Skocz do zawarto艣ci

Mostek typu H

ncnk

Pomocna odpowied藕

Witam.

To m贸j pierwszy post, zatem witam wszystkich 馃槄. Znalaz艂em na diodzie taki schemat:

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_488cd87a8dd9e3247.jpg

Tylko 偶e z tego rozumiem, 偶e silniczki potrzebuj膮 napi臋cia 5v, czyli tyle co mikrokontroler, a co za tym idzie prawdopodobnie (a nawet z pewno艣ci膮) s膮 pod艂膮czone do tej samej masy. Ja bym chcia艂 zasila膰 silniki i mikrokontroler z dw贸ch r贸偶nych 藕r贸de艂. I tu moje pytanie: Jak powinien wygl膮da膰 schemat, je艣li mam mikrokontroler na napi臋cie 5V, a serwa na 12V? Kt贸ra masa do kr贸rego pinu na mostku? Nawet w arkuszu danych nie znalaz艂em odpowiedzi... 馃檮

Witaj, robisz to dok艂adnie tak:

mas臋 drugiego 藕r贸d艂a zasilania pod艂膮czasz do masy ca艂ego uk艂adu, a plus tego 藕r贸d艂a pod艂膮czasz do Vcc2 od艂膮czaj膮c uprzednio od +5VDC;) A reszt臋 robisz jak na podanym schemacie.

Dzi臋ki 馃槈 Jutro lec臋 po mostek i b臋d臋 dzia艂a艂 馃槈

EDIT: Czy dobrze rozumiem? Do scalaka pod艂膮czone s膮 masy z obu 藕r贸de艂? Na to bym nie wpad艂...

Tak, l293d potrzebuje zasilanie dla uk艂ad贸w logicznych (rz臋du 5V) oraz dla silnik贸w (przy silnikach na 5V pod艂膮cza si臋 to pod zasilanie uk艂adu logicznego - tak jak na schemacie). G艂贸wn膮 ide膮 mostk贸w H jest jednak sterowanie prac膮 silnik贸w na wi臋ksze napi臋cia przy pomocy niewielkich napi臋膰 np. z wyj艣膰 mikrokontrolera.

Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.
Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta偶 PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
聽聽 鈥 Darmowe p艂ytki dla student贸w i projekt贸w non-profit
聽聽 鈥 Tylko 5$ za 10 prototyp贸w PCB w 24 godziny
聽聽 鈥 Us艂uga projektowania PCB na zlecenie
聽聽 鈥 Monta偶 PCB od 30$ + bezp艂atna dostawa i szablony
聽聽 鈥 Darmowe narz臋dzie do podgl膮du plik贸w Gerber
Zobacz r贸wnie偶 禄 Film z fabryki PCBWay

Dzi臋ki panowie, ju偶 wszystko wiem.

mskojon - napisa艂em, 偶e mam silniczki 12-woltowe. Pochodz膮 ze starych kas fiskalnych i drukarek ig艂owych 馃槈

Mog膮, oczywi艣cie. Ale "napisa艂em silniczki" i "napisa艂em serwa" troch臋 si臋 r贸偶ni i t臋 r贸偶nic臋 chcia艂em ukaza膰 ;d

Witam, temat mo偶e po cz臋艣ci o mostku H a po cz臋艣ci o serwach, wi臋c nie wiedzia艂em gdzie je doda膰. Chodzi mi o elektronik臋 serwomechanizm贸w a dok艂adnie czy mostek H kt贸ry tam jest to zwyk艂y mostek czy z sygna艂em PWM? my艣l臋 偶e to drugie ale nie jestem pewny. Chcia艂em przerobi膰 jak gdzie艣 to na innej stronie zagranicznej by艂o serwomechanizm,偶eby obs艂ugiwa艂 silnik np.od wycieraczek,czy szyb samochodowych na takiej samej zasadzie jak serwa.Czyli chcia艂em do elektroniki serwa pod艂膮czy膰 mostek H dostosowany do silnika np.od wycieraczek powiedzmy 偶e mostek H do 10A na 12V wi臋c napewno b臋d臋 musia艂 oddzieli膰 napi臋cie,ale mo偶e nie koniecznie?

Pytanie: Czy gdybym od zasilania mostka podpi膮艂 stabilizator 5V to my艣l臋 偶e nie by艂o by r贸偶nicy?

ale bardziej chodzi mi o ten mostek bo nie mog臋 nigdzie znale藕膰 jak to jest w serwie a obecnie to nie wiem jaki zbudowa膰(oczywi艣cie mosfety ju偶 mam i przewy偶szaj膮 nawet te 10A).

Hej.

Mam pytanko.

Robi臋 pojazd na przek艂adni tamiya70168. S膮 tam silniki 3V kt贸re w zwarciu bior膮 ze 3A.

Zasilanie b臋dzie z 1 ogniwa lipola.

Nie ma pod r臋k膮 mostka na tak ma艂e napi臋cie o takim pr膮dzie a wala mi si臋 troch臋 mocnych tranzystor贸w z regulator贸w modelarskich. spokojnie nadaj膮 si臋 do pracy z tak niskim napi臋ciem.

Sterowanie b臋dzie jednokierunkowe wi臋c tylko p贸艂 mostka.

Problem jest taki 偶e par臋 (N+P) chc臋 sterowa膰 z jednego sygna艂u pwm z procka.

I tu pytanie czy z racji ich pojemno艣ci nie b臋dzie tego problemu przy prze艂膮czaniu 偶e jeden si臋 nie zamknie jak ju偶 drugi b臋dzie przewodzi艂. Znaczy czy nie b臋d膮 przewodzi膰 jednocze艣nie.

Je艣li mo偶e to tak pracowa膰 to teraz kt贸ry uk艂ad b臋dzie lepszy

- z procka przez 1 rezystor i na 2 zwarte bramki

- z procka przez 2 rezystory na obie bramki

A mo偶e znacie jaki艣 ma艂

1.thumb.JPG.5ebbae75dcf6337d2ee3cecaee9d12f6.JPG

2.thumb.JPG.9f22f65a5931d1ee951367c9ae440104.JPG

Dioda za hamulec raczej nie robi.

Ok

Zlutowa艂em na paj膮ka w oczekiwaniu na odpowied藕 2 takie mostki jak na 1 rysunku, za艂o偶y艂em do samochodzika z przek艂adni膮 tamiya, d艂ugo testowa艂em i wszystko dzia艂a prawid艂owo.

Do艂膮cz do dyskusji, napisz odpowied藕!

Je艣li masz ju偶 konto to zaloguj si臋 teraz, aby opublikowa膰 wiadomo艣膰 jako Ty. Mo偶esz te偶 napisa膰 teraz i zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej.
Uwaga: wgrywanie zdj臋膰 i za艂膮cznik贸w dost臋pne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do艂膮cz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa膰...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr贸膰 formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw贸j link b臋dzie automatycznie osadzony.   Wy艣wietla膰 jako link

×   Twoja poprzednia zawarto艣膰 zosta艂a przywr贸cona.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz wklei膰 zdj臋膰 bezpo艣rednio. Prze艣lij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw贸rz nowe...

Wa偶ne informacje

Ta strona u偶ywa ciasteczek (cookies), dzi臋ki kt贸rym mo偶e dzia艂a膰 lepiej. Wi臋cej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno艣ci.