Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #5 - las rezystorów, plecionka, topnik


Pomocna odpowiedź

html_mig_img
W poprzednim odcinku zakończyliśmy omawianie najważniejszych podstaw. Od teraz nie będę się skupiał na opisywaniu samego procesu lutowania.Zajmiemy się montażem kilku prostych układów. Przy okazji możliwe będzie omówienie informacji związanych z lutowaniem poszczególnych części elektronicznych.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Treker, w jednym miejscu ścieżka nie wiedzieć czemu nie przewodziła (pomiędzy LED5 a R23), połączyłem te dwa wyprowadzania cyną i wszystko hula. Nie działała mi LED5 więc zacząłem po kolei sprawdzać ciągłość, w miejscu zaznaczonym na obrazku nie było przewodzenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Kozi, hmm dziwna sprawa, a jesteś przekonany, że nie była to wina złych lutów? Było widać, że ze ścieżką jest coś "nie tak"?

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, nie będę się upierał, mogła to być wina złych lutów. Być może przez przypadek ścieżkę rozwaliłem przy obcinaniu? Rozlutuje to jak będę w domu i sprawdzę ścieżkę 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Kozi, uszkodzenie ścieżki byłoby raczej ciężkie. Prędzej obstawiałbym zbyt długie/zbyt krótkie grzanie. Mogło wydawać się wtedy, że lut jest wykonany poprawnie, a nie przewodził 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Gotowe:) Wszystko ładnie działa. Czekam na kolejną część kursu 🙂

Opór do LED 3 wynosi około 1131 Ohmów 🙂 Połączenie tam zastosowanie to tak jakby połączenie szeregowo: trzech równolegle połączonych rezystorów, kolejnych trzech równolegle połączonych rezystorów i ostatniego rezystora.

Zaciekawiło mnie jak w tym układzie (na tej płytce) doprowadzona jest masa skoro nie ma od niej i od końcowych rezystorów ścieżek?

Link do komentarza
Share on other sites

Piranha08, dobre pytanie 🙂 Zwróć uwagę, że cała reszta płytki poza ścieżkami jest masą (w miedzi wytrawione są odstępy przy każdej innej ścieżce) dzięki temu masa jest jedna, duża. Takie obszary miedzi nazywa się polygonami. Potocznie mówi się też o "wylewaniu masy", ponieważ pokrywa całą wolną przestrzeń płytki. Spójrz na krawędź PCB, widać tam gdzie jest pusty laminat, a gdzie zaczyna się masa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.