Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #6 – diody krzemowe oraz świecące (LED)


Pomocna odpowiedź

@Treker Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź.

Natrafiłem na forbotowy artykuł o mocy i połączony z nim wątek na forum, także pozwoliłem sobie tam zadać pytania (dotyczyły właściwie przeliczeń jaka moc będzie na potencjometrze).

Mam nadzieję, że to poprawne zachowanie - jeszcze przede mną kilka działów kursu elektroniki 1 i cały kurs elektroniki 2 oraz techniki cyfrowej więc pewnie przez najbliższy czas będę miał sporo różnych pytań, a nie chciałbym też śmiecić nowymi wątkami, które umrą po jednej lub dwóch odpowiedziach.

W związku z tym postaram się takie pojedyncze pytania zadawać przy forach do artykułach dotyczących tematu, a jeżeli uznam, że coś może przerodzić się w dłuższą dyskusję to założę nowy wątek, dobrze?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć! Czy w pomiarze napięcia przewodzenia diody prostowniczej multimetrem wynik jest podawany w miliwoltach? Wyszedł mi wynik 619, a pisało wcześniej, że dioda krzemowa odkłada na sobie 0,7 V, więc pytanie czy to jest dobry wynik? 

Link do komentarza
Share on other sites

@5i3m4 witam na forum 🙂 Wszystko zależy od ustawień miernika (zakres, na którym dokonałeś pomiaru). Wynik, który uzyskałeś wskazuje faktycznie na pomiar w miliwoltach i jest on poprawny.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@5i3m4 w mierniku jest źródło prądowe, które puszcza przez diodę jakiś ustalony prąd i mierzony jest spadek napięcia. Jak obejrzysz charakterystykę prądowo-napięciową I(U) diody to zauważysz że spadek jest różny dla różnych prądów. Spadek możesz mieć nawet 0,8V ale to już będzie przy większym prądzie, który może spowodować uszkodzenie diody. 

  • Pomogłeś! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Teraz wszystko jest jasne, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Niestety zakres mojego miernika do pomiaru napięcia przewodzenia diody jest ograniczony do miliwoltów, ale można przynajmniej określić w jakim kierunku dioda led przewodzi, bo wtedy zaczyna świecić dzięki miernikowi, który jest źródłem prądowym. Jeszcze tylko mnie zastanawia czy jeśli zostanie wykonany pomiar jak na rysunku bez rezystora to można taką diodę led tym pomiarem uszkodzić? Forbot.thumb.jpg.96131f58a284a694512701994801e8a6.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@5i3m4 śmiało możesz podłączyć. Źródło prądowe ma to do siebie że wymusza przepływ prądu (ma ustawiony limit). To jakbyś miał zasilacz 1mA. Testowy prąd miernika jest bardzo mały i śmiało możesz podłączać diody. Niebieskie może będą świecić, białe raczej nie, bo prąd jest już za mały, żeby wytworzyć sensowne napięcie (patrz charakterystyka prądowo-napięciowa).

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@5i3m4  niestety większość tanich mierników na teście diody jest w stanie przetestować tylko diody prostownicze. Jedynie mierniki, które w instrukcji mają wyszczególnione test diod świecących mają wystarczająco wysokie napięcie podczas testu, aby zaświecił się jakiś led. Tanie mierniki mają napięcie około 1V maksymalnie i jest to za mało do zaświecenia jakiegokolwiek leda.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

ułożyłem wszystko jak na schemacie z kursu (podtytuł "Dioda prostownicza w praktyce"), jednak miernik ustawiony w trybie amperomierza nie wskazuje wartości, które teoretycznie powinny mi się wyświetlić, nie potrafię tego wyjaśnić ani uzyskać innego rezultatu. Załączam zdjęcia, proszę powiedzieć co zrobiłem źle. Jeśli to istotne, to napięcie baterii to 8,6V.

 

uklad.thumb.jpg.db3e127702708d59ad17871378aac426.jpguklad1.thumb.jpg.a6fdefa308990bace1474e8c07db4a6b.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.