Skocz do zawartości

Sztuczna inteligencja pokonała mistrza świata w Go


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Mistrz świata w Go, Lee Sedol, został pokonany przez AlphaGo - program stworzony w Google.Poprzednia wersja komputera po raz pierwszy pokonała profesjonalnego gracza pięć miesięcy wcześniej, ale był to zaledwie mistrz Europy, który znajduje się na 663. miejscu w rankingu. Tym razem sukces jest znacznie większy!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Jasne, nie osiągnął, ale to dla mnie nadal nie do końca inteligencja, nawet sztuczna. To jednak po prostu algorytm, bardzo złożony, ale jednak. Inteligencją nazwałbym przedstawienie nieznanej gry by komputer ogarnął zasady i się w niej sam szkolił. Tak ja to widzę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie znam dokładnie zasad tej gry, ale tak po zdjęciu widzę że plansza ma skończoną ilość pól czyli kombinacji. Ponoć 361 przecięć.

Ale skoro można opisać reguły ?.

Nadal nie ma tutaj wg. mnie żadnej namiastki AI. Do puki mówimy o jakiejkolwiek grze, ciężko mówić tu inteligencji, ponieważ ilość zmiennych środowiskowych jest stała i z góry znana, więc nie można tutaj mówić o adaptacji w dodatku dynamicznej, więc stwierdzenie że jest to jakiś rodzaj inteligencji to moim zdaniem nadal naciąganie faktów po to aby udowodnić postęp.

Jest co najwyżej algorytm uczący się. Ale cóż mój pies nauczył się otwierać drzwi za pomocą klamki, wszedł na wyższy poziom inteligencji ? Raczej nie, i nie zmieniło to faktu że nadal jest psem.

Link do komentarza
Share on other sites

BlackJack, tak, 361 przecięć. W każdej turze. Czyli 361^n w n turach. Przeszukiwanie tego w czasie rzeczywistym jest absolutnie niewykonalne. Dlatego właśnie AlphaGo to sieć neuronowa, która uczy się gry poprzez granie w nią miliardy razy, a nie samo opisanie wszystkich możliwych ruchów i przeszukiwanie paruterabajtowej tablicy (jak w szachach). Więc moim zdaniem o ile nie jest to "prawdziwe" AI to w pewien sposób spełnia założenia sztucznej inteligencji.

Link do komentarza
Share on other sites

BlackJack, według mnie, stworzono algorytm który umożliwiał prostą gre, powiedzmy przewidywał 1 ruch do przodu, bez żadnej taktyki itp, i to był niejako zbiór podstawowych reguł. Jednak tak jak w szachach tutaj trzeba mocno wybiegać w przyszłość, przewidzieć zamiary przeciwnika i odpowiednio im przeciwdziałać. Właśnie w tym przewidywaniu tkwi cały problem, możliwych taktyk jest sporo, wiele z nich jest podobnych na początkowych etapach. Sprawdzenie wszystkich możliwości jest po prostu w dzisiejszych czasach niemożliwe (nie wiem ile dokładnie potrzeba by na to czasu używając jakiegoś super komputera). Tutaj użyto Machine Learning, Deep learning itp do tego żeby między innymi zoptymalizować cały ten proces, stworzyć różne reguły, znaleźć bardzo mocno ukryte zależności itd (w skrócie uczenie się). Następnie względnie mały klaster użył tych zoptymalizowanych danych, aby pokonać mistrza świata.

Jedne strategie zostały oznaczone jako bardziej, inne jako mniej prawdopodobne, w zależności od poprzednich ruchów itp. To są moje proste przypuszczenia. A co dokładnie miało miejsce podczas uczenia się? Na 99.9% żaden człowiek tego nie zrozumie, to jest cała esencja uczenia maszynowego.

Link do komentarza
Share on other sites

kombinacji w Go jest więcej niż atomów we wszechświecie. Dlatego to zwycięstwo się tak rozniosło po świecie. Polecam obejrzeć wystąpienie z tej okazji CEO Deep Mind, on opowiada o problemach z jakimi się mierzyli i jak to rozwiązali żeby analiza nie trwała nieskończoność. To było o wiele wiele razy trudniejsze niż wygrana w szachy z Kasparovem w latach 90-tych.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.