Skocz do zawartości

Kurs STM32 - #3 - Płytka Nucleo, konfiguracja środowiska


Komentator

Pomocna odpowiedź

Posiadam płytkę STM32F411RE.

Podczas budowania projektu w konsoli wyświetla się:

srst_only separate srst_nogate srst_open_drain connect_deassert_srst
srst_only separate srst_nogate srst_open_drain connect_deassert_srst
Info : Unable to match requested speed 2000 kHz, using 1800 kHz
Info : Unable to match requested speed 2000 kHz, using 1800 kHz
Info : clock speed 1800 kHz
Error: libusb_open() failed with LIBUSB_ERROR_ACCESS
Error: open failed
in procedure 'program' 
in procedure 'init' called at file "embedded:startup.tcl", line 473
in procedure 'ocd_bouncer'
** OpenOCD init failed **

Podczas debugowania pojawia się problem:

undefined debug reason 7 - target needs reset
target state: halted
target halted due to debug-request, current mode: Thread 
xPSR: 0x01000000 pc: 0x080001f4 msp: 0x20020000
target state: halted
Info : halted: PC: 0x0800024c
Info : The target is not running when halt was requested, stopping GDB.
Info : halted: PC: 0x0800024c
Error: jtag status contains invalid mode value - communication failure
Polling target stm32f4x.cpu failed, GDB will be halted. Polling again in 100ms
Info : Previous state query failed, trying to reconnect
Error: jtag status contains invalid mode value - communication failure

W czym może być problem?

Link do komentarza
Share on other sites

yh1198, jaki masz dokładnie problem z instalacją sterowników? Co do pobierania kompilatora - zarejestrowałeś się na stronie i zalogowałeś?

lukarzx, wgrałeś wymagane sterowniki i postępowałeś zgodnie z kolejnością kroków opisanych w artykule?

Link do komentarza
Share on other sites

yh1198, jaki masz dokładnie problem z instalacją sterowników? Co do pobierania kompilatora - zarejestrowałeś się na stronie i zalogowałeś?

...

Witam,

- nie bardzo wiem jak to zrobić 🙂

- tak zarejestrowałem i zalogowałem, jaki wybrać?

Link do komentarza
Share on other sites

- nie bardzo wiem jak to zrobić

Wchodzisz na wskazaną w artykule stronę, ściągasz sterowniki i instalujesz jak zwykły program. Nie rozumiem za bardzo, w którym miejscu napotykasz problem. Musisz być bardziej "wylewny" w opisywaniu swoich kłopotów inaczej ciężko będzie pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

- nie bardzo wiem jak to zrobić

Wchodzisz na wskazaną w artykule stronę, ściągasz sterowniki i instalujesz jak zwykły program. Nie rozumiem za bardzo, w którym miejscu napotykasz problem. Musisz być bardziej "wylewny" w opisywaniu swoich kłopotów inaczej ciężko będzie pomóc.

witam,

ten problem już udało mi się rozwiązać, zainstalowałem sterowniki oraz uaktualniłem oprogramowanie programatora. Pozostał problem z instalacją środowiska, tzn co mam wybrać?

Installing System Workbench for STM32

Installing System Workbench for STM32 with installer

Downloading the System Workbench for STM32 installer

Installing System Workbench for STM32 from Eclipse

Link do komentarza
Share on other sites

Ostatnia opcja wymaga wcześniejszego zainstalowania Eclipse, więc lepiej wybrać cokolwiek wcześniej.

W rzeczywistości pierwsze dwa linki to instrukcja jak zainstalować System Workbench - prowadzą do strony z pobieraniem, czyli Downloading...

[ Dodano: 30-09-2015, 20:42 ]

lukarzx, wygląda jakby coś było niepoprawnie z ustawieniami programatora. Niestety nie mam płytki opartej o układ STM32F411RE więc ciężko jest mi cokolwiek na temat takich komunikatów powiedzieć. Kurs jest oparty o Nucleo STM32F103RB i właściwie tylko odnośnie tej płytki możemy w ramach kursu próbować pomagać. Proponowałbym założyć nowy temat na forum - może ktoś kto zna i posiada STM32F411RE będzie mógł coś poradzić.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ostatnia opcja wymaga wcześniejszego zainstalowania Eclipse, więc lepiej wybrać cokolwiek wcześniej.

W rzeczywistości pierwsze dwa linki to instrukcja jak zainstalować System Workbench - prowadzą do strony z pobieraniem, czyli Downloading...

....

Witam,

dziękuję za pomoc udało mi się zainstalować środowisko oraz pozytywnie "przejść" #3 część kursu. Super opisany.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak było. Skonfigurowałem Eclipsa, uruchomiłem ponownie i działa.

Ten błąd pojawia się jeśli masz uruchomioną sesję debugowania i mimo to próbujesz flashować procesor. Przed flashowaniem należy zawsze zatrzymać debugowanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do prędkości zegara. Aby uzyskać 72Mhz można wykorzystać kwarc z ST-Link który ma 8Mhz. W najnowszych wersjach płytki jest to wykonane domyślnie. Na odwrocie połączone są pola MCO (SB16 i SB50) które dostarczają sygnał do mikroprocesora. Ponadto w pliku konfiguracyjnym system_stm32f10x.c mamy taki wpis #define PLL_SOURCE_HSE_BYPASS // HSE bypassed with an external clock (8MHz, coming from ST-Link) used to clock który sam w sobie mówi o takiej możliwości. Więcej szczegółów pod linkiem https://developer.mbed.org/users/kenjiArai/notebook/nucleo-series-clock-structure-and-xtal-oscillation/ 😎

Link do komentarza
Share on other sites

tleski, u mnie na W7 i 64 bitach zainstalowało się bez problemów i działa. Jaki dokładnie masz problem?

Pojawia mi się taki oto komunikat:

Próbowałem też zainstalować bezpośrednio z managera urządzeń ale zainstalował mi tylko jedno urządzenie i jak chciałem podłączyć debugger to nie widział procka:

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.