Skocz do zawartości

Pomoc przy 1 wyborze kolna


Cynamonek

Pomocna odpowiedź

Witam

Mam kilka pytanek co do kupna!

porównanie 2 ofert

-http://allegro.pl/zestaw-startowy-easy-arduino-uno-r3-starter-kit-i5903517962.html

-http://electropark.pl/arduino/3180-arduino-uno-r3-starter-kit.html

Nawet jakbym uszkodził arduino to i tak zostaną mi elementy, które mógłbym później wykorzystać!

Czy kupić oryginał? Może Polecicie coś innego? na co mam zwracać uwagę?

Co powiecie o Alli expres, ebay, allegro?

Może jakiś używany sprzęt?

Link do komentarza
Share on other sites

Oryginał jest drogi, bo w jego cenę wliczona jest cała praca włożona w zaprojektowanie, wdrożenie, udokumentowanie, etc. Arduino. Do tego dochodzi jeszcze obsługa użytkownika, pomoc, etc.

Z drugiej strony, klony są tanie, bo nie płacisz za to wszystko.

Wybór jest trochę wyborem moralnym, a trochę praktycznym. Ja podchodzę do tego tak, że jeśli mnie stać, to staram się kupić co najmniej jeden oryginał, żeby wspomóc twórców i dać im zasoby na dalszy rozwój. Jeśli się uczę, to też będę wolał coś sprawdzonego i z dostępną pomocą producenta w razie problemów. Jeśli jednak buduję mój setny projekt w którym mam już wszystko zaprojektowane i przemyślane, to kupię klona Pro Mini za dziesięć złotych.

Oczywiście twoja decyzja zależy od tego czego potrzebujesz, jakie masz zasoby, czy jest to tylko jednorazowa rzecz czy też planujesz być w tej społeczności dłużej, etc. Jak jesteś studentem i z kasą się nie przelewa, to kup klona, a oryginał kupisz kiedyś, jak już będzie cię stać. Jak cię stać, to kup oryginał.

Co do wyboru, to mi osobiście zestaw z Allegro podoba się bardziej -- jest w nim programator, który przyda się przy bardziej zaawansowanych zabawach i zdecydowanie więcej elementów. Natomiast należy się zastanowić nad jakością i ewentualnym wsparciem w razie problemów...

Co do Aliexpress, ebay i allegro, to jak najbardziej należy używać, ale z rozsądkiem. Caveat emptor.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Różnicy w tym co możesz zrobić prawie nie ma -- ale z Pro Mini trudniej zacząć, bo potrzebujesz usb2ttl do programowania no i wszystkie instrukcje są zazwyczaj pisane dla UNO, więc musisz wiedzieć jak je zmodyfikować (po prostu użyć nóżek z tymi samymi nazwami, ale w innych miejscach).

Jest jeszcze Arduino Nano, które ma wszystko to co UNO, tylko jest mniejsze i tańsze (nie wymaga usb2ttl, bo ma wbudowany).

Generalnie opcji jest mnóstwo, tylko trzeba wiedzieć czego się chce i trochę się orientować.

Z zestawami jest taka zaleta, że ktoś, kto się już na tym trochę zna, podobierał wszystkie elementy i napisał jakąś dokumentację do tego, więc możesz się skupić na eksperymentach.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Najbardziej chodzi mi aby zminimalizować kosztorys całego kompletu.

Jak patrzałeś tam na Allegro to w zestawie był programator USBasp. To jest dodatek? aby potem programować mini płytki czy akurat do tego kolna jest wymagane?

Rozumiem, że po kupnie zestawu ściągnę oprogramowanie ze strony arduino, wgram do systemu i połączę komputer-klon i będę mógł działać 😃?

Link do komentarza
Share on other sites

Programator USBasp służy do programowania pustych chipów, takich samych jak w Arduino, które możesz samemu w swój projekt wlutować. Oczywiście to bardziej zaawansowana cześć, na początek jednak lepiej zacząć od Arduino z wgranym bootloaderem, który się programuje przez port szeregowy, który ma wbudowane przejście na USB. Nie jest wymagany (a w każdym razie nie powinien być).

Dobrze rozumiesz. Jeśli to Windows, to prawdopodobnie będziesz musiał jeszcze sterowniki do USB zainstalować -- w zależności od tego jakiego chipu do USB akurat tam użyli.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie kupowałem u tego sprzedawcy nigdy, więc nie mam pojęcia. Nawet jeśli tam jest pusty chip, to w Arduino IDE jest opcja "wgraj bootloader" -- tylko trzeba mieć programator, a tu będziesz mieć...

Wydaje mi się, że ten zestaw z allegro wystarczy na początek, ale jak mówiłem, nie kupowałem u tego sprzedawcy i nie mam pojęcia o jakości.

Link do komentarza
Share on other sites

Różnicy w tym co możesz zrobić prawie nie ma (...)

Jest jeszcze Arduino Nano, które ma wszystko to co UNO, tylko jest mniejsze i tańsze (nie wymaga usb2ttl, bo ma wbudowany)

Niezupełnie tak

Arduino Nano to Atmega328P 16Mhz 5V z CH340G USB<>TTL od spodu (płytka jest dość puchata)

Arduino Pro Micro to Atmega32U4 16Mhz 5V ze zintegrowanym USB (płytka może być malutka - np Beetle CJMCU)- jest to odpowiednik Arduino Leonardo w formacie mikro

Arduino Pro Mini to Atmega328P 16Mhz 5V albo 8Mhz 3.3V bez USB (płytka jest płaska i mała)

Mechanicznie każda z tych płytek ma inaczej rozwiązane wyprowadzenia.

Plusem są mikroskopijne rozmiary w porównaniu do standardowego Arduino. Minusem są również te mikroskopijne wymiary 😃 (i brak niektórych wyprowadzeń)

Płytki 8Mhz 3.3V sa energooszczędne (ale wolniejsze).

Ja osobiście wolę małe płytki ale nie da się bezpośrednio podłączyć rozszerzeń (Arduino Shields).

Myślę,że dobrym rozwiązaniem jest kupienie oryginalnego Arduino (ci ludzie stworzyli niesamowity projekt elektroniczny i oprogramowanie- zasłużyli na szacunek) plus garść płytek mini i programator USB<>TTL

Link do komentarza
Share on other sites

Znalazłem coś takiego jeszcze

http://abc-rc.pl/Arduino-UNO-Zestaw-basic

[ Dodano: 12-05-2016, 22:38 ]

Myślę,że dobrym rozwiązaniem jest kupienie oryginalnego Arduino (ci ludzie stworzyli niesamowity projekt elektroniczny i oprogramowanie- zasłużyli na szacunek) plus garść płytek mini i programator USB<>TTL

Jestem nawet ZA!! ale niestety moja kieszeń nie jest tego samego zdania ;//

Link do komentarza
Share on other sites

Plusem są mikroskopijne rozmiary w porównaniu do standardowego Arduino. Minusem są również te mikroskopijne wymiary (i brak niektórych wyprowadzeń)

A mógłbyś zdradzić których wyprowadzeń brakuje? Zgoda, nie ma drugiego napięcia zasilania, ale poza tym? Z tego co wiem, to Pro Mini ma nawet dwa wejścia analogowe więcej...

Link do komentarza
Share on other sites

A ja nie jestem przekonany, czy kupowanie zestawów na start ma sens. Niby dostajesz hurtem mnóstwo elementów i potencjalnie możesz zrobić wiele eksperymentów, ale czy nie są to zabawy jednorazowe? Za chwilę okazuje się, że większość z tego co kupiłeś jest nieprzydatna i po prostu leży w szufladzie. Czy nie lepiej uczyć się robiąc konkretne i kompletne rzeczy? Chyba nie ma sensu budować na płytce stykowej osobnego układziku do wczytywania przycisku, osobnego do obsługi wyświetlacza LED a osobnego do bipczaka i pisać (lub ściągać) do nich prościutkie kawałki kodu coś tam pokazujące lub piszczące znienacka.

Podejście deshipu jest bardzo fajne, bo uzasadnione ekonomicznie i poparte doświadczeniem. Wybierasz tanią " płytę główną", np. Pro Mini i kupujesz ich kilka. Ten moduł nie zawiera niepotrzebnych elementów, jest mały i poręczny. Rzadko kiedy małe urządzenia muszą mieć USB jako podstawę swojej pracy więc kupowanie dużej płyty Uno jest bez sensu. Skrajnie niewygodne jest budowanie kolejnych rzeczy z koniecznością przekładania Arduino od projektu do projektu, bo to podkreśla ich tymczasowość i jakąś.. prowizorkę. A tak z biegiem czasu Twoja pólka wzbogaca się o kompletne i wciąż działające urządzenia. Zaplanuj sobie pierwsze z nich, nie wiem co Cię kręci, czy bardziej roboty czy zabawki, zegarki, termometry itp. Od razu wymyśl jak to ma wyglądać, co robić i co w związku z tym zawierać (możesz podpytać na Forum - lubimy takie pomysły), skleć pudełeczko, kup elementy potrzebne tylko do tego i zmontuj całość. Jeżeli będą przyciski - i tak będziesz musiał nauczyć się ich obsługi, jeżeli będzie wyświetlacz LED - także i do niego napiszesz kawałek kodu. To samo z pomiarem temperatury, liczeniem czasu itp. A na dodatek każda z tych rzeczy będzie musiała współgrać z resztą - to jest znacznie więcej (i ciekawiej) niż napisanie trywialnego mrugacza diodką.

Nie ma co rajcować się zdjęciem z rozłożonymi na blacie 30 elementami. Kupuj tylko to co Ci jest potrzebne, szczególnie przy ograniczonych funduszach.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak ale mając płytkę mogę wdrażać powoli się od prostych rzeczy i cały czas testować Nowe rzeczy z tych elementów które mogą się potem przydac.

Ale chciałbym zrobic ściemniacz lub zdalny wyłącznik swiatla.

Potrzebowalbym płytkę małą, przewody jakieś linki ogarnie aie. I przekaźniki i rezystorki i płytka hmmm to co taniej mi wyjdzie i gdzie będzie lepsza zabawa?

Chyba starter kit

Link do komentarza
Share on other sites

Ściemniacz to ciągłe gmeranie przy 230V - bez doświadczenia i jakiejś elektrycznej ogłady odradzam. Jeden nieprzemyślany ruch i leżysz (dosłownie). Wyłącznik już jest lepszy, bo raz dobrze zrobione i zaizolowane okablowanie przekaźnika załatwia sprawę. Chyba że ściemniacz oświetlenia LED 12V - wtedy spoko.

No własnie, skoro masz pomysł na urządzenie - to je zrób. Gwarantuję Ci mnóstwo nauki i dobrą zabawę począwszy od wymyślania jak to ma wyglądać, jak działać, poprzez rysowanie schematu, zakupy konkretnych elementów, montaż, pisanie i uruchamianie kodu a potem użytkowanie i rozbudowa. Żaden zestaw nie jest Ci do tego potrzebny. Po prostu zacznij od spisania na kartce (lub w nowym wątku) wszystkich funkcji. Zaraz się okaże ile to będzie kosztować i jak wiele przed Tobą pracy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.