KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Okulary ochronne z Arduino aktywują się na dźwięk wiertarki

Okulary ochronne z Arduino aktywują się na dźwięk wiertarki

Jeśli w warsztacie zapominacie o ochronie oczu albo po prostu jesteście leniwi i nie chce Wam się za każdym razem zakładać i zdejmować okularów ochronnych, to ten projekt jest dla Was!

Oto, co w parę minut można stworzyć, mając pod ręką Arduino, mikrofon i serwo modelarskie.

Pracując z elektronarzędziami, typu wiertarka czy szlifierka, powinniśmy zawsze pamiętać o ochronie swoich oczu. Wiele osób - na przykład będąc pod wpływem euforii spowodowanej budową nowego projektu - zapomina jednak o założeniu okularów ochronnych.

Taki problem miał Görkem Bozkurt, który postanowił ułatwić sobie życie. Do zwykłej czapki z daszkiem zamontował Arduino Nano wraz z modułem mikrofonu MAX4466 i serwomechanizmem modelarskim. Cała modyfikacja pozwala na opuszczenie okularów na oczy bez używania do tego rąk.

Zasada działania jest bardzo prosta. Arduino dzięki mikrofonowi analizuje poziom natężenia dźwięku. Okulary zostają opuszczone, gdy przekroczy on ustaloną granicę, zaś podnoszą się, gdy hałas zmaleje.

Projekt najprawdopodobniej nie spełnia odpowiednich norm bezpieczeństwa, więc autor zaprasza do współpracy osoby, które mają pomysł na jego ulepszenie. Z takiego prototypu może później powstać bardzo ciekawe urządzenie.

Gotowy prototyp czapki

Gotowy prototyp czapki

Pamiętajcie, aby w żadnym wypadku nie narażać swoich oczu (lub oczu osób będących w okolicy) na ryzyko uszkodzenia. Możecie więc zmodyfikować własną czapkę, dzięki dokładnym instrukcjom, które autor opublikował na Instructables lub po prostu zakładajcie "ręcznie" okulary ochronne - Wasz wybór.

Sposób na złodzieja? Bomba brokatowa z kamerami!
Sposób na złodzieja? Bomba brokatowa z kamerami!

Kradzieże paczek kurierskich to coraz częstszy problem. Szczególnie w USA, gdzie kurierzy zostawiają przesyłki przed domem, a złodzieje coraz... Czytaj dalej »

Źródło: [1], [2]

arduino, instructables, projekty, warsztat

Trwa ładowanie komentarzy...