KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak usunąć MOTD widoczny w terminalu Raspberry Pi?

Jak usunąć MOTD widoczny w terminalu Raspberry Pi?

Gdy łączymy się z Raspberry Pi przez SSH, to po poprawnym zalogowaniu, na ekranie wyświetla się nam długi tekst zawierający datę ostatniego logowania oraz informacje na temat systemu.

Na szczęście, tekst ten można łatwo edytować, a nawet zupełnie go wyłączyć.

Artykuł ten jest częścią serii wpisów zawierających krótkie porady o Raspberry Pi. Poradniki z tej serii omawiają proste, ale przydatne zagadnienia. Nie tłumaczymy tutaj jednak podstaw korzystania z RPi.

Czym jest MOTD na Raspberry Pi?

MOTD (ang. Message Of The Day) jest wiadomością, którą widzimy po zalogowaniu się poprzez SSH. Zawiera ona wiele informacji, które mogą być przydatne, jeśli logujemy się do danego RPi pierwszy raz. Znajdziemy tam wpisy o wersji systemu, licencjach oraz dacie ostatniego logowania. Jeśli logujemy się do tej samej malinki wiele razy to z czasem komunikaty te staną się irytujące. Można więc całkowicie pozbyć się tych "zbędnych" informacji.

Do zmiany MOTD nie będzie potrzebne nic poza terminalem. W pierwszej kolejności łączymy się więc z Raspberry Pi przez SSH i ostatni raz przypominamy sobie jak wygląda nasza wiadomość dnia:

Domyślna treść widoczna po zalogowaniu

Domyślna treść widoczna po zalogowaniu

Widzimy tu kilka bloków treści:

  • MOTD zmieniane dynamicznie za pośrednictwem skryptów z katalogu /etc/update-motd.d/,
  • MOTD statyczne z pliku /etc/motd,
  • wiadomość Last Login,
  • ostrzeżenie dotyczące SSH oraz logowania za pomocą domyślnego hasła.

Ukrywanie informacji o wersji systemu i licencjach

W pierwszej kolejności pozbędziemy się statycznej części MOTD. W tym celu sprawdzamy zawartość katalogu /etc/ w poszukiwaniu plików związanych z wiadomością dnia:

Po wywołaniu powyższego polecenia najpewniej otrzymamy dwa wyniki (widoczne na zrzucie ekranu poniżej). Następnie usuwamy plik motd. Katalog update-motd.d zawiera w sobie skrypty odpowiadające za dynamiczne generowanie wiadomości, nie musimy nic z nim teraz robić.

Odnalezienie i usunięcie pliku

Odnalezienie i usunięcie pliku

Teraz warto upewnić się, że usługa motd jest wyłączona. Na nowych wersjach Raspbiana nie powinna być aktywna, ale nie zaszkodzi sprawdzić. Jeśli byłaby włączona to moglibyśmy ją wyłączyć za pomocą polecenia widocznego na poniższym zrzucie ekranu (które zostało tutaj wydane "nadmiarowo", bo usługa nie była włączona):

Sprawdzenie czy usługa jest włączona i ewentualna dezaktywacja

Sprawdzenie czy usługa jest włączona i ewentualna dezaktywacja

Następnie resetujemy Raspberry Pi. Jeśli wszystko przebiegło poprawnie, to po ponownym włączeniu malinki zobaczymy już skróconą wersję wiadomości dnia.

Treść widoczna po zalogowaniu z wyłączonym statycznym MOTD

Treść widoczna po zalogowaniu z wyłączonym statycznym MOTD

Usunięcie informacji o domyślnym haśle

Teraz należy pozbyć się ostrzeżenia o używaniu domyślnego hasła. Tutaj jedyną, słuszną radą będzie zwyczajna zmiana hasła na inne. W tym celu wykorzystujemy polecenie:

Hasło warto zmienić, aby niepowołane osoby nie miały dostępu do naszej malinki. Jeśli przesadzimy z trudnością hasła to zawsze będzie można je zresetować za pomocą opisanej wcześniej metody:

Jak zresetować zgubione hasło do Raspberry Pi?
Jak zresetować zgubione hasło do Raspberry Pi?

Może się zdarzyć, że zapomnimy hasła do naszej malinki. Co wtedy? Niestety nie znajdziemy opcji, która pozwoli łatwo przypomnieć... Czytaj dalej »

Ukrycie informacji o ostatnim logowaniu

Pora pozbyć się informacji o ostatnim logowaniu. W tym celu edytujemy plik konfiguracyjny SSH:

Stosując kombinację klawiszy Ctrl + W odnajdujemy linię z tekstem PrintLastLog.

Odnalezienie odpowiedniej opcji w pliku

Odnalezienie odpowiedniej opcji w pliku

Usuwamy znak komentarza i zmieniamy wartość parametru na no.

Zmiana wartości parametru

Zmiana wartości parametru

Zapisujemy plik kombinacją klawiszy Ctrl + X i akceptujemy nadpisanie pliku klawiszem Y. W ten sposób przy kolejnym logowaniu zobaczymy już tylko krótką wiadomość wygenerowaną za pomocą skryptu znajdującego się w katalogu /etc/update-motd.d/.

Nowa wersja MOTD

Nowa wersja MOTD

Usunięcie informacji o systemie

Skrypty znajdujące się wewnątrz katalogu update-motd.d wykonywane są zgodnie z kolejnością, która jest określana na podstawie liczby znajdującej się na początku nazwy pliku. Domyślnie znajduje się tam tylko jeden skrypt nazwany 10-uname:

Zawartość katalogu ze skryptami

Zawartość katalogu ze skryptami

Aby ukryć informację na temat systemu możemy np. otworzyć ten plik i edytować jego zawartość. Po załadowaniu pliku 10-uname do nano zobaczymy następującą treść:

Zawartość pliku 10-uname

Zawartość pliku 10-uname

W celu ukrycia informacji o systemie można zakomentować linijkę z uname -snrvm lub zwyczajnie ją usunąć. Po zapisaniu zmienionego pliku restartujemy malinkę.

Ostateczny efekt

Jeśli wszystkie instrukcje z tego poradnika zostaną wykonane poprawnie to po zalogowaniu się do RPi nie zobaczymy już żadnych dodatkowych informacji:

Logowanie po zmianach

Logowanie po zmianach

Dla przypomnienia, wcześniej całość wyglądała tak:

Domyślna treść widoczna po zalogowaniu

Domyślna treść widoczna po zalogowaniu


Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.9 / 5. Głosów łącznie: 17

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Oczywiście jest to zmiana wyłącznie kosmetyczna. Na pewno część osób skorzysta jednak z możliwości ukrycia tych informacji. Trzeba pamiętać, że część z wyświetlanych tekstów może być przydatna, więc nie warto ze wszystkiego od razu rezygnować. W jednym z kolejnych wpisów z tej serii zajmiemy się też tworzeniem własnej wersji MOTD.

Jeśli lubicie dbać o takie estetyczne drobiazgi i ukrywać zbędne elementy to koniecznie sprawdźcie też poprzedni artykuł, w którym opisywaliśmy jak ukryć zbędne elementy widoczne podczas uruchamiania Raspbiana w trybie graficznym (w tym tęczę oraz ekran powitalny):

Jak wyłączyć ekran powitalny i tęczę przy starcie Raspberry Pi?
Jak wyłączyć ekran powitalny i tęczę przy starcie Raspberry Pi?

Podczas włączania malinki w trybie graficznym na ekranie pojawia się sporo informacji, które nie zawsze są nam potrzebne. Mowa m.in.…... Czytaj dalej »

Autor: Piotr Adamczyk
Redakcja: Damian Szymański

motd, raspberrypi, rpitips, ssh

Trwa ładowanie komentarzy...