Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #6 – diody krzemowe oraz świecące (LED)


Pomocna odpowiedź

Dzień Dobry, mam pytanie na temat doboru rezystora do ledu ponieważ tego nie rozumiem na filmie jest "R = (9V-2V)/0,007A = 1000 om" a z wzoru poniżej R = (9V-2V)/0,02A = 350 om czyli różnica jest znacząca. Który sposób jest prawidłowy?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

@huku witam na forum 🙂 Wszystko zależ od tego ile prądu ma płynąc przez diodę (jak jasno ma świecić). W pierwszym przypadku założony jest mały prąd 7 mA, a w drugim ponad 2x większy, czyli 20 mA. 

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli można mieć dwie uwagi do kursu:
1 Cyt. "Maksymalna moc strat. Dioda, kiedy przewodzi, nagrzewa się. To nagrzewanie może być niezauważalne przy małych prądach, ale przy dużych (rzędu 200 mA i więcej) powinno być wyczuwalne po dotknięciu obudowy palcem. Dzieje się tak, ponieważ na diodzie odkłada się pewne napięcie i płynie przez nią prąd, zatem wydziela się moc. Nie można dopuścić do tego, aby wartość tego iloczynu przekroczyła parametr podany w nocie katalogowej, gdyż struktura przegrzeje się i spali. Dla wspomnianej 1N4148 wynosi ona 0,5 W." 

Wspomina się tu o mocy jako iloczynie wartości prądu i napięcia. Osoby kompletnie zielone nie będą jednak tego wiedzieć i mogą nie zrozumieć tego zdania.

2 Podobnie jak z dodaniem krótkiego paragrafu odnośnie fast-switching diodes (Schottky) można się pokusić o wspomnienie o diodach Zenera, ponieważ nieprawdą jest, iż wszystkie diody nie pracują na zakresie zaporowym.

Ogółem kurs bardzo przystępny dla początkujących osób, podrzuciłem go paru osobom nietechnicznym i udało im się dzięki niemu co nieco zrozumieć w temacie tego co w ogóle dzieje się w układach elektronicznych 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Po to najbardziej wziąłem udział w kursie! Diody pomogą mi w oświetleniu moich prac modelarskich, a na próbę do zestawu kursowego dokupiłem sobie koszyczek na mniejsze baterie. No i po lekcji przyszedł czas na testowanie!

Dokupienie diodek 3-milimetrowych też okazało się strzałem w dziesiątkę! Dzięki!

20240302_005009.thumb.jpg.62a45ad721b6088435c77f45e7c1397a.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

przerabiam kolejny temat z kursu i na etapie łączenia kilku diod LED, chciałem utworzyć jakieś inne, autorskie połączenie, zamiast zaproponowanego w kursie (tak w ramach ćwiczeń). Coś tam wyszło, bo zależało mi na połączeniu szeregowym i diody faktycznie świecą (żółta słabiej, ale to pewnie zależy od jej konkretnych parametrów). 

Mam jednak pytanie: czy można tutaj dołożyć potencjometr, tak żebym sobie kręcił "główką" i zmieniał natężenie, a tym samym jasność lampek? Jeżeli tak, to jak to zrobić? Próbowałem go gdzieś dołożyć raz, ale nic z tego nie wychodzi.

diody.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@lukasz360 tak pewnie że możesz. Albo daj potencjometr jako dzielnik napięcia i ze środkowej nóżki odbierz napięcie i podaj je na LED z rezystorem dla pewności. Gdy skręcisz potencjometr na maxa w najgorszym przypadku zewrześ LED do zasailania i sie spali.

Możesz też pominac jedna ze skranych nóżek i użyć tylko 2: skrajnej i środowej do zrobienia regulowanego rezystora. Wtedy daj w szereg ten regulowany rezystor, zwykły rezystor np 220R i LED. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.