Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #6 – diody krzemowe oraz świecące (LED)


Pomocna odpowiedź

W ramach pozyskiwania elementów z recyklingu wylutowałem takie coś z wkurzającej, jeżdżąco-świecącej zabawki. Jaki układ może być zamknięty w takiej diodzie? Z wyglądu niczym się nie różni od standardowej a efekt jest zgoła odmienny.

dioda.zip

Link do komentarza
Share on other sites

@jugen07 taka dioda posiada w jakiś dedykowany sterownik, który właśnie odpowiada za takie efekty. To nie jest typowa dioda świecąca, tak samo można np. kupić diody, które imitują efekt palącej się świecy itd. Takie elementy są raczej rzadko spotykane w konstrukcjach budowanych hobbystycznie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Mukat  zamiast jednego rezystora 4k, możesz wstawić dwa szeregowo po 2k. Moc wydzieli się na nich proporcjonalnie czyli będą się o połowę mniej grzać z osobna. Za miesiąc, dwa, czy pół roku nie będzie na nich zwęglonej farby.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć 🙂

Mam następujące pytanie:

W ramach nauki wymyśliłem sobie układ w którym są podłączone 3 diody równolegle zasilane bateria 9v. Przy każdej z diod znajduje się rezystor o innej wartości (330, 1k i 5k). Zaraz po kablu od plusa baterii umieściłem potencjometr 5k.

Mój problem polega na tym że wszystko policzyłem i wszystkie trzy diody powinny świecić inaczej (ta pod rezystor 5k bardzo słabo) i wraz ze zwiększenie oporu na rezystorze pierwsza powinna zgasnąć diodą która już przy sobie posiada rezystor 5k a następnie środkowa niemal całkiem zgasnąć.

Nawet wykonałem taki układ w programie który to symulował i wszystko się zgadzało.

W Rzeczywistości jednak wraz ze zwiększeniem oporu potencjometrem gaśnie wpierw środkowa dioda (z rezystorem 1k).

Ogólnie mam wrażenie że bez potencjometru świeci ona niemal tak samo jak ta która ma rezystor 5k.

 

Nie wiem czy będzie to miało znaczenie: rezystor 5k uzyskałem poprzez szeregowe połączenie 5 rezystorów 1k

Edytowano przez Lucus
Usunąłem fragment o spadkach napięć. Jeżeli się nie mylę to przy podłączeniu równoległym nowe ma to znaczenia.
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, Lucus napisał:

rezystor 5k uzyskałem poprzez szeregowe połączenie 5 rezystorów 1k

@Lucus nie powinno ale może, jeżeli nóżki niekoniecznie stykają w płytce stykowej - najlepiej sprawdź miernikiem jaki to ma opór.

Z tymi LEDami to jest tak, że one już świecą przy 1mA więc te włączanie może się trochę przesunąć, acz LED z 5k powinna świecić najsłabiej. Ten wspólny potencjometr dla wszystkich to ciężki temat, bo takie sterowanie nie jest najlepsze. Na pewno nie najłatwiejsze do policzenia. Właśnie, napisz jakie są Twoje obliczenia to będę mógł się do czegoś odnieść 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

@Lucus  nawet jeśli zbudowałeś układ poprawnie tzn. tak jak opisałeś to dochodzą jeszcze inne bardzo ważne kwestie. Jeżeli masz diody kiepskiej jakości to będą one świeciły z różną jasnością przy identycznym prądzie. Tak jest niestety z bardzo tanimi chińskimi ledami. Mają one bardzo duży rozrzut parametrów i do tego często jest tak, że półprzewodnik emitujący światło nie jest umieszczony na środku elektrody, przez co światło też skupia się inaczej przez soczewkę.

Ostatnia kwestia to czułość ludzkiego oka. Nasze oko nie widzi różnicy w jasności patrząc bezpośrednio w źródło światła nawet jeśli ta jasność wzrośnie dwukrotnie, po prostu powyżej pewnego progu jasności nasze oko nie dostrzega różnicy.

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq @Sabre @Treker

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Wczoraj składałem ten układ dwa razy i za każdym razem było to samo. Dzisiaj złożyłem ten układ z użyciem innych diod i w innym miejscu płytki stykowej i wszystko działa według obliczeń.

Nawet zwiększyłem w jednej diodzie opór do 35k i jestem zadziwiony że wciąż świeciła przy prądzie około 0,17mA.

Wychodzi na to że wczoraj musiałem albo użyć uszkodzonej diody lub mieć jakieś uszkodzenie na płytce stykowej - kiedyś nie chciał mi wejść kabel do płytki stykowej więc go wcisnąłem na siłę więc obstawiał bym że rozgialem blaszki w płytce stykowej i teraz akurat w ten otwór trafiłem diodą i słabo stykała.

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedzi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, Lucus napisał:

lub mieć jakieś uszkodzenie na płytce stykowej

@Lucus myślę, że raczej to było problemem. Płytki potrafią się niszczyć. Sam mam jedną, która służyła przez kilka lat i kompletnie nie mam do niej zaufania 😞 

Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, Gieneq napisał:

@Lucus myślę, że raczej to było problemem. Płytki potrafią się niszczyć. Sam mam jedną, która służyła przez kilka lat i kompletnie nie mam do niej zaufania 😞 

Tam, to raczej to. Przed chwilą chciałem sprawdzić czy diody nie spaliłem i wpialem do płytki stykowej i nie świeciła, ale jak ruszyłem rezystorem to zaczęła. Chyba jestem zbyt brutalny dla tej płytki że tak szybko ja zużyłem.

 

Mam do was jeszcze jedno pytanie. Zrobiłem układ podobny do wcześniej opisywanego ale używając potencjometru jako dzielnika napięcia. Teraz powolne rozświetlenie kolejnych diod obok siebie jest płynniejsze i ładniejsze. Czy takie zastosowanie potencjometru tutaj jest poprawne? (pomijam kwestie spadku napięcia podczas zużycia się baterii)

Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, Lucus napisał:

ale jak ruszyłem rezystorem to zaczęła

Niektóre rezystory mają cienkie wyprowadzenia, a jak jeszcze są brudzone w kleju od taśmy to będą problemy. Dlatego dobrze jest albo uciąć fragment nóżki z taśmą albo ją dobrze wyczyścić.

12 godzin temu, Lucus napisał:

Czy takie zastosowanie potencjometru tutaj jest poprawne?

Tak jest dobrze, ważne aby przez potencjometr nie płynął zbyt duży prąd, 20mA dla LED jest OK.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
Dnia 30.04.2021 o 08:32, Gieneq napisał:

Tak jest dobrze, ważne aby przez potencjometr nie płynął zbyt duży prąd, 20mA dla LED jest OK.

Przepraszam jeżeli głupie pytanie, ale jestem dopiero na początku swej drogi. Czy pisząc o tym by nie płynął zbyt duży prąd jest jakaś ogólna zasada czy jest to tylko związane z doborem potencjometru - mocą jak przy rezystorze?

 

@Treker jeszcze takie pytanie do administratora. Czy ja mogę w tym wątku dopytywać o takie rzeczy czy lepiej założyć oddzielny? Piszę tutaj bo jestem na tym etapie kursu i testuję różne rozwiązania w ramach lepszego zrozumienia, ale nie chcę zaśmiecać wątku a chciałbym jeszcze opisać swoje wyliczenia takiego układu żeby ktoś zweryfikował czy poprawnie myślę i ewentualnie wytknął mi słabe strony takich założeń. Czy mogę więc to opisać w kolejnym poście w tym wątku?

Edytowano przez Lucus
Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, Lucus napisał:

Czy pisząc o tym by nie płynął zbyt duży prąd jest jakaś ogólna zasada czy jest to tylko związane z doborem potencjometru - mocą jak przy rezystorze?

@Lucus tak, w tym kontekście chodziło właśnie o to, że przy wyższym prądzie możesz zwyczajnie przepalić potencjometr 🙂

8 godzin temu, Lucus napisał:

Czy mogę więc to opisać w kolejnym poście w tym wątku?

Jeśli robisz jakieś inne przykłady niż te z kursu to najlepiej załóż osobny temat na forum - będzie większy porządek 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.