Skocz do zawartości

Budowa LF opartego o Uno R3 + wyśw 2x16 i dht11. Możliwy zarobek za pomoc.


sniper98

Pomocna odpowiedź

Witam, chce zbudować LF opartego o arduino UNO i do niego podłączyć na wierzch wyświetlacz który będzie wyświetlał temperaturę i wilgotność.

Pytania:

1. Jakich najtańszych (może nie koniecznie najtańszych ale w miarę tanich, bo widziałem te z przekładniami po ~40zł - dla mnie zbyt drogie) silników mogę użyć do tego projektu?

2. Czy sterowanie nimi mogę wykonać tylko za pomocą mostka H np l293? Czy muszę do tego dokupić jakiś shield czy też dedykowane sterowniki?

3. Nie będzie problemu aby Arduino obsługiwało na raz 2 DC + DHT11 i wyświetlacz?

Jeżeli byłby ktoś łaskawy odpowiedzieć będę wdzięczny.

ps. z chęcią nawiąże kontakt z kimś kto mógłby mnie poprowadzić "za rękę" jak zbudować robota i potworzyć schematy elek. i te w Frizingu (za pośrednictwem np. skype) - odpłatnie. Mój budżet to ok. 200 tyle mogę zaoferować za pomoc. Myślę, że już mając liste zakupów i wszystkie części w domu ktoś poświęciłby max 5-10h na rozmowe przez SKYPE i byłoby wszystko OK.

Pozdrawiam, sniper98!

a i jeszcze jedno mi się przypomniało. Mianowicie lista rzeczy które posiadam:

Arduino Uno r3, wyśw. 2x16 (ten standardowy niebieski), DHT11, płytka uniwersalna, tranzystory, rezystory, diody, lutownica 🙂, przewody, kilka atmeg 8pu

brakuje mi: silników, kół (ale to myślę rozebrać jakąś zabawkę i połączyć z DC np za pomocą termokurczliwej taśmy), sterownika DC? czyli nie wiem, L293D użyć, czy co?, czujników mi brakuję czy np tej listwy 7 bodajże czujników (diód IR). No i właściwie nie wiem czego jeszcze mi brakuje.

Jakby ktoś chciał nawiązać współpracę to -> sniper989898@gmail.com lub tutaj PW

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chodzi o tanie silniki no to masz 3 opcje (pomijając przekłądnie Tamya):

1. Podróbki mikrosilników Pololu

2. Plastikowe silniki Pololu

3. Przerobione serwa modelarskie

Co do pkt. 2. to masz do wyboru wiele innych mostków, ale L293 będzie według mnie dobrym i tanim rozwiązaniem do Twojego projektu.

3. Nie, nie powinno być to problemem jeżeli robot nie będzie rozwijał dużych prędkości.

[ Dodano: 19-02-2016, 17:13 ]

PS. Według mnie warto by było abyś sobie sam zrobił na płytce uniwersalnej shielda Arduino zawierającego wszystko to co potrzeujesz

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Osobiście jestem fanem tanich serw modelarskich (to widać po moich projektach). Nie potrzeba do nich dodatkowych mostków ani innych części, bo wszystko zawierają w sobie, łatwo je zamontować, są relatywnie tanie (jakieś 9zł od sztuki), mają już w środku przekładnię i dość łatwo można je przerobić na ruch ciągły zamiast utrzymywanie pozycji. Z wad -- niestety robot wychodzi dosyć powolny.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na początek dziękuję za odpowiedzi.

@sosnus

Te silniki pololu to koszt ~60zł za sztukę :/

@marek1707

w poniedziałek odbiorę moją całą skrzynkę z gratami od kolegi któremu to pożyczyłem aby sam mógł się pobawić z Arduino

@deshipu

masz na myśli coś takiego: http://allegro.pl/servo-serwo-tower-pro-sg90-9g-arduino-avr-pic-arm-i4886326301.html ?

Jeżeli tak to czy mógł będę nimi sterować również za pomocą np. l293d tak samo jak tymi pololu?

Co powiecie na taki silnik: http://abc-rc.pl/silnik-do-robota-arduino ? + http://abc-rc.pl/L298N-sterownik i chyba spełniłoby swoje zadanie?

I panowie, nie chciałby ktoś za Was zarobić.. głupio pytać, ale łatwiej by mi było gdybym mógł na bieżąco kogoś ogarniętego podpytywać.. sam bym się czegoś nauczył szybciej i lepiej.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie potrzeba do nich dodatkowych mostków
??

Co przez to rozumiesz? Serwa które mam (przerobione) pobierają grubo ponad 40mA (maksymalna wydajność prądowa pinów w Arduino). Czyli mostek/ tranzystor obowiązkowo.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, a jeżeli już POLOLU to który będzie odpowiedni? Robot będzie ważył max te 500-600g.

50:1 100:1 1000:1? Który odpowiedni?

POstanowiłem, że wydam te 120zł na dwa DC.

Link do komentarza
Share on other sites

Przekładnia powie Ci tylko, jak szybko się koła będą kręcić 🙂 i jaki moment obrotowy uzyskasz na wyjściu. Musisz znać masę modelu, przyspieszenia które chcesz uzyskać, średnicę kół które chcesz zastosować i zakres prędkości 🙂.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Moment_si%C5%82y

Mając ramię (czyli promień koła na których to będzie jeździć) i znając moment (podany w opisie silnika) ze wzoru M= F x R wyznaczysz siłę, którą możesz uzyskać stycznie do podłoża.

Tutaj masz poglądowy rysunek, zaczerpnięty ze stronki "www.polskioffroad.com".

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_56c83ad0a47664630.jpg

Siła zaznaczona na rysunku jako "Ft" to własnie nasza siła, którą możemy wyznaczyć znając moment i średnię koła.

Masz teraz maksymalną siłę, jaką możesz uzyskać stycznie do koła.

Teraz prosty wzór z podstawówki

F=m * a

a - przyspieszenie styczne

z którego możesz sobie raz dwa określić maksymalne przyspieszenie, albo potrzebną siłę założoną do osiągnięcia maksymalnego przyspieszenia.

Zakładamy dodatkowo, że będziesz jeździł tylko po poziomej powierzchni. Przy podjazdach pojawi się jeszcze jedna składowa, ale to może pomińmy 😉.

Teraz jeśli nie obciążysz silnika bardziej, niż to możliwe, rozpędzić się powinien do maksymalnych obrotów, czyli nominalne obroty silnka dzielisz przez przełożenie i masz maksymalne obroty, które osiągniesz na wyjściu.

Mając wzór na obwód łatwo sobie policzysz maksymalną prędkość, jaką osiągniesz 😉.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Chyba nie ma sensu byś wydawał ponad 100zł na same napędy do pierwszego robota. Radziłbym wziąć pod uwagę co pisał deshipu (a człowiek ma doświadczenie i głupotą byłoby nie skorzystać) o serwach. Lekko przerobione serwo tak by wykorzystać całą elektronikę ze środka to przecież gotowy zespół mostek+silnik+przekładnia za grosze. O ile wiem są też serwa już tak przerobione:

http://abc-rc.pl/Feetech-FS90R

Kręcą się w kółko w kierunku i z prędkością zależną od impulsów sterujących wysyłanych przez Arduino więc ich podłączenie jest trywialne. A że robot nie będzie rakietą? No nie będzie, choć duże kółka mogą trochę pomóc. Przy ok. 2obr/s i kółkach o średnicy 5cm dostaniesz 2*Π*5=31.4cm/s. W czasie się nie przeniesiesz (88mph..?) ale do mety dojedziesz.

Albo inne, tanie silniki:

http://abc-rc.pl/Naped-DC-6V-kolo-65mm

plus.. niewielki tranzystor jako driver.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Panowie, dziękuję za pomoc. Posty pisałem wcześniejsze w stanie "bez mózgu". Organizuję silniki i dopiero wrócę do tematu.

Jestem wdzięczny za odpowiedzi. Wrócę tutaj do wątku pewnie w następnym tygodniu i wtedy zadam kilka pytań może ktoś z Was mnie na-kierunkuję.

Dzięki i do spisania 🙂)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.