Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #5 - las rezystorów, plecionka, topnik


Pomocna odpowiedź

No tak, rzeczywiście 🙂 Myślałem, że jest to po prostu zaznaczenie gdzie idą ścieżki, tak aby było to wyraźnie pokazane dla początkujących 😃. Teraz już wiem, że są to po prostu odstępy.

Teraz rodzi się kolejne pytanie - za dużo cyny przy którymś lucie (tak, że wyleje się poza te linie oddzielające) może łatwo doprowadzić do zwarcia tego miejsca z masą, tak?

Link do komentarza
Share on other sites

Piranha08, soldermaska powinna chronić przed takimi sytuacjami. Jednak ryzyko istnieje. Pamiętaj, że niezależnie od tego sytuacja, w której cyna wylewa się poza luty i tak jest niedopuszczalna 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

adam30010, w pełni się z Tobą zgadzam 🙂 Tak jak pisałem w przypadku innych kursów, ustalanie tematyki, to zawsze walka "dobra ze złem" i ograniczanie ilości poruszanych zagadnień. Zawsze narażam się na krytykę w tej kwestii (że za mało lub za dużo). To samo jest z zestawami i potrzebnymi elementami - dlatego tutaj zrezygnowałem z dodatkowych gąbek, grotów, czyścików drucianych i topników w żelu. Zostawiłem to sobie na ewentualną kontynuację kursu, bo uznałem, że teraz można się bez tego obejść 🙂

Hmmm jeśli bym uzyskał zgodę szefostwa i byłoby zainteresowanie to może udałoby mi się sklecić artykuł jak produkcja (montaż) elektroniki wygląda w dzisiejszych czasach (chodzi mi o automatyczną linię montażową SMD z objaśnieniem co gdzie się dzieję, zdjęciami itp).

Jeśli masz ochotę napisać taki felieton to daj znać w wolnej chwili na PW/maila 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, dlaczego jedna dioda świeci inaczej? Wystarczy wrócić do schematu ideowego i sprawdzić jak jest ona zasilana. Rezystancja w tej gałęzi jest dość spora. Jednak spokojnie tak miało być, to taka symulacja błędnego montażu. W dalszych odcinkach kursu wrócimy do tego przykładu i wymienimy rezystory tak, aby dioda świeciła jaśniej.

Aby dioda 4 świeciła normalnie, wystarczy przelutować 3 z 4 rezystorów, zamieniają je na 100R.

Link do komentarza
Share on other sites

senssei, dokładnie tak 🙂 Dopiero teraz przypomniałem sobie, że ostatecznie nie dodałem tej informacji w dalszej części kursu. W takim razie zrobię to podczas jego aktualizacji.

Link do komentarza
Share on other sites

Poniżej efekt lutowania modułu z rozdziału 5.

PS: Przy okazji plecionki okazało się doświadczalnie, że aby tak sprawnie zebrać cynę z wyprowadzeń jak na filmie trzeba oprócz topnika podnieść temperaturę - u mnie do ok. 400 st. C.

Przy ok 250-300 st. C. nie byłem w stanie rozgrzać cyny przez plecionkę.

PS: Znalazłem też lepszy sposób na czyszczenie grotu od gąbki. Rozgrzany grot zanurzam w kalafonii, a następnie wycieram go zwiniętą kilka razy (aby się nie poparzyć) w mokrą chusteczką higieniczną. Błyszczy się jak nowy. Wszelkie resztki cyny i zabrudzenia są usuwane idealnie.

Link do komentarza
Share on other sites

MaxHardcr, plecionka jest dość dobrym przewodnikiem, więc faktycznie mogła szybko odbierać ciepło od punktów lutowniczych dlatego konieczne było podniesienie temperatury. Grunt, aby pamiętać o tym i ją odpowiednio regulować 🙂

Wycieranie grota w chusteczki to dość kontrowersyjna metoda - na pewno działa, ale jednak radzę się przyzwyczajać do gąbki, bo przy dłuższym korzystaniu z lutownicy nikt nie ma czasu na takie delikatne zabiegi 🙂 Gąbką również można spokojnie doczyścić grot - wystarczy trochę wprawy.

Zlutowany układ wygląda bardzo fajnie, powodzenia w dalszej nauce 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chodzi o rezystancję to po jej obliczeniu, kupiłem multimetr i próbowałem zmierzyć rezystancję w obwodach aby się upewnić co do obliczeń, wyniki pomiaru są dość zbliżone do obliczeń, więc stwierdziłem, że pomiar przeprowadziłem poprawnie.

LED1 Obliczona 0.533kΩ; Zmierzona 0.525kΩ

LED2 Obliczona 0.8kΩ; Zmierzona 0.786kΩ

LED3 Obliczona 1.13kΩ; Zmierzona 1.178kΩ

LED4 Obliczona 4kΩ; Zmierzona 3.93kΩ

LED5 Obliczona 1.2kΩ; Zmierzona 1.178kΩ

Do tego LED4 nie dawała mi spokoju, więc po obliczeniu rezystancji postanowiłem wymienić rezystory R18;R19;R20 z 1kΩ na 0.1kΩ lub jak kto woli 100Ω aby otrzymać 1.3kΩ na obwodzie;. Jak widać na zdjęciu, pomogło.

Teraz moge iść dalej z kursem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak w poprzednim ćwiczeniu wrzucam swoją płytkę przed poprawkami. Jak teraz poradziłem sobie z lutami? Jeśli chodzi o moje wnioski to na pewno w takim gąszczu wygodniej mi lutować w kierunku od dołu do góry i od lewej do prawej- przynajmniej wtedy nie mam wrażenia, że grotem dotykam już zlutowanego lutu. Nie jestem też zadowolony z tego, że złącze ARK wlutowałem krzywo. Macie jakiś patent jak tymczasowo przytwierdzić takie złącze żeby nie latało przy lutowaniu?

Link do komentarza
Share on other sites

wilq_89,

mój "patent" na przytrzymywanie większych elementów (np. złączy ARK) jest taki, że płytkę mocuję tylko w jednym zacisku trzeciej ręki, natomiast drugim nastawiam i przytrzymuję dany element. Ale to tylko mój sposób, może ktoś ma lepszy 😉 .

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

wilq_89, lutowanie takich złącz często sprawia problemy - trzeba znaleźć sobie sposób na ich ustawienie. Można przytrzymywać trzecią ręką, opierać płytkę o blat roboczy itd. Z czasem wyrobisz sobie jakiś swój sposób, bo raczej nie ma "jednego słusznego".

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki 🙂 jeśli chodzi o lutoawnie ARK to właśnie podpierałem jednym zaciskiem bo nie mogłem go złapać w zacisk. A na jakiej wysokości powinien przycinać nadmiar nóżek? teraz to zwyczajnie wygląda brzydko i każda nóżka jest docięta trochę inaczej co wygląda okropnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.