Skocz do zawartości
Komentator

Kurs lutowania - #4 - lutowanie złącz, odsysacz

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Podczas poprzedniego artykułu z tej serii opisałem najważniejsze kroki podczas pracy z lutownicą. Teraz spokojnie możemy pójść dalej. Zajmiemy się lutowaniem złącz - popularnych goldpinów. Sprawdzimy również jak w praktyce wykorzystać odsysacz do cyny, czyli narzędzie, które uratuje Was, gdy podczas lutowania zrobicie błąd!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Witam wszystkich forumowiczów. Chciałbym się podzielić efektem mojej pracy 😉

grappa, jak na początek całkiem dobra robota 🙂 Pamiętaj, aby z czasem używać jednak trochę mniej cyny - wiem, że na początku jest to trudne, ale z czasem dojdziesz do większej wprawy i będzie łatwiej.

Dzień dobry

zaopatrzyłem sie w dedykowany zestaw do lutowania. Problem w tym, że musze podkręcać temperaturę do 325 a czasem do 350 stopni żeby móc wogóle rozgrzać pin czy trudniejsze pady w poprzednim ćwiczeniu. Na 300 stopniach mam typowe objawy za małej temperatury i nie dogrzania elementu. Czy to w porządku że lutuję w takich temperaturach? Czy to może wada lutownicy?

pozdrawiam 🙂

Sparrow, jeśli nic się nie pali i luty wyglądają dobrze, to nie ma co się przejmować 🙂 Temperatury podawałem w artykule bardzo ostrożnie, ponieważ bardzo łatwo przesadzić w drugą stronę i ustawić zbyt wysoką wartość.

• Lubię! 1

Sparrow, jeśli nic się nie pali i luty wyglądają dobrze, to nie ma co się przejmować 🙂 Temperatury podawałem w artykule bardzo ostrożnie, ponieważ bardzo łatwo przesadzić w drugą stronę i ustawić zbyt wysoką wartość.

Ok dzięki za odpowiedź. Po prostu boję się trochę że z powodu zbyt wysokiej temperatury tj 350 mogę na przykład uszkodzić w przyszłości jakieś komponenty. Tak w ogóle to czy jest określona jakaś temperatura przy której mogę uszkodzić komponent?

Sparrow, spokojnie trzeba się naprawdę postarać, aby uszkodzić elementy 🙂 Prędzej stanie się coś złego ze ścieżkami na płytce (np. zaczną się odklejać). Jednak po to jest kurs i testowe płytki, aby się uczyć. Na pewno z czasem dojdziesz do wprawy.

Witam,

Czy z takiej jakości laminatu, mogę stworzyć płytkę PCB poprzez termotransfer ? Zakupiłem przez allegro, ale te zadrapania i obtarcia zaniepokoiły mnie co do jakości. Czy zadrapania uniemożliwią wykonanie dobrej jakościowo płytki ?

Przeszlifujesz lekko drobnym papierem ściernym i będzie pięknie.

OSKAR07, tak jak napisał Chumanista spokojnie do doczyścisz. Można też wyszorować go gąbką do naczyń (szorstką stroną) + CIF lub inny środek tego typu.

Witam moje pytanie jest moze dziwne ale moze ktos podpowie jak wylutowac co kolwiek z plytkoi ktora ma swoje lata. Luty zasniedziale a dodatkowo masowe scierzki sa duzej powierzchni i nagrzewa sie cala plyta a lut zostaje twardy i nie do sciagniecia odsysaczem?

zabtom, spróbuj roztopić trochę "świeżej" cyny w miejscu starego lutu (bezpośrednio na nim). Powinno to pomóc w roztopieniu starego połączenia 🙂

Poniżej zdjęcie zlutowaniej płytki. Piny lutowane od prawej do lewej.

1. Jak to wygląda ?

2. Jakiej temperatury najlepiej używać do lutowania ?

MaxHardcr, idąc od prawej do lewej widać postępy, czyli dobra robota 🙂 Na początku dawałeś trochę za dużo cyny, ale widać, że później starałeś się zmniejszyć jej ilość i jest dobrze! Z czasem dojdziesz do jeszcze większej wprawy 🙂 Temperatury były podawane w kursie, warto jednak działać też trochę intuicyjnie - jeśli element rozgrzewa się zbyt wolno, to można śmiało zwiększyć temperaturę. Nie jest to przemysłowa produkcja, gdzie wymagane są konkretne warunki lutowania, można spokojnie eksperymentować +/- 30-50 stopni i obserwować efekty.

Wprawdzie nie ma się czym chwalić , ale wstawię na pocieszenie tym którym również nie do końca jeszcze wychodzi 😃 . Gold-piny dopiero przy 320 (po prawej) jakoś się lutowały.

a.thumb.jpg.5fd15191737fa1bf7893047fa5093f26.jpg