a serwa na 12V? Która masa do krórego pinu na mostku? Nawet w arkuszu danych nie znalazłem odpowiedzi... 🙄

Link do komentarza
Share on other sites

Witaj, robisz to dokładnie tak:

masę drugiego źródła zasilania podłączasz do masy całego układu, a plus tego źródła podłączasz do Vcc2 odłączając uprzednio od +5VDC;) A resztę robisz jak na podanym schemacie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki 😉 Jutro lecę po mostek i będę działał 😉

EDIT: Czy dobrze rozumiem? Do scalaka podłączone są masy z obu źródeł? Na to bym nie wpadł...

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, l293d potrzebuje zasilanie dla układów logicznych (rzędu 5V) oraz dla silników (przy silnikach na 5V podłącza się to pod zasilanie układu logicznego - tak jak na schemacie). Główną ideą mostków H jest jednak sterowanie pracą silników na większe napięcia przy pomocy niewielkich napięć np. z wyjść mikrokontrolera.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki panowie, już wszystko wiem.

mskojon - napisałem, że mam silniczki 12-woltowe. Pochodzą ze starych kas fiskalnych i drukarek igłowych 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, temat może po części o mostku H a po części o serwach, więc nie wiedziałem gdzie je dodać. Chodzi mi o elektronikę serwomechanizmów a dokładnie czy mostek H który tam jest to zwykły mostek czy z sygnałem PWM? myślę że to drugie ale nie jestem pewny. Chciałem przerobić jak gdzieś to na innej stronie zagranicznej było serwomechanizm,żeby obsługiwał silnik np.od wycieraczek,czy szyb samochodowych na takiej samej zasadzie jak serwa.Czyli chciałem do elektroniki serwa podłączyć mostek H dostosowany do silnika np.od wycieraczek powiedzmy że mostek H do 10A na 12V więc napewno będę musiał oddzielić napięcie,ale może nie koniecznie?

Pytanie: Czy gdybym od zasilania mostka podpiął stabilizator 5V to myślę że nie było by różnicy?

ale bardziej chodzi mi o ten mostek bo nie mogę nigdzie znaleźć jak to jest w serwie a obecnie to nie wiem jaki zbudować(oczywiście mosfety już mam i przewyższają nawet te 10A).

Link do komentarza
Share on other sites

Hej.

Mam pytanko.

Robię pojazd na przekładni tamiya70168. Są tam silniki 3V które w zwarciu biorą ze 3A.

Zasilanie będzie z 1 ogniwa lipola.

Nie ma pod ręką mostka na tak małe napięcie o takim prądzie a wala mi się trochę mocnych tranzystorów z regulatorów modelarskich. spokojnie nadają się do pracy z tak niskim napięciem.

Sterowanie będzie jednokierunkowe więc tylko pół mostka.

Problem jest taki że parę (N+P) chcę sterować z jednego sygnału pwm z procka.

I tu pytanie czy z racji ich pojemności nie będzie tego problemu przy przełączaniu że jeden się nie zamknie jak już drugi będzie przewodził. Znaczy czy nie będą przewodzić jednocześnie.

Jeśli może to tak pracować to teraz który układ będzie lepszy

- z procka przez 1 rezystor i na 2 zwarte bramki

- z procka przez 2 rezystory na obie bramki

A może znacie jakiś mał

1.thumb.JPG.5ebbae75dcf6337d2ee3cecaee9d12f6.JPG

2.thumb.JPG.9f22f65a5931d1ee951367c9ae440104.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Dioda za hamulec raczej nie robi.

Ok

Zlutowałem na pająka w oczekiwaniu na odpowiedź 2 takie mostki jak na 1 rysunku, założyłem do samochodzika z przekładnią tamiya, długo testowałem i wszystko działa prawidłowo.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.