KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak wyłączyć ekran powitalny i tęczę przy starcie Raspberry Pi?

Jak wyłączyć ekran powitalny i tęczę przy starcie Raspberry Pi?

Podczas włączania malinki w trybie graficznym na ekranie pojawia się sporo informacji, które nie zawsze są nam potrzebne. Mowa m.in. o testerze GPU, logotypach oraz ekranie powitalnym.

Instrukcje zamieszczone w tym wpisie pozwolą na wyłączenie tych elementów oraz ukrycie faktu korzystania z Raspberry Pi oraz Raspbiana.

W sytuacjach, gdy Raspberry Pi wykorzystywane jest do konkretnego zadania (typu cyfrowa ramka do zdjęć lub kiosk informacyjny) może nam zależeć na ukryciu "zbędnych elementów", które pojawiają się na ekranie podczas startu systemu. Dzięki temu, po chwili od włączeniu zasilania, oczom użytkownika ukaże się działający system. Może to być szczególnie przydatne, gdy z urządzenia korzystają osoby, które "nie są techniczne" i widok ładowania systemu może ich trochę odstraszać.

Czym jest ciche ładowanie systemu?

Ładowanie systemu bez "zbędnych" informacji można spotkać pod nazwą quiet boot. W przypadku RPi, istotą takiego cichego ładowania będzie wyłączenie:

  • testera GPU (potocznie nazywanego tęczą),
  • logotypów Raspberry Pi widocznych w lewym górnym rogu okna,
  • tekstów konsoli informujących o ładowaniu systemu,
  • ekranu powitalnego (splash screen) z logiem Raspberry Pi.

Zmiany te można wprowadzić działając na Raspbianie w trybie graficznym, za pomocą SSH lub za pomocą modyfikacji plików na partycji boot widocznej na karcie SD podłączonej do PC z Windowsem. Pierwsza metoda jest w tym przypadku chyba najwygodniejsza - zmiany można wprowadzać przy pomocy terminala lub menadżera plików, a efekt będzie widoczny od razu po restarcie.

Jak usunąć tester kolorów (tęczę) z Raspberry Pi?

Zacznijmy od wyłączenia tęczy, czyli testera GPU. Przy normalnym, poprawnym rozruchu obraz ten pojawia się na chwilę i znika. Dzięki temu możliwe jest ocenienie, czy układ graficzny działa poprawnie. W wielu przypadkach tęcza ta może okazać się jednak zbędna.

Tester GPU Raspberry Pi

Tester GPU Raspberry Pi

Wyłącznie wyświetlania tego obrazu jest proste – wystarczy na końcu pliku config.txt, znajdującego się na partycji boot, dodać jedno ustawienie. W tym celu otwieramy terminal i wpisujemy polecenie:

Następnie na końcu pliku dopisujemy:

Końcówka pliku powinna wyglądać (mniej więcej) w taki sposób:

Zmiana wprowadzona w pliku config.txt

Zmiana wprowadzona w pliku config.txt

Zmiany zapisujemy kombinacją klawiszy Ctrl + X. Przy ponownym uruchomieniu, nie powinniśmy już widzieć kolorowej grafiki. Pozostaną jednak elementy takie jak logo Raspberry Pi oraz różne napisy.

Logo Raspberry Pi widoczne podczas bootowania

Logo Raspberry Pi widoczne podczas bootowania

Jak usunąć logo RPi podczas ładowania systemu?

Aby pozbyć się pozostałych elementów należy zmodyfikować drugi plik tekstowy dostępny na partycji boot, czyli cmdline.txt. Jest on stosunkowo krótki i znajdziemy tam treść podobną do poniższej:

Aby usunąć logo Raspberry Pi widniejące w górnym lewym rogu ekranu, należy na końcu linii dopisać:

Kolejny element jaki możemy usunąć to migający znak zachęty znajdujący się pod ukrytymi przed chwilą malinkami. Dopisujemy zatem do tej samej linii:

Warto jeszcze usunąć teksty, które mogą pojawiać się podczas startu systemu. W tym celu zamieniamy wartość console=tt1 na tt3, a do pliku dopisujemy dodatkowo:

Zawartość pliku cmdline.txt powinna wyglądać następująco:

Dzięki temu pozbędziemy się praktycznie wszystkiego co pojawia się podczas ładowania ekranu, aż do widoku ekranu powitalnego. Na marginesie: warto pamiętać, że edycja tego samego pliku (cmdline.txt) jest również pomocna w sytuacja, gdy chcemy zresetować hasło do Raspberry Pi.

Jak zresetować zgubione hasło do Raspberry Pi?
Jak zresetować zgubione hasło do Raspberry Pi?

Może się zdarzyć, że zapomnimy hasła do naszej malinki. Co wtedy? Niestety nie znajdziemy opcji, która pozwoli łatwo przypomnieć... Czytaj dalej »

Jak usunąć splashscreen Raspberry Pi?

Pozbyliśmy się wszystkiego co pojawia się przed ekranem powitalnym (splashscreenem). Aby usunąć tę grafikę można (w najłatwiejszej wersji) odnaleźć na karcie ten plik graficzny i podmienić go na inny.

Ekran powitalny z widoczną informacją o automatycznym zalogowaniu

Ekran powitalny z widoczną informacją o automatycznym zalogowaniu

Plik ten nazywa się splash.png i znajduje się w katalogu: /usr/share/plymouth/themes/pix/. Ważne jest, aby podczas podmiany nie zmieniać jego nazwy. Na początek przygotujmy własną grafikę np. czarny prostokąt. Następnie przenosimy ją na malinkę. Można to zrobić na wiele sposób, tym razem wykorzystaliśmy do tego WinSCP.

Kurs RPi - dostęp zdalny VNC, SCP, klucze RSA
Kurs RPi - dostęp zdalny VNC, SCP, klucze RSA

W poprzednich częściach kursu opisaliśmy jak na kilka sposobów można się połączyć z RPi. Czas wykorzystać naszą zdalną komunikację!... Czytaj dalej »

Plik kopiujemy na pulpit i wracamy do pracy na Raspberry Pi:

Przenoszenie pliku splash.png na Raspberry Pi z WinSCP

Przenoszenie pliku splash.png na Raspberry Pi z WinSCP

Aby podmienić plik we właściwym miejscu można wykorzystać terminal lub graficzny menadżer plików dostępny w Raspbianie. Pierwsza metoda jest szybsza, bo składa się z jednego polecenia, które kopiuje plik do odpowiedniej lokalizacji. Przykładowo, aby przenieść plik z pulpitu należy wpisać:

Aby wykonać to samo zadanie przy pomocy graficznego menadżera plików należy otworzyć go w trybie superużytkownika. W tym celu w terminalu wpisujemy:

Po chwili otworzy się nowy menadżer plików z widocznym ostrzeżeniem o pełnym dostępie do plików:

Menadżer plików Raspberry Pi w trybie superużytkownika

Menadżer plików Raspberry Pi w trybie superużytkownika

Można teraz przejść do ścieżki, w której znajduje się domyślna grafika i podmienić ją na nową za pomocą standardowego przeciągnięcia pliku do nowej lokalizacji:

Podmieniony plik splash.png

Podmieniony plik splash.png

Niezależnie od wybranej metody, po ponownym uruchomieniu Raspberry Pi, nie powinniśmy widzieć  już loga malinki, ani informacji na temat Raspbiana. Ostatecznie po wszystkich zmianach ładowanie systemu powinno wyglądać tak, jak na poniższym nagraniu:


Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 5 / 5. Głosów łącznie: 56

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Ciche ładowanie systemu to jeden z wielu kroków, który pozwala ukryć informacje na temat używanego sprzętu oraz systemu operacyjnego. Takie "maskowanie" może się przydać szczególnie, gdy tworzymy na Raspberry Pi jakieś konkretne urządzenie. Możemy wtedy nie chcieć, aby postronny obserwator widział co dokładnie umieściliśmy w środku. Warto jednak pamiętać, że ukrycie niektórych elementów utrudni debugowanie systemu w razie ewentualnych problemów. Jeśli z naszym komputerem zacznie dziać się coś złego, to warto cofnąć opisane tu zmiany, aby mieć pełny wgląd w start systemu.

W kolejnych artykułach zajmiemy się również innymi modyfikacjami systemu, które pozwolą delikatnie ukryć fakt korzystania z Raspberry Pi oraz Raspbiana. Jednym z bardzo prostych kroków, który może być pomocny w takim przypadku jest również zmiana domyślnego numeru portu SSH (co przy okazji minimalnie zwiększa bezpieczeństwo malinki).

Jak zmienić numer portu SSH w Raspberry Pi?
Jak zmienić numer portu SSH w Raspberry Pi?

Do zdalnego połączenia z Raspberry Pi używa się głównie SSH. Domyślnie używanym portem dla tej metody komunikacji jest numer 22.…... Czytaj dalej »

Autorzy:
Piotr Adamczyk
Damian Szymański

boot, raspberrypi, Raspbian, rpitips

Trwa ładowanie komentarzy...