Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #5 - las rezystorów, plecionka, topnik


Pomocna odpowiedź

Najpierw próbowałam działać na dużym polu 2x10, po niepowodzeniu (coś plecionka zjadła, ale nie szalejmy), przeniosłam się na pola 2x2 i tam niby lepiej, ale ciągle bez spektakularnego zwycięstwa.

 

Próbowałam najpierw odessać, a potem z plecionką i 'cyna' robiła się już radośnie płynna, a plecionka była niemrawa jak ja o poranku.

Koniec końców udało mi się odlutować cały zestaw styków, ale bardzo powolną metodą, czyli wielokrotnego używania odsysacza.

I serio serio się zastanawiam co poszło nie tak, w którymś momencie miałam wręcz kopię ułożenia z filmu i plecionki i topnika i lutownicy, a cyna niewzruszona 😉

Jako, że z odsysaczem sobie radzimy jakoś wspólnie to się nie zamierzam tym przejmować.

 

Przy okazji, zmontowałam resztę układów, działają wybornie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@Fea hm, to dziwna sprawa, a na pewno rozgrzewasz plecionkę? Tj. grot > plecionka > lut? Spróbuj może rozpuścić cynę na kawałku plecionki. Zobaczymy jaki będzie efekt, może trafiła Ci się jakaś wadliwa sztuka, która nie łapie cyny, ale o czymś takim jeszcze chyba nie słyszałem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Raz jeszcze zrobiłam tak jak tutaj padło, grot-plecionka-lut i ciągle wygląda to dziwnie.

Przeprowadziłam ów test. Kawałek cyny na kawałku plecionki i wygląda to raczej jakby się przylutowała do tej miedzi niż wsiąknęła w nią. 

Plecionka prędzej by się spaliła (co widać po kolorze miejscami) niż wciągnęła cynę. Może mam złą rękę, to też możliwe 😉20210131_144336.thumb.jpg.1cccc12294f0fd75782ce495745ccfb8.jpg

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Odpada, to też wyeliminowałam. Mam sklep z różnymi ciekawymi rzeczami pod nosem to w najbliższym czasie kupię inną plecionkę i sprawdzę.
Bardziej jednak stawiam, że to ja mam jakiś problem, a nie że to jej wina. Dam znać co wyniknie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ok. nie ma na co czekać. Raz jeszcze podeszłam do całej sprawy. Udało się.

Plecionka jest sprawna, wciąga, bardzo upierdliwie bo to chyba najlepsze słowo się nagrzewa, mam ślady spalenizny na biurku, ale ok wszystko działa tak jak powinno. Później po pracy jak będę miała więcej czasu raz jeszcze zderzę się z 1 płytką i plecionką, najwyraźniej zabrakło mi cierpliwości w grzaniu, by zobaczyć skutek.

Dzięki za słowa otuchy i wsparcia. Mówiłam, że to jednak może być kwestia związana ze mną, a nie z plecionką 😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

cześć, w ramach praktyki próbuje rozlutować i wyciągnąć przycisk jak na zdjęciu. Niestety po próbie z topnikiem i plecionką nie mogę tego dokonać. Wydaje mi się, że przycisk przylutowany jest w 4 miejscach, na rogach. Element jest dość mały więc operacja jest problematyczna.

Proszę o wskazówki i porady jak to zrobić. 

 

IMG_20210313_104204.jpg

IMG_20210313_104233.jpg

IMG_20210313_104254.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@konrad90ns Witam na forum 🙂 

Do takich elementów potrzeba sporo wprawy. Tak ma on 4 miejsca i możliwe że nieco kleju na środku. Najlepiej odlutować to tzw. hot airem - lutownicą na gorące powietrze, ale takiego pewnie nie masz. Wiec ja bym zrobił tak:

  1. Odłóż plecionkę, ona nie nada się tu.
  2. Weź nałóż cyny na te 4 nóżki (tzw pady), tak by miało co trzymać ciepło.
  3. Weź nożyk, który się łatwo nie skruszy, albo coś do podważenia co się nie stopi (ja używam skalpel, wykałaczkę albo pincetę). Lekko podważasz element.

  4. Na zmianę przykładaj grot lutownicy do padów, najlepiej łap po 2 naraz trzymajc grot prawie na płasko do PCB.

  5. Nie siłuj się z podważaniem, to tylko ma unieść element.

 

Wymaga to trochę wprawy, najpierw poćwicz z jakimiś scalakami SMD co mają 3 nóżki to podłapiesz metodę.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Radosław Ciężko coś doradzić, ale spróbuję.

  1. Czy dobrze wlutowałeś LEDy?
  2. Czy działają? Sprawdź miernikiem lub weź zasilanie z bateryjki i przez rezystor przytknij do nóżek LEDów (oczywiście bez wylutowywania ich z PCB).
  3. Sprawdź połączenia
  4. Sprawdź miernikiem czy od nóżki LED do końca połączenia rezystorów jest sensowny opór - tak dla każdej gałęzi prowadzącej do LEDa.
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.