Skocz do zawartości

Kurs STM32 - #3 - Płytka Nucleo, konfiguracja środowiska


Komentator

Pomocna odpowiedź

Eta, witam na forum 🙂 Czy sprawdziłeś podstawowe rzeczy typu: ponowna instalacja sterowników, uruchomienie programu jako administrator, sprawdzenie innego portu w komputerze lub skorzystanie z innego przewodu USB? Warto wyeliminować na początku takie podstawowe miejsca, w których może powstawać problem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Eta, sprawdź jeszcze wszystkie zworki na płytce i ew. podłączenia. Jeden z komunikatów które widać to "Error: target voltage may be too low for reliable debugging". To może oznaczać cokolwiek, ale warto na wszelki wypadek sprawdzić zasilanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Mam problem ze środowiskiem. Po utworzeniu nowego projektu zgodnie z wytycznymi z kursu nie pojawia się folder do usunięcia "Utilities" oraz po próbie kompilacji wyskakuje komunikat o braku pliku w bibliotece stm32f10x.h. Jak można rozwiązać ten problem. Próbowałem już odinstalować środowisko i ponownie zainstalować. Uruchamiam jako administrator itd..

Link do komentarza
Share on other sites

orzech819, witam na forum 🙂 Czy biblioteki podczas instalacji oprogramowania pobierają się bez problemu? Pojawiają się jakieś inne błędy? Swego czasu było spore zamieszanie, ponieważ ST zmieniło strukturę linków na swojej stronie i sporo rzeczy z dnia na dzień przestało działać. Teraz powinno być już chyba dobrze...

Jeszcze jedno: nie instalujesz programu w jakieś dziwnej lokalizacji (bardzo długa ścieżka ze spacjami/polskimi znakami itd)?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, czytam ten wątek już 3 raz i dalej nic a mianowicie mam problem z instalacja firmware StdPeriph. Robiłem tak jak było opisane wcześniej. Niestety nic to nie dało. Próbowałem z administratorem i bez, z włączonym antywirem i z wyłączonym. Czy ktoś jest mi wstanie powiedzieć co źle robię?

Chciałbym powiadomić osoby, które borykały (albo nadal borykają) się z problemem poprawnej konfiguracji środowiska "System Workbench for STM32", a konkretniej, gdy program chce pobrać bibliotekę "STM32 Standard Peripheral Libraries" podczas tworzenia projektu.

Należy wykonać opisane czynności, które przedstawił kolega Elvis:

Udało mi się uruchomić pobieranie bibliotek, ale nie do końca wiem jak to się stało. Mam pewną teorię na ten temat, ale fajnie jakby jeszcze ktoś spróbował czy to działa.

Najpierw trzeba pobrać samą bibliotekę ze strony: http://www.st.com/en/embedded-software/stsw-stm32143.html

Link jest na dole. Zanim pobierzemy plik, będziemy musieli podać maila i dostaniemy zwrotny link do strony z której można pobierać.

Wydaje mi się, że to jest powodem kłopotów - OpenSTM32 nie zarejestruje się za nas i nie odbierze maila...

W każdym razie jak tylko klikniemy na otrzymany link, możemy pobrać bibliotekę, albo i nie - od tego momentu OpenSTM32 zaczęło nagle widzieć pliki i samo pobiera odpowiednią wersję...

Gdyby jednak nie działało, można ręcznie wgrać bibliotekę do katalogu:

C:\Users\\AppData\Roaming\Ac6\SW4STM32\firmwares

Nie próbowałem, ale po rozpakowaniu pliku en.stsw-stm32143.zip powinno działać.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wygląda na to że OpenSTM32 używa linków które nie działają. Pewnie ST zmieniło coś na stronie.

Co ciekawe u mnie wszystko się naprawiło i stdperiph dla Nucleo pobiera się bez problemu.

Jednak skoro u Ciebie pobieranie nie działa, spróbujmy "podrzucić" plik z gotową biblioteką. Jak pisałem wcześniej, nie przetestowałem tej metody, teraz sprawdziłem i już piszę co trzeba zrobić:

1. Pobieramy bibliotekę ze strony http://www.st.com/en/embedded-software/stsw-stm32143.html

2. Plik będzie miał nazwę en.stsw-stm32143.zip. Musimy usunąć en., znieniamy więc nazwę na "stsw-stm32143.zip"

3. Ten plik kopiujemy do katalogu C:\Users\\AppData\Roaming\Ac6\SW4STM32\firmwares

4. Teraz musimy jeszcze rozpakować plik stsw-stm32143.zip

5. Musimy mieć obie wersje: spakowaną i rozpakowaną

Katalog powinien wyglądać następująco:

Osobiście sprawdzałem to na platformie x64 i Windows'ie 7 jak i 8.1 z zainstalowaną Javą (najnowszą) x86.

Wszystko działa jak powinno, żadnych problemów.

Pozdrawiam,
Adam.

Dołączam SS:

/////////////////////////////edit

Poradziłem sobie z programowaniem płytki użyłem bibliotek Cube(z kursu dla płytek F4).

Niestety z StdPeriph dalej występuje problem nie widzialności firmware.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety mam dokładnie to samo co ty i także 3 razy próbowałem wszystkiego co było wymieniane na forum , gdybyś znalazł rozwiązanie to bardzo proszę podziel się nim bo ja już kompletnie nie mam pomysłu ... może więcej jest takich osób? albo ktoś rozwiązał problem?

Link do komentarza
Share on other sites

niestety mam dokładnie to samo co ty i także 3 razy próbowałem wszystkiego co było wymieniane na forum , gdybyś znalazł rozwiązanie to bardzo proszę podziel się nim bo ja już kompletnie nie mam pomysłu ... może więcej jest takich osób? albo ktoś rozwiązał problem?

czytałem gdzieś w necie że ktoś rozwiązał problem poprzez reinstall OS'a, zobaczę czy na linuxie będę tez miał taki problem. Na razie używał firmware Hal Cube z kursu dla F4(spokojnie go przystosujesz do F1) ponieważ trochę mi się spieszyło z zaprogramowaniem.

ponawiam pytanie znalazł ktoś rozwiązanie tego problemu?

Link do komentarza
Share on other sites

Wygląda na to, że OpenSTM32 ma nowy bug: http://www.openstm32.org/forumthread5967

Trzeba poczekać co odpowiedzą - chyba że ktoś znajdzie jakiś sprytny sposób na obejście błędu.

Na pocieszenie mogę powiedzieć, że niedługo pojawi się opis jak użyć Cube HAL zamiast StdPeriph 🙂

Czekam z niecierpliwością na jakieś rozwiązanie , ponieważ bardzo chciałbym przejść przez ten kurs. Wiec gdy tylko uda się jakoś to rozwiązać proszę o jak najszybszą odpowiedz i rozwiązanie.

[ Dodano: 02-11-2017, 13:56 ]

Wygląda na to, że OpenSTM32 ma nowy bug: http://www.openstm32.org/forumthread5967

Trzeba poczekać co odpowiedzą - chyba że ktoś znajdzie jakiś sprytny sposób na obejście błędu.

Na pocieszenie mogę powiedzieć, że niedługo pojawi się opis jak użyć Cube HAL zamiast StdPeriph 🙂

W linku podanym przez ELvisa ,jest rozwiązanie ,czyli wydanie AC6 2.3 jest zrąbane trzeba ściągnąć i zainstalować 2.2 i śmiga. W każdym razie ściąga się biblioteka.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.