Skocz do zawartości

[kroczący] dwunożny robot humanoidalny


Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ciekawy schemat. Szczególnie te drivery wyglądające jak złącza. Nie wiadomo gdzie zasilania, gdzie ich blokowanie kondensatorami, gdzie sygnały sterujące itd. Pokazywanie takiego schematu to jakiś żart chyba, że to rzeczywiście płytka rozdzielająca sygnały z jakiegoś jednego pęku kabli na inny. PCB ze ścieżynkami jak włosy, kompletny brak sensu w prowadzeniu zasilania i jego odkłócania, brak jakiejkolwiek gospodarki ciepłem itd. Jaki to będzie ciągnęło prąd? Ile mocy będziesz wytracać na jednym scalaku? Ile na wszystkich? Jak rozumiem (nie ze schematu oczywiście) to nie są drivery silników DC które to mogą odpoczywać między ruchami, a sterowanie silników krokowych ciągnących prąd niezależnie "czy się stoi czy się leży, 2 Ampery się należy".

Przydałby się porządny schemat z prawdziwymi sygnałami, ich nazwami i numerami pinów. Przemyśl, czy pozostawienie sygnałów wejściowcyh w powietrzu jest bezpieczne. Może trzeba jakieś podciągi lub pull-downy wstawić, bo przecież nie od razu podłączysz wszystko na raz a po co pozostałe zasilane scalaki mają głupieć. Niech stoją w domyśle wyłączone. Przyda się (nawet nie wiesz jak bardzo) jakaś sygnalizacja. LEDy na wejściach od razu pokażą który sygnał nie styka na złączu lub przychodzi głupi stan z procesora. Kondensatory - już nawet nie chce mi się pisać, potrzebujesz ich naprawdę dużo. Złącza prądowe: przecież tu będą kable ze 2mm². Chcesz je wlutować w te śmieszne dziurki na krawędzi? Masa i zasilanie - to najważniejsze ścieżki na tej płytce a w ogóle ich nie widać.

Może rozważ pomysł, by zrobić kilka mniejszych płytek (po dwa-cztery drivery?) z dobrym prowadzeniem zasilań na nich samych a potem złożyć je w stos tak, by masa i zasilanie były grubymi drutami miedzianymi przetkniętymi przez wszystkie płytki jak przez szaszłyk.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja dodatkowo zwracam uwagę, że na Twoich schematach nie ma nigdzie połączeń, tam gdzie krzyżują się ścieżki (brak "kropek"). Pewnie część połączeń nawet nie została przeniesiona na PCB 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Połączenia przeszły bez problemów, ścieżki są najgrubsze możliwe Eagle przy grubszych się podawał na 95%. A kondensator może dam na wejściu jeden większy. Zrobiłem PCB ze względu że ręce mi odpadają jak myślę o polutowaniu tylu przewodów między stepstikami. Większej płytki nie jestem wstanie zrobić Eagle, wersja freeware, a planuje mieć dwie płytki z radiatorami do siebie, będzie na nie dmuchał wentylator.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli na autoruterze robiłeś? Możesz np. położyć ścieżki zasilania i inne wysokoprądowe, a następnie poprosić autorouter, aby dokończył i automatycznie położył wąskie ścieżki sygnałowe.

Link do komentarza
Share on other sites

skmskm, ale jeśli nie masz "kropek na schematach", to pewnie autorouter "nie zauważył" nawet kilku połączeń (bo schemat jest błędny). Jak ogólnie chcesz robić tę płytkę? Będziesz próbował w warunkach domowych?

Link do komentarza
Share on other sites

A ja buduję altankę na działce, ale ponieważ nie dysponuję piłą do drewna, robię domek z tektury bo akurat mam darmowe nożyczki. Weź proszę Cię...

Znasz takie powiedzenie, że jeśli masz młotek to spraw, by problem wyglądał jak gwóźdź?

Narysuj poprawny schemat - od tego trzeba zacząć. Jeżeli jesteś ograniczony wymiarami lub liczbą pinów/netów w wersji darmowej, to zrób mniejszą ale poprawną płytkę - to chyba jasne. Niech zawiera tylko np. 4 drivery, ale za to porządnie odblokowane zasilania, LEDy itp. Ułóż je dobrze, poprowadź ręcznie porządne ścieżki masy, zaplanuj miejsca na mocowania mechaniczne, duże pady do wlutowania kabli GND i Vcc, przemyśl umieszczenie kilku płytek obok siebie, itd. Zapomnij o autorouterze na takiej płyteczce.

Jeżeli np. zrobisz "jamnika" z 4 driverami umieszczonymi w jednej linii a potem ułożysz wszystkie takie jamniki jak w kanapce, to z jednej strony takiego bloku masz wejścia z drugiej wyjścia sygnałów a zasilania łączysz "na szaszłyk" grubym miedzianym drutem. Tak samo przewlekasz przez wszystko np. dwa/cztery(?) pręty gwintowane M3 zapewniające sztywność i dzięki nakrętkom pozycjonujące każdą płytkę w kanapce. Powstaje monolit z dowolnie rozszerzalną grubością, chłodzony "na przestrzał" jednym wiatrakiem. Na prowizorkę szkoda czasu i pieniędzy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. Eagle`a możesz legalnie pobrać 30 dniową wersję PRO prosto ze strony cadsoftu http://www.cadsoftusa.com/download-eagle/ albo użyć KiCAD`a.

2. Jak zrobisz logiczny i poprawny schemat to obstawiam, że płytka znacznie się uprości.

3. Nie używaj autoroutera najlepiej wcale. Jak będziesz używał Eagla polecam zainteresować się "funkcją" Label i Bus.

Link do komentarza
Share on other sites

Czekam z niecierpliwością na wyniki.

Sam mam robota humanoidalnego zbudowanego na lekkich serwach, i nie mogę doczekać się rezultatu twojej prac, ciekawi mnie czy robot bedzie chodził

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.