Skocz do zawartości

Kurs STM32 - #3 - Płytka Nucleo, konfiguracja środowiska


Komentator

Pomocna odpowiedź

Elvis jesteś wielki 😃 Pobrałem bibliotekę wgrałem (C:\Users\\AppData\Roaming\Ac6\SW4STM32\firmwares) nawet bez rozpakowywania, potem od nowa stworzyłem projekt i tym razem program pobrał bibliotekę. 😅 (próbowałem też chwile wcześniej bez wgranego zipa i się nie udało)

Link do komentarza
Share on other sites

Używam CooCox'a i jest taka możliwość, a on bazuje na eclipsie, więc może ma to jakiś związek. Ciekawym rozwiązaniem może być dla Ciebie STM Studio, wczytujesz do niego plik *.elf, *.out lub *.axf z projektu i w czasie rzeczywistym obserwujesz zmienne w trybie tekstowym, na wykresie, lub na słupkach. Bardzo wygodne rozwiązanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie zaczynam używać STM Studio i nawet fajnie to działa. Minus jest taki, że trzeba za każdym razem dodawać zmienne do programu oraz, że rejestry mikrokontrolera nie są widoczne, je trzeba podglądać z debuggera w eclipse.

Alvedro Nie konfigurowałeś czasami jakoś specjalnie tego środowiska? Ostatnio znajomy zmienił środowisko z CooCox'a na Keil'a własnie przez debuger, który nie aktualizował się na bieżąco.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam z kolegą napotkaliśmy problem z pobraniem bibliotek o wersji 1.21. Po kliknięciu download nic się nie działo. Również były opcje do mi. do przejścia na stronę mcu o oznaczeniu f1 w wersji 1.4.0 ale nie działają poprawnie bo nie znajduje nadal lib'a. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Szczuru

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, mam następujący problem z płytką z kursu. Robię wszystko według instrukcji, niestety menedżer urządzeń jej nie widzi - w żadnej postaci, po prostu NIC. Z czego może wynikać problem? Mam win10 x64, testowane na innym komputerze z win10 x64, a także na win7 32. Bardzo proszę o wskazówki

Link do komentarza
Share on other sites

testowane na innym komputerze z win10 x64, a także na win7 32

A jak przebiegły te testy na innych komputerach? Czy tam również nie działało?

Czy na diodzie świecą się chociaż jakieś diody po podłączeniu?

Link do komentarza
Share on other sites

Hej, mam płytkę STM32F3DISCOVERY i próbuję ją uruchomić w tym środowisku, ale mam problem z bibliotekami identyczny jak z NUCLEO. Tyle, że jak zrobię wszystko tak, jak napisaliście to mi nie odpala. Podejrzewam, że to jest jakaś sprawa z nazwami. Ktoś ma jakieś doświadczenie?🙂

Dodam, że z NUCLEO zadziałało.

Link do komentarza
Share on other sites

darkmiki, w komentarzach do kursów rozmawiamy tylko o platformie używanej w kursie, czyli o Nucleo - jak sam potwierdziłeś w jego przypadku wszystko działa poprawnie. Jeśli masz więc problem z innym układem, to załóż proszę osobny temat w odpowiednim dziale. Gdybyśmy pisali tutaj o innych platformach to szybko powstałoby zamieszanie. Z góry dziękuję za zrozumienie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

1. Pobieramy bibliotekę ze strony http://www.st.com/en/embedded-software/stsw-stm32143.html

2. Plik będzie miał nazwę en.stsw-stm32143.zip. Musimy usunąć en., znieniamy więc nazwę na "stsw-stm32143.zip"

3. Ten plik kopiujemy do katalogu C:\Users\\AppData\Roaming\Ac6\SW4STM32\firmwares

4. Teraz musimy jeszcze rozpakować plik stsw-stm32143.zip

5. Musimy mieć obie wersje: spakowaną i rozpakowaną

Katalog powinien wyglądać następująco:

Jaka jest ścieżka dla posiadaczy ubuntu?

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałbym powiadomić osoby, które borykały (albo nadal borykają) się z problemem poprawnej konfiguracji środowiska "System Workbench for STM32", a konkretniej, gdy program chce pobrać bibliotekę "STM32 Standard Peripheral Libraries" podczas tworzenia projektu.

Należy wykonać opisane czynności, które przedstawił kolega Elvis:

Udało mi się uruchomić pobieranie bibliotek, ale nie do końca wiem jak to się stało. Mam pewną teorię na ten temat, ale fajnie jakby jeszcze ktoś spróbował czy to działa.

Najpierw trzeba pobrać samą bibliotekę ze strony: http://www.st.com/en/embedded-software/stsw-stm32143.html

Link jest na dole. Zanim pobierzemy plik, będziemy musieli podać maila i dostaniemy zwrotny link do strony z której można pobierać.

Wydaje mi się, że to jest powodem kłopotów - OpenSTM32 nie zarejestruje się za nas i nie odbierze maila...

W każdym razie jak tylko klikniemy na otrzymany link, możemy pobrać bibliotekę, albo i nie - od tego momentu OpenSTM32 zaczęło nagle widzieć pliki i samo pobiera odpowiednią wersję...

Gdyby jednak nie działało, można ręcznie wgrać bibliotekę do katalogu:

C:\Users\\AppData\Roaming\Ac6\SW4STM32\firmwares

Nie próbowałem, ale po rozpakowaniu pliku en.stsw-stm32143.zip powinno działać.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wygląda na to że OpenSTM32 używa linków które nie działają. Pewnie ST zmieniło coś na stronie.

Co ciekawe u mnie wszystko się naprawiło i stdperiph dla Nucleo pobiera się bez problemu.

Jednak skoro u Ciebie pobieranie nie działa, spróbujmy "podrzucić" plik z gotową biblioteką. Jak pisałem wcześniej, nie przetestowałem tej metody, teraz sprawdziłem i już piszę co trzeba zrobić:

1. Pobieramy bibliotekę ze strony http://www.st.com/en/embedded-software/stsw-stm32143.html

2. Plik będzie miał nazwę en.stsw-stm32143.zip. Musimy usunąć en., znieniamy więc nazwę na "stsw-stm32143.zip"

3. Ten plik kopiujemy do katalogu C:\Users\\AppData\Roaming\Ac6\SW4STM32\firmwares

4. Teraz musimy jeszcze rozpakować plik stsw-stm32143.zip

5. Musimy mieć obie wersje: spakowaną i rozpakowaną

Katalog powinien wyglądać następująco:

IMG_57cad4844cafd3013.png

Osobiście sprawdzałem to na platformie x64 i Windows'ie 7 jak i 8.1 z zainstalowaną Javą (najnowszą) x86.

Wszystko działa jak powinno, żadnych problemów.

Pozdrawiam,
Adam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich forumowiczów!

Ostatnio chciałem zaprogramować płytkę nucleo i niestety nie mogę wejść w tryb debugowania i run programu tzn. dioda nie zapala się jak wcześniej na zielono tylko pomarańczowo (w dokumentacji oznacza to błąd komunikacji), sprawdzałem programowanie na kilku portach USB, instalowałem od nowa sterowniki i nadal świeci się na pomarańczowo. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc ?

PS: ostatnią rzecz jaką zrobiłem było wgranie programu z podłączonym czujnikiem ultradźwiękowym HC SR04, tzn. podłączyłem do Nucleo piny TRIG i ECHO od czujnika bez zasilania i masy (przez przypadek), czy w jakiś sposób mogłem zrobić w ten sposób zwarcie na dwóch pinach mikrokontrolera i go uśmiercić 🙁 ????

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

PS: ostatnią rzecz jaką zrobiłem było wgranie programu z podłączonym czujnikiem ultradźwiękowym HC SR04, tzn. podłączyłem do Nucleo piny TRIG i ECHO od czujnika bez zasilania i masy (przez przypadek), czy w jakiś sposób mogłem zrobić w ten sposób zwarcie na dwóch pinach mikrokontrolera i go uśmiercić

Czy przed tym debugowanie działało?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, przed debugowaniem działało. Próbowałem wgrać najprostszy program z części kursu tj. mruganie diody na płytce i nic tzn. zapala się dioda led1 na pomarańczowo. Nic się nie paliło i nie dymiło, zastanawiam się czy nie zrobiłem zwarcia chociaż jak to możliwe skoro czujnik nie miał podłączonego zasilania 🙁 Co może być nie tak ?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.