Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #4 - lutowanie złącz, odsysacz


Komentator

Pomocna odpowiedź

1 godzinę temu, ilex napisał:

Powinienem to czymś wyczyścić czy zostawić?

Póki czubek jest srebrny nie powinno być z tym większych problemów... Mój grot do THT jest obecnie jeszcze bardziej osmalony niż Twój 😄 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć.

1. Jakie są wady ustawienia zbyt wysokiej temperatury? Lutowanie złącz zaczęło mi wychodzić dopiero po podbiciu temp. do ok. 350 stopni (korzystam z takiej lutownicy https://botland.com.pl/lutownice-kolbowe/1126-lutownica-kolbowa-zd200c-oporowa-60w-5900804007876.html )
2. Czy naprawianie słabych lutów nie robiąc ich od zera tylko potraktowanie topnikiem i rozgrzanie ich na nowo jest OK? Z kursu wydaje się, że tak ale czy to raczej wyjątek czy reguła? Czy do takich celów roztwór kalafonii w izopropanolu zamiast topnika z kursu będzie w porządku? 

Edytowano przez Saalin
Link do komentarza
Share on other sites

34 minuty temu, Saalin napisał:

Jakie są wady ustawienia zbyt wysokiej temperatury? Lutowanie złącz zaczęło mi wychodzić dopiero po podbiciu temp. do ok. 350 stopni (korzystam z takiej lutownicy https://botland.com.pl/lutownice-kolbowe/1126-lutownica-kolbowa-zd200c-oporowa-60w-5900804007876.html )

Możesz przypalić grot i wtedy będzie szło jeszcze gorzej 😄 (Szczerze nie polecam lutować upalonym grotem). W przypadku złącz duża temperatura nie robi aż tak wielkich problemów jak w przypadku układów scalonych, które są bardziej podatne na uszkodzenia, tam radzę jednak się trzymać tych ~280 stopni dla cyny ołowiowej.

36 minut temu, Saalin napisał:

2. Czy naprawianie słabych lutów nie robiąc ich od zera tylko potraktowanie topnikiem i rozgrzanie ich na nowo jest OK? Z kursu wydaje się, że tak ale czy to raczej wyjątek czy reguła? Czy do takich celów roztwór kalafonii w izopropanolu zamiast topnika z kursu będzie w porządku? 

Kalafonia w IPA jest OK, tylko potem płytka się klei i warto ją wyczyścić pędzelkiem/szczotką z IPA (dla własnej wygody i wyglądu), ale osobiście wolę topnik RF800 (kwestia preferencji).

A samo przelutowanie jest jak najbardziej OK, tak się często lutuje układy napłytkowe w technologii QFN czy BGA.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

17 godzin temu, Saalin napisał:

Cześć.

1. Jakie są wady ustawienia zbyt wysokiej temperatury? Lutowanie złącz zaczęło mi wychodzić dopiero po podbiciu temp. do ok. 350 stopni (korzystam z takiej lutownicy https://botland.com.pl/lutownice-kolbowe/1126-lutownica-kolbowa-zd200c-oporowa-60w-5900804007876.html )

Końcówka lutownicy wcale nie musi mieć tych 350 stC. To wszystko zależy od budowy i materiałów  z jakich został wykonany grot oraz odległości grzałki/czujnika temperatury od końcówki grota. Dla przykładu ja Na stacji Weller przy grubych grotach lutuję z ustawioną temperaturą 300 stC, natomiast po założeniu cienkiej końcówki podnoszę temperaturę na 350stC, a cyna topi się tak samo.

Wady z ustawienia zbyt wysokiej temperatury to szybkie odparowanie topnika. Z cyny robi się kasza i możesz nie zdążyć rozgrzać lutowanego elementu zanim zdegraduje się topnik i nie będzie można przylutować lub lut będzie szybko pękał

17 godzin temu, Saalin napisał:

2. Czy naprawianie słabych lutów nie robiąc ich od zera tylko potraktowanie topnikiem i rozgrzanie ich na nowo jest OK? Z kursu wydaje się, że tak ale czy to raczej wyjątek czy reguła? Czy do takich celów roztwór kalafonii w izopropanolu zamiast topnika z kursu będzie w porządku? 

Jak wspomniał kolega @H1M4W4R1 , naprawianie w ten sposób lutów jest ok, jednak jak chcesz naprawić urządzenie lutowane w technologii bezołowiowej to lepiej ściągnąć starą cynę i nałożyć taką, którą dobrze Ci się lutuje. Co do roztworu kalafonii to będzie ok tylko trzeba poczekać aż alkohol odparuje bo temperatura samozapłonu zaczyna się ~350 stC.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Milkshake713 trochę podejrzanie to wygląda. Czy zostały Ci jakieś wolne goldpiny, jeśli tak to pokaż proszę jak wyglądały przed wlutowaniem. Na zdjęciu wydają się podejrzanie długie, jakby przez przypadek w Twoim zestawie znalazły się błędne złącza. W lutowaniu to nie przeszkadza, ale chciałbym sprawdzić ten temat.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
5 godzin temu, Piotr66 napisał:

Ciekawe jaka jest Wasza opinia .

Jeżeli dobrze widzę to trochę za dużo tej cyny, ale to kwestia grota i grubości spoiwa. Dużo łatwiej lutuje się ściętym grotem (taki stożek z płaską końcówką i bokami) i cyną 0.5-0.7mm, ale cyna trzyma, więc nie ma co narzekać.

Przyklad: https://www.gotronik.pl/c245-741-grot-do-lutownic-z-kolba-t245-plaski-dluto-24d-p-10268.html

Osobiscie używam 1.0D, ale te groty wymagają już droższego sprzętu. Do tanich 900M też chyba były.

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

17 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Jeżeli dobrze widzę to trochę za dużo tej cyny, ale to kwestia grota i grubości spoiwa. Dużo łatwiej lutuje się ściętym grotem (taki stożek z płaską końcówką i bokami) i cyną 0.5-0.7mm, ale cyna trzyma, więc nie ma co narzekać.

Przyklad: https://www.gotronik.pl/c245-741-grot-do-lutownic-z-kolba-t245-plaski-dluto-24d-p-10268.html

Osobiscie używam 1.0D, ale te groty wymagają już droższego sprzętu. Do tanich 900M też chyba były.

Przy lutowaniu goldpinów parę razy używałem odsysacza .A pisząc o grocie ,czy masz na myśli coś takiego : 1705088999435.thumb.jpg.1421ed9d1b369961b2cc03a00f9d94f6.jpg1705088999471.thumb.jpg.b3a4390b28eaeb06e0b181b99c58b10e.jpg 1705089419603.thumb.jpg.0c03acfc19401354fdfa5b8cd012adff.jpg Bo ja użyłem ostrego   1705088999368.thumb.jpg.6985254299361b3b457e271dd4b7fafe.jpg   Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Piotr66 napisał:

A pisząc o grocie ,czy masz na myśli coś takiego

Trochę za duży, ale powinien być znacznie lepszy niż ostry 😉

Osobiście najlepiej idzie lutowanie grotem typu K, ale to już wyższa szkoła jazdy i wymaga sporo wprawy (i lutownicy z pomiarem temperatury w grocie, bo zwykła za wolno reaguje na spadki temperatury... znaczy da się, ale łatwo coś przypadkiem uszkodzić, bo trzeba mocno podkręcić temperaturę).

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na koniec kursu wróciłam do płytki nr 1. Pierwszy raz lutowałam ją lutownicą na baterie 🙈, ale miałam poczucie, że momentami nie grzeje., co wpływało na efekt końcowy. W czasie kursu przetestowałam kilka lutownic i w końcu odnalazłam coś dla siebie, stąd pojawił się pomysł by poćwiczyć odsysanie, wylutowywanie i odklejenie pola lutowniczego, a potem zabawę od nowa. Niestety nie zrobiłam zdjęcia płytki po 1 lutowaniu. Oto wyniki drugiego lutowania 😜

 

photo_2024-01-26_15-22-01.jpg

photo_2024-01-26_15-16-24.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Domyślam się że będzie to wyjaśnione w następnych częściach kursu ale z tego co zauważyłem odsysacz nie daje rady w przypadku gdy mamy bardzo mało cyny w "oczku". Żałuję że nie dokupiłem plecionki.

Link do komentarza
Share on other sites

32 minuty temu, VMax napisał:

odsysacz nie daje rady w przypadku gdy mamy bardzo mało cyny w "oczku"

Dodać trochę więcej zawsze można 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. |Lutowanie goldpinów dla mnie było raczej trudniejsze od padów ale dałem rade tylko wyszło mi w niektórych przypadkach trochę za dużo cyny

ale oprócz tego jak na razie kurs mi się  bardzo podoba

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.