Skocz do zawartości

Kurs STM32 - #3 - Płytka Nucleo, konfiguracja środowiska


Komentator

Pomocna odpowiedź

Witam
Mam problem z debuggowaniem programów z kursu (używam kursowej płytki NUCLEO-F103RB). Po poprawnym zbuildowaniu projektu po ustawieniu konfiguracji uruchamiania nie mogę ani wejść w run, ani w debug - pojawia się ten sam błąd:
 

Open On-Chip Debugger 0.10.0+dev-00021-g524e8c8 (2019-04-12-08:48)
Licensed under GNU GPL v2
For bug reports, read
	http://openocd.org/doc/doxygen/bugs.html
srst_only separate srst_nogate srst_open_drain connect_assert_srst
Info : The selected transport took over low-level target control. The results might differ compared to plain JTAG/SWD
adapter speed: 8000 kHz
adapter_nsrst_delay: 100
Info : clock speed 8000 kHz
Info : STLINK v2.1 JTAG v36 API v2 M26 VID 0x0483 PID 0x374B
Info : using stlink api v2
Info : Target voltage: 3.244649
Info : Unable to match requested speed 8000 kHz, using 4000 kHz
Info : Stlink adapter speed set to 4000 kHz
Info : STM32F103RBTx.cpu: hardware has 6 breakpoints, 4 watchpoints
Info : Listening on port 3333 for gdb connections
target halted due to debug-request, current mode: Thread 
xPSR: 0x01000000 pc: 0x080007e8 msp: 0x20005000
Info : Unable to match requested speed 8000 kHz, using 4000 kHz
Info : Stlink adapter speed set to 4000 kHz
Info : Unable to match requested speed 8000 kHz, using 4000 kHz
adapter speed: 4000 kHz
** Programming Started **
auto erase enabled
Info : device id = 0x20036410
Info : flash size = 128kbytes
target halted due to breakpoint, current mode: Thread 
xPSR: 0x61000000 pc: 0x2000003a msp: 0x20005000
wrote 4096 bytes from file Debug/zxczxc.elf in 0.306180s (13.064 KiB/s)
** Programming Finished **
** Verify Started **
target halted due to breakpoint, current mode: Thread 
xPSR: 0x61000000 pc: 0x2000002e msp: 0x20005000
target halted due to breakpoint, current mode: Thread 
xPSR: 0x61000000 pc: 0x2000002e msp: 0x20005000
verified 3580 bytes in 0.078790s (44.372 KiB/s)
** Verified OK **
** Resetting Target **
shutdown command invoked

Dodam, że kabel działa w porządku, mikro było testowane ST-Linkiem. Jestem w stanie nawet uruchomić przykładowy kod (np blinkowanie diodą) pomimo błędu przy uruchamianiu\debugu. Przeszukałem fora, lecz nicz nie znalazłem. Co zrobić w takiej sytuacji?

Link do komentarza
Share on other sites

@Astronom witam na forum 🙂 Sterownik z tego miejsca powinien być odpowiedni: https://www.st.com/en/development-tools/stsw-link009.html

Przy okazji zachęcam do korzystania z nowej wersji kursu (jest zgodna z Twoim zestawem): https://forbot.pl/blog/kurs-stm32-f1-migracja-na-hal-wstep-spis-tresci-id23580

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Huge5Head cześć, witam na forum 🙂 Dla formalności dopytam - czy działasz zgodnie z kursem, który komentujesz (to jest starsza, zarchiwizowana wersja). Czy korzystasz jednak z nowszej wersji kursu (bazującej na HAL), która dostępna jest tutaj: https://forbot.pl/blog/kurs-stm32-f1-migracja-na-hal-wstep-spis-tresci-id23580?

Link do komentarza
Share on other sites

@Huge5Head rozumiem, ale jednak proponowałbym zająć się (w praktyce) tą nową wersję. Biblioteka, która jest używana w tej wersji kursu nie jest już zalecana dla nowych projektów - stąd archiwizacja kursu i jego nowa wersja.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry. Krok po proku zacząłem realizować instrukcje z trzeciej części kursu, jednak zatrzymałem się na instalacji biblioteki Standard Peripheral. Nie można jej pobrać poprzez wbudowanego klienta. Rozwiązanie użytkownika @Elvis działa dla płytek STM32F1 natomiast ja posiadam płytkę STM32F303RE. Czy jest dla mnie ratunek, czy też zmuszony jestem porzucić ten kurs?

Dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich, mam pytanie odnośnie tworzenia projektu. Podczas wyboru płytki program zaczyna ściągać biblioteki do projektu ale wymaga wtedy logowania się na konto lub jego utworzenie. Czy jest możliwość instalacji środowiska i otwarcia 1 projektu bez konieczności logowania na konto stm32? Chodzi mi o możliwość instalacji go na więcej niż jednym komputerze w sieci w celach edukacyjnych. 

Link do komentarza
Share on other sites

@rutrap witam na forum 🙂 Nie mam dokładnie jak tego teraz sprawdzić, bo mam przy sobie tylko jeden komputer. Jednak wydaje mi się, że jeśli wyeksportujesz jakiś projekt to na innych komputerach będziesz mógł go zaimportować do CubeIDE bez logowania i tworzenia kont. Chyba, że cos się tutaj zmieniło w najnowszych wersjach (do sprawdzenia)...

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Może powiem o co mi chodzi, chciałbym uruchomić oprogramowanie na kilkunastu komputerach w sali komputerowej, w szkole. Komputery są przywracane co jakiś czas. Chcę zrobić obraz systemu z zainstalowanym STM32IDECube. Chciałbym uniknąć logowania na konto. Sposób o którym mówisz przetestuję, ewentualnie założę jakieś konto specjalnie do obrazu. Tylko zastanawiam się czy jeżeli nagle zaloguje się 16 komputerów na jedno konto czy  to przejdzie. Poszukam też pomocy na stronie producenta. Jeśli się czegoś dowiem dam znać. 

Dziękuję i pozdrawiam

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.