KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Prosty wykrywacz burz (i innych wyładowań) w wersji DIY

Prosty wykrywacz burz (i innych wyładowań) w wersji DIY

Burza to widowiskowe zjawisko atmosferyczne, które może być potencjalnie niebezpieczne dla ludzi oraz np. sprzętu elektronicznego.

Warto więc wiedzieć, gdy zbliża się do nas burza, aby móc się do niej przygotować. Pomocny może być tu wykrywacz wyładowań atmosferycznych.

Jak zbudować detektor burzowy?

Wykrywacz burz autorstwa Jaya Bowlesa jest praktycznie bezobsługowy oraz łatwy w odtworzeniu. Oprócz wykrywania wyładowań atmosferycznych detektor wyładowań potrafi on rozpoznać też inne wyładowania, takie jak naelektryzowane ubranie. Jest to możliwe dzięki bardzo wysokiej czułości urządzenia, co gwarantuje również duży zasięg detektora.

DIY jest złożone z łatwo dostępnych i powszechnych elementów elektronicznych. Do odtworzenia projektu potrzeba m.in. kilku kondensatorów, rezystorów, tranzystorów, diod oraz płytki uniwersalnej, na której umieszczony będzie cały układ elektroniczny. Obudowa jest skromna, ponieważ składa się wyłącznie z dwóch kawałków pleksi połączonych za pomocą śrub i plastikowych dystansów.

Detektor wyładowań atmosferycznych - jak działa?

Detektor wykrywa wyładowania poprzez monitorowanie zmian sygnału na częstotliwościach radiowych. Odebrany sygnał jest wzmacniany przez tranzystor, a następnie przekazywany dalej do LED-a, który pełni funkcję sygnalizatora. W celu zwiększenia zasięgu działania urządzenia układ wyposażono w złącze dla anteny radiowej.

Rejestrator burz ma czułość, która może być regulowana za pomocą wbudowanego potencjometru. Autor tego DIY przeprowadził testy, z których wynikało, że projekt ten potrafi wykrywać wyładowania atmosferyczne z odległości ponad 16 kilometrów. Dokładny opis działania układu wraz z instrukcją budowy przedstawiono na poniższym filmie:

Osoby zainteresowane odtworzeniem takiego wykrywacza znajdą jego schemat na filmie (od 4 minuty). Obudowę należy zaprojektować samodzielnie, lecz ze względu na jej prostotę raczej nie będzie to dla nikogo problemem. Warto pamiętać o tym układzie, bo może on stać się ciekawą funkcją, którą warto wbudować np. do stacji pogodowej. Detektory burz sprawdzą się zwłaszcza w sezonie letnim, ale nie tylko. Macie inny pomysł na ciekawe czujniki tego typu?

Pokazaliśmy, jak stworzyć detektor burzowy, który pokaże, kiedy zbliża się burza. Dowiedziałeś się także, jakie elementy będą niezbędne do jego wykonania. Chcesz sam stworzyć detektor wyładowań atmosferycznych? Schemat działania takiego urządzenia z pewnością będzie w tym pomocny. Detektor wyładowań to stosunkowo prosty w wykonaniu sprzęt, który będzie okazją do doskonalenia swoich umiejętności majsterkowania ale sprawdzi się także na co dzień - zwłaszcza w okresie letnich burz.

Bezprzewodowa, solarna stacja pogodowa z ESP8266
Bezprzewodowa, solarna stacja pogodowa z ESP8266

Stacje meteorologiczne są jednym z najczęściej spotykanych tematów dla amatorskich projektów. Częstym problemem takich urządzeń jest jednak... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

diy, elektronika, inspiracja, pogoda, projekty, wyładowania

Trwa ładowanie komentarzy...