KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

STM32. Aplikacje i ćwiczenia w języku C

STM32. Aplikacje i ćwiczenia w języku C

Rosnąca ilość książek o układach z rodziny ARM świadczy o popularności układów 32-bitowych z rdzeniem Cortex.

Obserwując trendy na forach internetowych wśród elektroników – głównie amatorów – układy STM32 zazwyczaj nie są pierwszym kontaktem ze światem elektroniki.

Raczkującym osobom w tym temacie, bardziej doświadczeni użytkownicy na początek polecają konstrukcje znacznie prostsze, np. 8-bitowe ATmegi firmy Atmel.

Warto zatem postawić pytanie, czy osoba absolutnie zielona mając w ręku książkę „STM32. Aplikacje i ćwiczenia w języku C” zrozumie zasadę działania mikrokontrolerów i będzie w stanie samodzielnie stworzyć własny, prosty projekt?

O autorze

Autorem książki jest dr inż. Marek Galewski, który ukończył Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, a stopień doktora nauk technicznych uzyskał na Wydziale Mechanicznym.

Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta i prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki. Karierę naukową skierował głównie na problematykę nadzorowania drgań obiektów dynamicznych oraz programowanie w języku C/C++ i LabView.

Zawartość książki

Książka kierowana jest głównie do początkujących, więc pierwsze strony to prezentacja mikrokontrolerów rodziny ARM. Opisane są tam najważniejsze cechy Cortexów-M3, bo na bazie tego rdzenia oparty jest układ mikrokontrolera, na którym zbudowany jest zestaw ZL27ARM. Znajdziemy również krótkie przypomnienie języka C – deklaracje zmiennych, stałych oraz operacje logiczne i bitowe.

Nie pomylę się twierdząc, że najważniejszy jest rozdział 3: „Sprzęt i oprogramowanie”. Do wykonania ćwiczeń niezbędna jest krótka lub bardziej rozbudowana lista sprzętowa. Podstawowym elementem jest zestaw ZL27ARM wraz programatorem ZL30PRGv2 firmy Kamami.

zl27arm

ZL27ARM

Jest to absolutne minimum, choć zalecane jest zaopatrzenie się w dodatkowe moduły rozszerzeń, na bazie których wykonane są pozostałe ćwiczenia – mowa tutaj o czujnikach położenia, ciśnienia, temperatury, a także wyświetlaczu czy modułu transmisji bezprzewodowej Bluetooth. Zakup wszystkich modułów rozszerzających jest kosztowny (musimy wydać dodatkowo około 300zł). Wykorzystując dołączone schematy tych modułów, stworzyłem je samodzielnie z części, które miałem w szufladzie.

ZL30PRGv2

ZL30PRGv2

Programowanie

Mając już hardware, czas na software. Autor zaprezentował bibliotekę STM oraz - co chyba najbardziej mi się przydało – tworzenie projektu wzorcowego. Nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać, mnie udało się za drugim razem.

Poczynając od rozdziału czwartego aż do końca książki, mamy zaprezentowanych ponad 30 ćwiczeń, które zostały bardzo dobrze opisane tak, aby dokładnie rozumieć zasadę działania każdego zagadnienia.

Zaczynamy od rzeczy najprostszych – mrugamy diodami LED, korzystając z biblioteki wyświetlamy znaki na LCD z sterownikiem HD44780, odczytujemy położenie z czujnika STM FC30 oraz odczytujemy stany klawiatury. W dalszej części poznajemy kolejne zagadnienia związane z mikrokontrolerami, tzn. istotę przerwań, liczniki uniwersalne, przetworniki A/C oraz popularne interfejsy I^2C oraz SPI. Wykorzystując wymienione zagadnienia oraz moduły rozszerzeń zestawu, możemy bezprzewodowo wysyłać dane za pomocą protokołu Bluetooth.

Pod sam koniec lektury, budujemy bardzo ciekawy układ – analizator widma amplitudowego. Łączy ze sobą bardzo dużo zagadnień, które poznaliśmy we wcześniejszych rozdziałach i ma praktyczne zastosowanie w świecie elektroniki. Podłączając generator sygnałów czy wyjście z karty dźwiękowej, na wyświetlaczu możemy zaobserwować położenie i wartości prążków.

Okładka książki

Okładka książki

Podsumowanie

Książka Pana Marka Galewskiego była moim pierwszym kontaktem z STM32. Kupując zestaw, miałem nadzieję że nauczę się programować mikrokontrolery ARM. Nie zawiodłem się – czytając kolejne ćwiczenia, rozumiałem zasadę działania udostępnionych kodów do ćwiczeń.

Wielkim plusem jest również język, który można nazwać „typowo inżynierskim” – konkretnie i na temat, a nie krążenie wokół tematu jak elektrony wokół jądra atomu z milionem dygresji i anegdotek.

Zainteresowanych zakupem odsyłam do odpowiednich stron. Książka dostępna jest w wersji papierowej oraz tańszej elektronicznej.

Spodobała Ci się recenzowana książka?

Kup wersję papierową

Więcej naszych recenzji można znaleźć na stronie z polecanymi książkami.

BTC, Helion, książka, mikrokontrolery, stm32

Trwa ładowanie komentarzy...