Skocz do zawartości

Rozróżnianie napięcia.


wsza12345

Pomocna odpowiedź

Witam, chciałbym was prosić o poradę lub kilka linijek programu.

Jestem początkującym w Arduino a potrzebuję napisać program do obsługi fototranzystora.

Chcę ustawić na którymś analogowym pinie wejście które będzie mierzyło napięcie tego fototranzystora. Gdy napięcie będzie wynosiło od 0 do 3 v chcę aby przykładowo załączał mi się pin wyjścia 10. Po przekroczeniu wartości 3 v na wejściu, chiałbym aby załączał się na wyjściu pin 11.

Korzystam z kursu na Forbocie jednak nie wiem jak mam zapisać to rozróżnienie napięcia jakby ktoś mógł mi wysłać tą linijkę kodu byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam:)

Link do komentarza
Share on other sites

Wielkie dzięki, mam jescze pytanko na temat podłączenia samego fototranzystora. Gdy podłączam go do 5v z arduino i wyjście do A0 nie odczytuje mi poprawnych wartości. Dopiero po przyłożeniu miernika do A0 program działa jak nalezy. Domyślam się że chodzi o pobór prądu. Próbowałem podłączyć z tego miejsca diodę lub rezystor do masy jednak nie daje to oczekiwanego efektu nie będę przecież składał układu i dodawał do niego multimetru:D Czym mogę go zastąpic?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wielkie dzięki, w moim przypadku sprawdzającym się bardzo dobrze rezystorem jest 670 ohm przy 1 K układ nie działał jak należy. Schemat mam taki sam jak wn2001 podał.

Chcę jeszcze aby diody oświatlające ten fototranzystor miały dostosowywaną jasność świecenia od wielkości nasionka znajdującego się nad nim. Układ ten ma mieć za zadanie separowanie nasionek fasoli w zależności od koloru, jednak wiem że wielkość tych nasionek będzie miała wpływ na wartość pomiaru. Nasionka będą przelatywały nad fototranzystorem. A więc myślę, że trzeba by dołożyć czujnik odległości i od niego zależałaby jasność świecenia diod zwiększyłbym tym samym czułość urządzenia. Tylko w jaki sposób to rozwiązać by to nasionko zostało dobrze zmierzone w locie?

Czy jeden czujnik wystarczy? Zastanawiam się czy nie będzie potrzebny jeszcze czujnik podczerwieni który załączać będzie czujnik odległości w momencie gdy będzie po między nimi to nasionko.

Może udało by się uprościć w jakiś sposób ten mój układ? Oraz który czujnik odległości dobrze spełniałby taką funkcję?

Link do komentarza
Share on other sites

Trudno mi to sobie wyobrazić, ale jeżeli chcesz szybkiego pomiaru wielkości jakiegoś małego przedmiotu na kontrastowym tle, to możesz zastosować kilka fotorezystorów. Jeżeli chodzi o rozróżnianie barwy już na poszczególne barwy, a nie na biały-czarny to jest to dość trudne (i względnie powolne), ale może to Ci pomoże:

https://forbot.pl/blog/artykuly/teoria/detekcja-koloru-obiektow-id2842

https://www.youtube.com/watch?v=hs5elhE38XQ

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wystarczy mi rozróżnianie białej a cała reszta (żółta brązowa, czy czarna) będzie szła jako odpad.

Nie wiem jeszcze czy zastosuję wyrzut pneumatyczny czy może na elektromagnesy ale urządzenie będzie coś na kształt tego co mi podesłałeś tylko ziarenko fasoli nie będzie się zatrzymywało jak piłeczka tutaj do pomiaru a spadało po między dwoma lub 4 tranzystorami fotooptycznymi. Myślę, że uzyskam w ten sposób 2 maksymalnie do 3 sprawdzonych ziarenek na sekundę.

Potrzebny mi też będzie czujnik który mierzy wielkość tego nasiona fasoli by dostosować jasność świecenia diod których światło będzie się odbijało od fasolki do tranzystora fotooptycznego. A więc pytanie jaki czujnik spisałby się najlepiej w mierzeniu tej fasoli? A czujnik mierzenia fasoli byłby załączany przez jeszcze jeden czujnik podczerwieni pytanie jaki?

Ps. Rozumiecie? Bo trochę to pogmatwałem?😋)

Link do komentarza
Share on other sites

Ja na przykład nie rozumiem kilku rzeczy:

1. Pisałeś o tym, że rozróżniany ma być kolor jako czynnik klasyfikacji ziarenek a próbujesz zrobić zwykły czujnik jasności.

2. Dlaczego chcesz robić skomplikowany czujnik odległości i jeszcze modulację jasności oświetlenia zamiast tak ograniczyć pole widzenia czujnika optycznego, by wielkość ziarenka nie miała znaczenia a wystarczająco duża odległość od rurki (by zmiany grubości ziarna nie powodowały zmian odczytu) powinna załatwić problem odległości.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

deshipu

takie korytko na pewno by się zatykało i mocno skomplikowało by układ oraz nie do końca było by miarodajne bo zdarzają się nasiona duże ale bardzo płaskie.

Marek1707

1. Troszkę źle to sformuowałem na początku. Czujnik jasności w moim przypadku będzie wystarczający. Mówiąc rozróżnianie kolorów miałem na myśli właśnie rozróżnianie białej od żółtej, siwej, ciemnej, uszkodzonej itp ale każdy z tych kolorów odbije mniej światłą od białej.

2 Dlatego, że będzie przynajmniej 2 fototranzystory oglądające nasionko z dwóch stron i myślę że wielkość nasionka będzie odgrywała istotną rolę w prawidłowym odczycie jej "białości" choć może aż tak wielkiego wpływu mieć to nie będzie bo testów jeszcze nie przeprowadzałem

Ewentualnie stosując Twój pomysł musiałbym na tej rurce w jakiś sposób odwracać to nasionko jakąś spiralą i za nią 2 fototranzystor oglądający z drugiej strony nasionko tylko trochę trudno będzie coś takiego wykonać zeby działało na różnej wielkości fasolkach. Pomysł warty dłuższego zastanowienia się nad tym.

A żaden czujnik odległości nie poradziłby sobie z mierzeniem ich w locie?

Na razie wykonam to bez dostosowywania jasności świecenia diod i zobaczymy jak dokladne będzie to urządzenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Program jest już prawie gotowy, jednak do prawidłowego działania potrzeba mi czujnika który będzie załączał program gdy fasolka będzie wpadała po między fototranzystory. Pytanie, jaki czujnik spełniałby tutaj dobrze to zadanie? Oraz w jakiej postaci nadawałby sygnał do Arduino? W kursie Arduino mowa jest tylko o czujniku odległości który w moim przypadku jest za duży. A więc co polecacie?

Link do komentarza
Share on other sites

wsza12345, jeśli chcesz sygnalizować tylko obecność "czegoś", to wystarczy prosty czujnik np.: fototranzystor + dioda IR. Przerwanie wiązki będzie oznaczało wykrycie obiektu. Możesz też poszukać cyfrowych czujników odległości SHARPa - są wersje skalibrowane na małe odległości.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.