Skocz do zawartości

Zasilanie prostego termometru z LCD i mikrokontrolerem


noindyfikator

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich.

Zbudowałem sobie prosty termometr z następujących elementów:

  • - LCD 2x16 + konwenter I2C
  • - ATmega8A-PU DIP
  • - Czujnik temperatury DS18B20

LCD potrzebuje napięcia 5.0V

Mikrokontroler 2.7V - 5.5V

Czujnik temperatury - 3.0V - 5.5V

Jak widać nie jest to duży projekt. Potrzebny do użytku własnego.

Zasilaniem idealnym wydaje się być 5V. Wszystkie elementy układu będą na nim działały.

Aby uzyskać takie napięcie potrzebuję około 7V z baterii AA + stabilizator 5V.

Aby uzyskać 7V z baterii AA potrzebuję ich 5 sztuk. 5 baterii AA zajmie wielkościowo razem z koszykiem blisko 2 razy więcej miejsca niż cały sprzęt do tego projektu.. Ani to estetyczne ani praktyczne. W grę wchodzą tylko baterie.

Moje pytanie brzmi następująco: dobrym pomysłem było by zastosowanie 2 baterii AA + przetwornica typu step-up dająca na wyjściu 5V? Jeżeli nie, jaki jest lepszy pomysł aby ograniczyć ilość baterii do minimum?

Link do komentarza
Share on other sites

Też mam czasem takie rozterki. Ogniwa są duże, to fakt, ale z każdym cm³ dostajesz także pojemność czyli zapas energii. Od tego właściwie powinieneś zacząć. Zsumuj pobory prądu wszystkiego i zobacz ile mAh potrzebujesz na tych 5V żeby układ działał przez określony czas. Jeżeli nie napisałeś programu odpowiednio dobrze, sam procesor może pobierać kilkanaście mA a jeśli liczysz na podświetlanie LCD, to dosypujesz kolejne kilkadziesiąt mA. W takich warunkach zasilanie z baterii w ogóle traci sens. One są dobre do zabaw i pierwszych eksperymentów na stole. ale nie do układów pracujących 27h/dobę. Takie projekty to osobna bajka: zawsze musisz myśleć o obniżaniu poborów mocy wszystkiego, bo każdy mA przekłada się na koszt zasilania. W przypadku paluszków AA, jeżeli nie jesteś w stanie zejść poniżej kilku mA, to poważnie rozważ akumulatory. Najprostsze rozwiązanie to LiPol 2S (czyli napięcie 6-8V) plus stabilizator liniowy low drop. Alternatywą jest jeden LiPol i przetwornica boost 3V -> 5V. LiPole są względnie tanie i praktycznie dowolnie dobieralne wymiarowo, od 100 do kilku tysięcy mAh. Wadą jest zakup ładowarki. Możesz wstawić gotowy moduł w obudowę układu lub wyjmować aku i podłączać go do jakiejś taniej sieciowej.

Napisz jaki prąd pobiera Twój układ, coś wymyślimy.

Link do komentarza
Share on other sites

Docelowo układ miał posiadać przycisk włącz/wyłącz. Tak, że termometr miał leżeć na biurku a gdybym chciał sprawdzić temperaturę to bym to zrobił jednym przyciskiem. Także pobór prądu ma małe znaczenie.

Ale w sumie dlaczego by nie miał działać cały czas 😉

W jaki sposób mogę sprawdzić pobór prądu przez układ? Nigdy tego nie robiłem, a w internecie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi, chyba że za krótko szukałem. Czy sprawdzenie poboru prądu przez układ to wpięcie amperomierza szeregowo do układu? Jeżeli tak to w jakiej jednostce czasu on wtedy pokazuje pobór prądu?

Znalazłem aby przeczytać w nocie katalogowej informacje dotyczące poszczególnych elementów.

Tak więc z noty katalogowej:

Mikrokontroler:

Power Consumption at 4MHz, 3V, 25°C

– Active: 3.6mA

– Idle Mode: 1.0mA

– Power-down Mode: 0.5μA

Wyświetlacz:

- od 0.1 mA do 0.9 mA, w zależności od częstotliwości wykonywania operacji (zmiany wartości?)

Termometr:

Nie mogę znaleźć, ale do zasilania 5V, kazali dobrać rezystor 4.7 kOma, więc coś około 1mA.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz, taki pomiar prądu jaki masz zrobić, to w elektronice trochę jak picie mleka ze smoczka. Włączasz miliamperomierz szeregowo z plusem zasilania i patrzysz. Wynik jest w mA i nie ma nic wspólnego z czasem. Dopiero gdy pomnożysz ten odczyt przez np. liczbę godziny pracy, dostaniesz potrzebną pojemność akumulatora w mAh. Czytanie not katalogowych jest ważne, ale w tym przypadku zmierz prąd, tak po prostu.

Jeśli ma być przycisk, to oczywiście pobór nie ma znaczenia i wtedy zrób jeden lub dwa paluszki i wstaw dowolną przetwornicę podwyższającą do 5V.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.