KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Bezprzewodowa, solarna stacja pogodowa z ESP8266

Bezprzewodowa, solarna stacja pogodowa z ESP8266

Stacje meteorologiczne są jednym z najczęściej spotykanych tematów dla amatorskich projektów. Częstym problemem takich urządzeń jest jednak ich wygodne zasilanie.

Oto projekt amatorskiej stacji IoT, która zasilana jest częściowo z ogniwa fotowoltaicznego.

Autorem projektu jest hobbysta podpisujący się jako OpenGreenEnergy, który postanowił pokazać jak można wykorzystać odnawialne źródła energii do zapewniania zasilania dla urządzeń IoT. Jako przykład posłużyła mu stacja pozwalająca na zbieranie podstawowych danych meteorologicznych.

Wnętrze stacji meteorologicznej

Wnętrze stacji meteorologicznej

Opisywany projekt zasilany jest przy pomocy energii słonecznej, dzięki czemu może działać bez kłopotliwej wymiany baterii. Sercem układu jest oparta o ESP8266 płytka WeMos D1 mini Pro. Stacja wyposażona jest także w szereg czujników umożliwiających pomiar temperatury, wilgotności, ciśnienia, wysokości oraz natężenia promieniowania UV. Dopełnieniem projektu jest estetyczna obudowa, która powstała na drukarce 3D.

Poza płytką WeMos D1 mini Pro oraz czujnikami w urządzeniu znajduje się także ogniwo typu 18650 gromadzące energię z panelu fotowoltaicznego oraz układ TP4056 odpowiadający za jego prawidłowe ładowanie. Poszczególne elementy urządzenia znajdują się na specjalnie zaprojektowanej PCB, która zapewnia łatwe i estetyczne połączenie wszystkich modułów.

Dzięki zastosowaniu WeMos możliwa jest łączność z internetem. Pozwoliło to na wykorzystanie aplikacji Blynk, która odbiera i wizualizuje zebrane dane. Możliwe stało się także wysyłanie pomiarów do serwisów typu ThingSpeak, które ułatwiają zbieranie i analizę danych. Dla zaoszczędzenia energii, stacja wykonuje wszystkie pomiary okresowo, wysyła je do wybranych serwerów, a następnie przechodzi do trybu głębokiego uśpienia.

Podgląd z aplikacji Blynk

Podgląd z aplikacji Blynk

Osoby chcące stworzyć identyczne urządzenie z pewnością ucieszy fakt, że autor udostępnił wszystkie pliki oraz dokładną instrukcję budowy na Instructables. Dzięki temu każdy z Was może stworzyć swoją wersję stacji pogodowej IoT. Próbowaliście kiedyś budować projekty zasilane energią solarną?

Źródło: [1]

Autor: Rafał Szczepaniak
Redakcja: Damian Szymański

Co nowego w DIY? Projekty naszych czytelników
Co nowego w DIY? Projekty naszych czytelników

Na naszym forum cały czas pojawiają się ciekawe projekty, których autorami są czytelnicy Forbota. Czy widzieliście już najnowsze DIY?... Czytaj dalej »

czujnik, ESP, ESP8266, pogoda, stacja

Trwa ładowanie komentarzy...