Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #6 – diody krzemowe oraz świecące (LED)


Pomocna odpowiedź

@LaKukaraczan witam serdecznie 🙂 

Prąd powinien wynieść około (8,6 - 0,7 V) / 1000Ω = 8mA

Co może być nie tak... weź kilka rezystorów podłącz do baterii i zmierz prąd (coś jak to co masz teraz tylko uprość - wyrzuć diodę, pomarańczowy kabelek, tak by było możliwie mało połączeń w szeregu). Zobacz czy rezystory np. 1k, 10k, 4,7k wpływają na odczyty płynącego prądu w mierniku.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 27.09.2021 o 07:35, Gieneq napisał:

@LaKukaraczan witam serdecznie 🙂 

Prąd powinien wynieść około (8,6 - 0,7 V) / 1000Ω = 8mA

Co może być nie tak... weź kilka rezystorów podłącz do baterii i zmierz prąd (coś jak to co masz teraz tylko uprość - wyrzuć diodę, pomarańczowy kabelek, tak by było możliwie mało połączeń w szeregu). Zobacz czy rezystory np. 1k, 10k, 4,7k wpływają na odczyty płynącego prądu w mierniku.

Cześć, zrobiłem jak mi poleciłeś, ale niestety dalej coś jest nie tak. Naprawdę nie wiem co robię źle :(.

243145181_301030564687961_7326884732938673606_n.jpg

243217989_612553699748063_1223403924360732059_n.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, LaKukaraczan napisał:

Cześć, zrobiłem jak mi poleciłeś, ale niestety dalej coś jest nie tak. Naprawdę nie wiem co robię źle :(.

243145181_301030564687961_7326884732938673606_n.jpg

243217989_612553699748063_1223403924360732059_n.jpg

@Gieneq dziękuję bardzo za chęć pomocy, ale okazało się, że problem leży zupełnie gdzie indziej. Znalazłem na forum wątek, gdzie ktoś miał podobnie, jego miernik działał bardzo dobrze, jedynie w trybie amperomierza pokazywał głupoty (jak w moim przypadku).  @Treker poradził, aby w takim przypadku wymienić bezpiecznik w mierniku - tak zrobiłem (dobrze, że dokupiłem do kursu paczkę bezpieczników). Wszystko teraz działa, załączam zdjęcia. 

miernik1.jpg

miernik2.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzień dobry

Proszę wybaczyć jeśli temat się powtarza, ale wykonałem zadanie domowe z I części kursu elektroniki dotyczące jasności diod, przez które przepływa mały prąd. Ja w swoim układzie połączyłem równolegle 4 gałęzie, w której każdej z nich zainstalowałem diodę o poszczególnym kolorze (czerwony, żółty, zielony i niebieski) połączoną szeregowo z rezystorem 1kΩ. W każdym z przypadków prąd przepływający przez diodę nie przekroczył 3,5mA dla diody niebieskiej. Pomiędzy poszczególnymi gałęziami występowały różnice natężenia prądu, ale bazując na treści artykułu założyłem iż tak małe różnice nie wpłyną na wynik doświadczenia. Oceny jasności świecenia diod dokonałem w dzień i w nocy i subiektywnie patrząc najjaśniej świeciła dioda niebieska, potem  zielona czerwona i żółta. Zakładam, że diody z największym napięciem przewodzenia najlepiej radzą sobie przy małym prądzie. Czy jest to poprawny wniosek? Jeśli tak to dlaczego w moim przypadku dioda żółta nie świeciła jaśniej od czerwonej? w załączniku zdjęcia zadania domowego w dzień i w nocy.

Serdecznie pozdrawiam

20211014_124009.jpg

20211014_230409.jpg

Edytowano przez namasie
Przez przypadek wysłałem wiadomość tylko ze zwrotem dzień dobry...
Link do komentarza
Share on other sites

@namasie witam serdecznie 🙂 

Dnia 15.10.2021 o 12:50, namasie napisał:

Jeśli tak to dlaczego w moim przypadku dioda żółta nie świeciła jaśniej od czerwonej?

Dzieje się tak ponieważ nie do końca ma to związek. Diody mogą być produkowane w różny sposób i same z siebie mogą mieć różną jasność. Proces technologiczny uległ poprawie i sprawność diod czyli jakoś zamiany prądu na światło mocno się poprawiła ale nie wszystkie diody muszą świecić bardzo jasno. Są np. diody do oświetlenia LED których zadaniem jest możliwie jasne świecenie, ale diody jako wskaźniki muszą tylko jakkolwiek świecić ale najważniejsze że zużywają mało pradu.

Diody niebieskie i białe (które mają coś wspólnego z ultrafioletem) mają najwyższe napięcie przewodzenia i świecą najjaśniej, ale nie traktowałbym tego jak zasady, bo można znaleźć diodę czerwoną o dużej jasności. W kursie poziom 2 masz diodę RGB której składowe sa bardzo jasne i czerwony świeci prawie tak mocno jak niebieski,

Link do komentarza
Share on other sites

27 minut temu, SzczepanQLIG napisał:

Witajcie. Majstrowałem z tym układem z czterema diodami i chyba spaliłem niebieską. Czy w Botlandzie mogę kupić dokładnie tą samą niebieską diodę? Bo w zestawie była tylko jedna.

Te diody (https://botland.com.pl/diody-led/14490-dioda-led-5mm-niebieska-10szt-5903351244107.html) to są te same co w zestawie?

Link do komentarza
Share on other sites

@SzczepanQLIG to powinna być ta: https://botland.com.pl/diody-led/14490-dioda-led-5mm-niebieska-10szt-5903351244107.html

Diody, choć mogą mieć ten sam kolor, to mogą różnić się jasnością. Są też inne warianty w sklepie. 

18 godzin temu, SzczepanQLIG napisał:

to są te same co w zestawie?

Tak to te same.

Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, Gieneq napisał:

@SzczepanQLIG to powinna być ta: https://botland.com.pl/diody-led/14490-dioda-led-5mm-niebieska-10szt-5903351244107.html

Diody, choć mogą mieć ten sam kolor, to mogą różnić się jasnością. Są też inne warianty w sklepie. 

Tak to te same.

@Gieneq czyli mogę ich używać w tym kursie?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.