Skocz do zawartości

Kurs STM32 - #3 - Płytka Nucleo, konfiguracja środowiska


Komentator

Pomocna odpowiedź

Witam, Ostatnio postanowiłem przejść na mikrokontrolery stm32 oraz zakupić płytkę nucleo z cpu stm32f334. Lecz chcę programować bez bibliotek SPL i HAL, czyli na rejestrach. Czy opisana konfiguracja, z zaznaczeniem opcji bez bibliotek, będzie działała poprawnie? czy należy jeszcze coś skonfigurować?

Link do komentarza
Share on other sites

Napotkałem podobny problem co w przypadku Eta. Reinstalowałem sterowniki, uruchamiałem jako administrator i inne tego typu standardowe triki, nic nie pomogło.

Poniżej screen oraz pełny kod błędu.

Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.

/Edit

Udało mi się samemu dojść przyczyny problemu. A była to... źle umiejscowiona zwora, a dokładnie dwie zwory.

Aby można było programować płytkę przez ST-LINK/V2.1 zwory CN2 muszą być zwarte. W płytce, którą otrzymałem, nie były.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Artr, witam na forum i dziękuję za podzielenie się rozwiązaniem problemu - na pewno przyda się innym w przyszłości 🙂 Bardzo dziwna sprawa, że na nowych zestawach były źle założone zwory...

Link do komentarza
Share on other sites

Czesc, jestem nowy na forum. Próbuje zrobić kurs STM32 i natknąłem się na następujący problem, może ktoś miał podobnie:

Open On-Chip Debugger 0.10.0-dev-00007-g58350bc-dirty (2018-01-12-12:21)

Licensed under GNU GPL v2

For bug reports, read

http://openocd.org/doc/doxygen/bugs.html

srst_only separate srst_nogate srst_open_drain connect_assert_srst

Info : The selected transport took over low-level target control. The results might differ compared to plain JTAG/SWD

adapter_nsrst_delay: 100

adapter speed: 950 kHz

Info : tcl server disabled

Info : telnet server disabled

Info : clock speed 950 kHz

Error: libusb_open() failed with LIBUSB_ERROR_NOT_SUPPORTED

Info : STLINK v2.1 JTAG v30 API v2 M19 VID 0x0483 PID 0x374B

Info : using stlink api v2

Info : Target voltage: 3.257255

Info : Stlink adapter speed set to 950 kHz

Info : STM32F103RBTx.cpu: hardware has 6 breakpoints, 4 watchpoints

Info : accepting 'gdb' connection on tcp/3333

Info : Stlink adapter speed set to 950 kHz

adapter speed: 950 kHz

target halted due to debug-request, current mode: Thread

xPSR: 0x01000000 pc: 0x080002ac msp: 0x20005000

Info : Stlink adapter speed set to 4000 kHz

adapter speed: 4000 kHz

Info : device id = 0x20036410

Info : flash size = 128kbytes

Info : Stlink adapter speed set to 950 kHz

adapter speed: 950 kHz

target halted due to debug-request, current mode: Thread

xPSR: 0x01000000 pc: 0x080002ac msp: 0x20005000

Info : Stlink adapter speed set to 950 kHz

adapter speed: 950 kHz

target halted due to debug-request, current mode: Thread

xPSR: 0x01000000 pc: 0x080002ac msp: 0x20005000

Info : Stlink adapter speed set to 4000 kHz

adapter speed: 4000 kHz

target halted due to breakpoint, current mode: Thread

xPSR: 0x61000000 pc: 0x2000003a msp: 0x20005000

Info : Stlink adapter speed set to 950 kHz

adapter speed: 950 kHz

target halted due to debug-request, current mode: Thread

xPSR: 0x01000000 pc: 0x080002ac msp: 0x20005000

jedna rzecz jaka rzuciła mi sie w oczy to w menedżerze urządzeń mam taki układ, ktory nieco się różni od tego co jest w kursie

Zamiast STMicroelecrtronics STlink Dongle mam ST-link Debug, ale jak wejde we właściwości urządzenia to nazwa jest odpowiednia. Nie wiem czy to może być przyczyną, ale to jest jedyna rzecz jaka jest niezgodna z kursem.

Pozdrawiam

Karol

[ Dodano: 14-03-2018, 23:37 ]

Przeinstalowalem System Workbench oraz sterowniki. Nadal nie działa z tym samym błędem. Tym razem urządzenia wyglądaja nieco inaczej:

A może ten cały Workbench źle działa pod Win8.1?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Skompilowalem kod z mrygajaca diodą i nie wiem dlaczego ale działa. Nadal przy kompilacji czy debugowaniu pojawia sie ten sam error Error: libusb_open() failed with LIBUSB_ERROR_NOT_SUPPORTED

Ktoś rozumie o co w tym chodzi?

Link do komentarza
Share on other sites

kleszcz, witam na forum 🙂 Do tej pory nie kojarzę, aby ktoś zgłaszał podobny błąd. Zacznijmy od tego, czy używasz dokładnie tej samej płytki, która była używana w kursie? Pytam, ponieważ nie widzę, abyś miał zarejestrowany zestaw do tego kursu. Inna płytka może być najprostszym rozwiązaniem Twojego problemu.

Piszesz o przeinstalowaniu środowiska. Nigdzie natomiast nie ma informacji o tym, czy wgrałeś sterowniki i zrobiłeś aktualizację oprogramowanie programatora (tak jak jest to opisane w kursie). Wykonałeś te kroki?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, używam dokładnie takiej samej płytki tzn NUCLEO-F103RB. Zrobiłem wszystkie kroki tak jak to jest opisane w kursie. Musze dodać, że w momencie kiedy nie mogłem uruchomić i widziałem error związany z obsługą USB to znalazłem info, że należy zrobić update sterowników na przykład używając aplikacji Zadig. Tak też zrobiłem, to jest jedyna dodatkowa rzecz jaką zrobiłem a nie ma jej w kursie

Na razie pisze kod i udaje mi się uruchamiać go na płytce pomimo błędu, niemniej jednak wolałbym zrozumieć skąd się ten błąd bierze 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

kleszcz, teraz sytuacja jest już jaśniejsza. W takim razie korzystaj z tego, że możesz normalnie programować mikrokontroler, a jak znajdę rozwiązanie Twojego problemu to na pewno podrzucę je tutaj 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

To mój pierwszy post na forum w temacie, w którym jestem kompletnie zielony. Proszę więc o wyrozumiałość jeżeli moje pytania są „od czapy”. 😉

Czy przedmiotowy kurs można bez problemów przejść z Nucleo STM32F030? Jeżeli tak, to czy TEN zestaw elementów będzie do niego dobrym rozszerzeniem?

Link do komentarza
Share on other sites

Servator, witam na forum!

Kurs ten napisany został z myślą o konkretnym Nucleo, który jest polecany w artykułach. Nie wykonasz ćwiczeń na innej płytce. W Twoim wypadku prawdopodobnie będzie sporo problemów, ponieważ ten kurs dotyczy układów z serii F1, a nie F0 (a chyba takie jest właśnie Twoje Nucleo). Dodatkowo polecam jednak zainteresować się nowszą wersją tego kursu (która bazuje na nowszych bibliotekach): Kurs STM32 F1, migracja na HAL – #1 – wstęp, spis treści. W nowej wersji sprzęt pozostaje ten sam, ale zmieniamy metody programowania na najnowsze, które poleca producent układów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

To mam jeszcze jedno pytanie. Czy ten nowszy kurs, który mi teraz wskazałeś da się "przejść" na STM32F411? Jeżeli tak, to czy jest gdzieś do kupienia jakiś gotowy set elementów dzięki któremu da się przeprowadzić wszystkie ćwiczenia we wspomnianym kursie?

Link do komentarza
Share on other sites

Servator, w linku, który Ci podałem masz dokładnie podane jaki sprzęt jest tam wykorzystywany + odnośnik do sklepu, w którym można kupić gotowy zestaw. To jest kurs STM32 F1. Jeśli chcesz poznać F4 możesz zainteresować się tym kursem: Kurs STM32 F4 – #1 – Czas poznać HAL, spis treści kursu!

Link do komentarza
Share on other sites

PROBLEM ROZWIĄZANY!

Dzień dobry, mam bardzo podobny problem jak Eta.

ROZWIĄZANIE (MOJE): Przeinstalowałem wszystko, od sterowników do środowiska ale tym razem podczas pierwszego uruchomienia środowiska zaktualizowałem je za pomocą opcji Check for updates oraz usunąłem folder Utilities z projektu (czy jest możliwość, że pozostawienie tego folderu może powodować ten błąd?).

1.png 2.png 3.png

Edytowano przez Treker
Poprawiłem formatowanie.
Link do komentarza
Share on other sites

@lollollol, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 8.12.2018 o 00:51, lollollol napisał:

ROZWIĄZANIE (MOJE): Przeinstalowałem wszystko, od sterowników do środowiska ale tym razem podczas pierwszego uruchomienia środowiska zaktualizowałem je za pomocą opcji Check for updates oraz usunąłem folder Utilities z projektu (czy jest możliwość, że pozostawienie tego folderu może powodować ten błąd?).

Witam na forum i dziękuję, że od razu podzieliłeś się rozwiązaniem problemu - na pewno przyda się komuś w przyszłości 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dopiero zaczynam nauke robotyki wiec niezbyt wiem gdzie szukac bledu.

podczas proby uruchomienia pierwszego programu (sterowniki zainstalowane, plik utilities usuniety) wyskakuje mi blad  pokazany nizej:

Na plytce swieci sie czerwona dioda LD1, ktora dwa razy zmieniła kolor na zielony mimo że nic nie zmienialem, a po jakimś czasie znowu świecila sie na czerwono. LD3 rowniez swieci na czerwono a LD2 miga na zielono.

Dodatkowo kilka razy wyskoczyło mi okno ze system nie rozpoznaje urzadzenia, a po wybraniu opcji rozwiazywania problemów pokazuje ze to urzadzenie nie dziala na wejsciu 3.0, mimo że jest podlaczone do wejscia 2.0

To wszystko co udalo mi sie zaobserwowac.

scr.PNG

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.