Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #4 - lutowanie złącz, odsysacz


Komentator

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich!

Wreszcie znalazłem trochę czasu i zabrałem się do nauki przy użyciu Forbotowych zestawów otrzymanych w prezencie na Gwiazdkę 😉

Jestem na etapie uczenia się lutowania. Zdarzało mi się już wcześniej używać lutownicy, głównie do przewodów audio- jednak lutowanie na tych maleńkich płyteczkach (serio, na filmach wyglądały na większe 😉 ) to zupełnie inna bajka. Przygoda jest fascynująca; zakochałem się w temacie od pierwszego rozpuszczenia cyny na padzie, acz istotnie, łatwe dla nowicjusza to nie jest.

Dzielę się swoim "mini-warsztatem", jak również efektami swojej pracy. Pady lutowałem w temperaturze 300 stopni Celcjusza, goldpiny początkowo również, ale szybko zauważyłem że dużo wygodniej się rozgrzewają przy 350 stopniach. Nie wiem, czy nie przegrzałem przez to części lutów.

Największe problemy? Trudności w ocenie jakości lutu ze względu na ich wielkość. Po dwóch rzędach goldpinów musiałem zrobić chwilę przerwy, bo wszystko mieniło się w oczach. Są maleńkie! Lupa z "trzeciej ręki" była tu dość pomocna, aczkolwiek mniej wygodnie operowało się lutownicą- wadziła i ograniczała precyzję.
Druga sprawa to nie mogłem odpędzić się od "ogonków" z cyny, które powstawały w momencie odsuwania lutownicy od pada. Wrażenie jest takie, jakby cyna magnetycznie przyciągała się do grota i nie potrafię ocenić, czy to wina temperatury, ilości cyny czy sposobu pracy. Dlatego też nie jestem stuprocentowo zadowolony z efektów- luty przedstawione na zdjęciach z kursu są o wiele ładniejsze, chociaż z pewnością autor ma na tym polu kolosalną ilość doświadczenia, więc trudno porównywać.


Spróbuję później przeczyścić płytkę izopropanolem, jestem ciekaw czy nabierze wyglądu kiedy zmyję ślady topnika 🙂


Bardzo serdecznie proszę kogoś z tutejszych ekspertów o ocenę, opinie i rady. Zdjęcia w powiększeniu dość dobrze oddają jakość wykonania ćwiczenia, dlatego jeżeli komuś będzie chciało się wskazać przykłady, które luty są dobre, które "takie se", a które wymagają bezwzględnej korekty będę niesamowicie wdzięczny.

Pozdrawiam i przekazuję podziękowania dla autorów kursu i materiałów!



IMG_20200109_013658.thumb.jpg.c6bd0b33c09669a740c59bf2439d82c8.jpgIMG_20200109_022900.thumb.jpg.6cc0c318e95be416be4a54951a1d05a2.jpgIMG_20200109_022826.thumb.jpg.09f3c6f56259141f64ab8a219b794d1e.jpg

Edytowano przez mligiera
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, mligiera napisał:

Jestem na etapie uczenia się lutowania. Zdarzało mi się już wcześniej używać lutownicy, głównie do przewodów audio- jednak lutowanie na tych maleńkich płyteczkach (serio, na filmach wyglądały na większe 😉 ) to zupełnie inna bajka. Przygoda jest fascynująca; zakochałem się w temacie od pierwszego rozpuszczenia cyny na padzie, acz istotnie, łatwe dla nowicjusza to nie jest.

@mligiera witam na forum! Miło słyszeć, że nauka lutowania tak Cie wciągnęła 😉

4 godziny temu, mligiera napisał:

Dzielę się swoim "mini-warsztatem", jak również efektami swojej pracy. Pady lutowałem w temperaturze 300 stopni Celcjusza, goldpiny początkowo również, ale szybko zauważyłem że dużo wygodniej się rozgrzewają przy 350 stopniach. Nie wiem, czy nie przegrzałem przez to części lutów.

Połączenia wyglądają całkiem dobrze, jedyne co warto poprawić to zmniejszyć minimalnie ilość podawanej cyny, ale spokojnie - to przychodzi z czasem. Na tym etapie możesz iść śmiało dalej - tam od razu zobaczysz, że jakieś połączenie jest złe (bo układ nie będzie działał).

  • Pomogłeś! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć wszystkim.
Pierwsza płytka polutowana. Ilość goldpinów w pewnym momencie zaczęła mnie przerażać, ale wytrwałem w działaniu (lutowaniu) i dzieło skończone.

01_b.thumb.jpg.b6fed25dbad726f4285b129ba9f048dc.jpg01_a.thumb.jpg.6fabb7befa668860688fd8fe31b66a20.jpg01_c.thumb.jpg.c17acdee5ba9c0fd2188a386af7443b3.jpg

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zgodzę się z innymi forumowiczami na zdjęciach i filmikach płytka wygląda na dużo większą niż w rzeczywistości, lecz się nie poddałem i efekt mojej pracy można zobaczyć poniżej:

IMG_20200614_222425.thumb.jpg.ca067ad72567f457d3fd3572edc192d7.jpg

Co najdziwniejsze patrząc na wprost nie widać tych przebarwień. 

Dlatego też mam pytanie czy to jest przebarwienie od przegrzania czy też resztki topnika?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@CzarnyFeniks Fajnie że działasz z kursem 🙂 niezbyt rozumiem tylko o jakich przebarwieniach piszesz? Jeżeli chodzi o te brązowe to jest to kalafonia. Możesz ją zmyć izopropanolem, acetonem lubi innymi środkami. Temperatura lutowania raczej była dobra, a luty zwłaszcza po prawej stronie wyglądają jak należy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Kupiłem stację lutowniczą ZHAOXIN 936DH w standardzie jest z grotem 900M-T-B i zastanawiam się czy nie powinienem zmienić go na 900M-T-I. Wydaje mi się, że ten grot jest za gruby do lutowania złącz bo zawsze mi dotyka złącza obok.

Link do komentarza
Share on other sites

image.thumb.png.b6193b6bfdeecd6f5179739f71bc8f63.png

@marcino86PL witam na forum 🙂 wydaje się że oba groty są dobre. Nie wiem jak lutujesz ale może spróbuj pod większym kątem. Złącza ssą elementem wymagającym więcej ciepła do lutowania więc cieńszy grot nie pomoże (pomoże on prędzej w drobnych SMD).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witajcie,

W związku z ciągłą pracą z domu w końcu zabrałem się za kurs który czekał kilka miesięcy już.

Coby podnieść na duchu innych, takich jak ja, którzy patrząc na publikowane tutaj płytki przez innych, zwyczajnie płoną ze wstydu, pokazuję swoją pierwszą 😉

Jest to o wiele bardziej wymagające od lutowania przewodów, to na pewno.

I tak, elementy maleńkie, była też okazja lutować pod lupą. Zdecydowanie nie jest to wygodne.

Zaznaczony segment zrobiłem po wymianie grota na mniejszy i podniesieniu temperatury do 330C. Poszło o wiele lepiej.

No i mam super element do ćwiczenia poprawek, bo jest co robić 🙂

1de54bd5-abc1-4ea1-93cd-a6765fad5ede.jpg

Dnia 1.08.2020 o 13:52, marcino86PL napisał:

Witam,

Kupiłem stację lutowniczą ZHAOXIN 936DH w standardzie jest z grotem 900M-T-B i zastanawiam się czy nie powinienem zmienić go na 900M-T-I. Wydaje mi się, że ten grot jest za gruby do lutowania złącz bo zawsze mi dotyka złącza obok.

Mi bardzo pomogła zmiana na mniejszy grot. Też uważam, że T-B jest za duży do tych elementów.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, carbonitium napisał:

Witajcie,

W związku z ciągłą pracą z domu w końcu zabrałem się za kurs który czekał kilka miesięcy już.

Coby podnieść na duchu innych, takich jak ja, którzy patrząc na publikowane tutaj płytki przez innych, zwyczajnie płoną ze wstydu, pokazuję swoją pierwszą 😉

Jest to o wiele bardziej wymagające od lutowania przewodów, to na pewno.

I tak, elementy maleńkie, była też okazja lutować pod lupą. Zdecydowanie nie jest to wygodne.

Zaznaczony segment zrobiłem po wymianie grota na mniejszy i podniesieniu temperatury do 330C. Poszło o wiele lepiej.

No i mam super element do ćwiczenia poprawek, bo jest co robić 🙂

1de54bd5-abc1-4ea1-93cd-a6765fad5ede.jpg

Mi bardzo pomogła zmiana na mniejszy grot. Też uważam, że T-B jest za duży do tych elementów.

 @Gieneq miał racje jak dla mnie. Mniejszy grot nadaje się do mniejszych elementów SMD (mam już grot na zapas). Poradziłem sobie na T-B po dłuższych ćwiczeniach wszystko się da 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@HUBERT21337 jeżlei jest większa listwa to możesz pociąć ją na mniejsze kawałki i jakoś się silować z kompletami po 3-4 piny, albo pojedynczo wyciągaj patyczki tak by wyszły z plastików a później oczyść otwory i włóż z powrotem. Odsysacz nie uratuje tego sam z siebie bo otwory są zbyt dopasowane, co najwyżej jak wyciągniesz piny to możesz odsysaczem oczyścić pola lutownicze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.