Skocz do zawartości

Regulator PID wytłumaczenie działania "na chłopski rozum".


huhs

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich na forum! Znalazłem ten temat w poszukiwaniu odpowiedzi na PID-owanie, które w moim przypadku ma rozwiązać następujący problem. Nie ukrywam, że liczę na pomoc kolegów "wtajemniczonych" i ewentualne sugestie. Mam problem polegający na właściwym ustawieniu parametrów łódki poruszającej się/sterowanej kontrolerem Pixhawk w trybie tzw. autopowrotu. Podpowiedziano mi by szukać rozwiązania w PID-owaniu ale nie kumam tego kompletnie. Łódka pływa tak: https://www.youtube.com/watch?v=XjfJEvhKkl0 czyli jak widać zakosami. Chodzi o takie ustawienie PID-ów żeby płynęła w linii prostej. Jak to zrobić?

W uzupełnieniu... Łódka sterowana jest 2 silnikami, GPS znajduje około 18 satelit i łapie "fixa" bez problemu. HDOP rzędu 0,7m

Wartości na teraz są takie:

Czy ktoś byłby mi w stanie pomóc? Bardzo Proszę!

Link do komentarza
Share on other sites

Problem leży raczej w nastawach regulatora sterującego serwem steru.

Pierwszą rzeczą jaką możesz zrobić to zmniejszyć wzmocnienie proporcjonalne (P) w 'Steer 2 Servo', o jakąś połowę.

Oscylacje mogą też wynikać ze zbyt małej stałej czasowej całkowania, tylko jest problem, bo nie wiadomo do końca, czy to I to właśnie stała czasowa, czy wzmocnienie akcji całkującej.

Zobacz jak będzie pływać na zmniejszonym P i daj znać co się dzieje.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma czegoś takiego jak serwo steru.

To łódka dwusilnikowa/katamaran

o czym piszę wyżej więc sterowanie realizowane jest pracą 2 silników przez regulatory dwukierunkowe. Jak w czołgu... Sprawdzę to P o którym piszesz jak tylko dorwę chwilkę i dam znać co i jak.

Link do komentarza
Share on other sites

To sprawa trochę się komplikuje. Może w dokumentacji jest pokazane jak wygląda schemat sterowania? Konkretniej chodzi jak na podstawie dwóch wartości sterujących z regulatorów (CV) wyliczane są nastawy dla silników.

Tak czy siak spróbuj to co napisałem. Kolejnym krokiem może być zwiększenie stałej czasowej całkowania, to może też powodować niestabilność/oscylacje.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie, schemat układu sterowania a diagram z połączeniami urządzeń to nie to samo.

Na schemacie sterowania masz pokazane co jest wartościami wejściowymi, co wyjściowymi, jak przekazywane są sygnały i co jest jak liczone.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz... Ja jestem wędkarzem nie elektronikiem i mimo to iż sam składam sobie łódki dla siebie i innych - nie potrafię znależć i przedstawić tego o czym piszesz. No cóż! Pozostaje metoda prób i błędów lub kombinowanie z plikami wsadowymi od kolegów którym łódki pływają jak trzeba i szukanie tego miejsca - punktu gdzie leży problem.

Link do komentarza
Share on other sites

Nub2000, nie znam totalnie tego kontrolera, ale z tego co kojarzę, to przy powrotach kontroler mocno korzysta z kompasu. I to po pierwsze kontroler musi się skalibrować na kompasie, a po drugie to od wzmocnienia ustawień dla kompasu zależy właśnie to poruszanie szlaczkiem.

Z drugiej strony po obejrzeniu filmu nie wiem po co jeszcze z tym walczysz bo nie robi wężyka na metr tylko kilka centymetrów 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Walczę bo może płynąć tak:

lub tak:

Przyznasz, że jest różnica ? Płynie jak po sznurku! Nie ma żadnych "przyruchów"...

Też tak chcę 😅

Co do kompasu to kalibrowałem go wielokrotnie na zewnątrz i zawsze kalibracja kończyła się sukcesem. Kierunki stron świata pokazuje jak trzeba, reaguje żwawo na zmianę kierunków więc nie tutaj leży problem jak sądzę.

Jutrzejszy dzień pokaże co i jak. Nie wrócę znad wody dopóki nie ustawię łódki tak by wracała jak po sznurku!!

Link do komentarza
Share on other sites

Nub2000, prawdę mówiąc te filmy nie dowodzi niczego 😃. Co za problem postawić kolesia z 2 aparaturą przed kamerą a za kamerą jest właściwy operator z aparaturą. Nie mówię, że tak jest w rzeczywistości, ale widząc jak płynie Twoja łódka, rzekłbym, że nie trzeba niczego poprawiać.

A co do kompasu to nie o samą kalibrację chodzi. Chodzi o to, że kompas również powinien mieć swoje PIDy i to właśnie od nich zależy to esowanie. Ale tak jak pisałem wcześniej, kompletnie nie znam Twojego kontrolera i nie wiem czy on ma taką opcję, albo czy ona jest wprost opisana. Powinieneś przeczytać jakąś instrukcję do niego.

Link do komentarza
Share on other sites

Nub2000, prawdę mówiąc te filmy nie dowodzi niczego 😃. Co za problem postawić kolesia z 2 aparaturą przed kamerą a za kamerą jest właściwy operator z aparaturą. Nie mówię, że tak jest w rzeczywistości, ale widząc jak płynie Twoja łódka, rzekłbym, że nie trzeba niczego poprawiać.

A co do kompasu to nie o samą kalibrację chodzi. Chodzi o to, że kompas również powinien mieć swoje PIDy i to właśnie od nich zależy to esowanie. Ale tak jak pisałem wcześniej, kompletnie nie znam Twojego kontrolera i nie wiem czy on ma taką opcję, albo czy ona jest wprost opisana. Powinieneś przeczytać jakąś instrukcję do niego.

Co do kolesia z drugą aparaturą to teoria zaiste tyle spiskowa, co niemożliwa z prostej przyczyny.

Ten Pan sprzedaje moduły autopowrotu i chyba nie wyobrażasz sobie, by ktoś kupił coś co nie działa a jako dodatek dostałby dodatkowego kolesia który z włączoną aparaturą obsługuje kontroler autopowrotu którego nikt nie obsługuje 😅

Sprawa kolejna. Nie jestem zadowolony z tego jak pływa moja łódka bo wiem, że może pływać dużo lepiej. Próbuję szukać przyczyny dlaczego tak się u mnie dzieje.

O PID-owaniu kompasu w przypadku oprogramowania Rover czyli dla łodzi nie słyszałem. Instrukcja do której mnie skierowałeś a którą oczywiście zgłębiłem - nic o tym nie mówi http://ardupilot.org/copter/docs/common-compass-setup-advanced.html

Może ma to zastosowanie np. do multicopterów ale do łódek raczej chyba nie.

W tym przypadku kalibracja jest tylko w 3 osiach i ekran w zakładce programu wygląda tak:

Pidów tam nie widać... 🤯

edit 15.X.2017 niedziela

Dziękuję wszystkim za chęć pomocy jakiej próbowaliście koledzy mi udzielić. Ostatecznie odbyło się bez majstrowania przy PID-ach. Teraz łódka pływa tak jak sobie tego życzyłem czyli tak: https://www.youtube.com/watch?v=ZIhAMitsbjM Widać różnicę 😃

Zapewniam, że nie steruję nadajnikiem ani nie ma drugiej osoby. Łódka płynie do brzegu sterowana przez kontroler lotu w trybie RTL.

Pozdrawiam! Andrzej

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.