Skocz do zawartości

Zmiany w działalności forum i jego tematyce


Treker

Pomocna odpowiedź

Jak nie trudno zauważyć w ciągu ostatnich kilku lat tematyka poruszana na Forbocie uległa zmianie. Pierwotnie zajmowaliśmy się głównie robotyką, ale z czasem tematów takich zaczęło się pojawiać coraz mniej. Może nawet dlatego, że np. budowa line followerów została opisana w różnych dyskusjach tutaj już chyba na wszystkie możliwe sposoby.

Systematycznie rośnie u nas liczba tematów związanych z nauką elektroniki, Arduino, Raspberry Pi itd. Forum jednak nadal (przynajmniej w teorii) związane jest głównie z robotami - widać to chociażby w nazwach działów. Zastanawiam się więc coraz poważniej nad przebudowaniem forum, aby było dostosowane do poruszanej tutaj tematyki. Nie mam jeszcze konkretnej koncepcji, ale na pewno całą robotykę można byłoby aktualnie zamknąć w obrębie jednej kategorii (z 3-4 podkategoriami). Wydaje mi się, że dobrze byłoby przygotować osobne działy na tematy nie związane z robotyką. Przydałoby się również miejsce do opisywania ciekawych projektów DIY, które nie zawsze są robotami. Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii? Osobiście na ten moment widzę same zalety tego rozwiązania - przy nowym układzie forum osoby zainteresowane robotyką będą mogły faktycznie śledzić tylko te tematy, które ich interesują. Pozostałe osoby będą mogły zajmować się innymi aspektami elektroniki bez "udawania", że to części do ich robotów.

Z góry zaznaczam, że nie chodzi mi o stworzenie XXX kategorii i dopuszczenie tematów o PC, AGD, RTC, alarmach i elektryce. Mam na myśli jedynie forum, które zajmuje się takimi "majkerskimi" tematami typu elektronika, Arduino, Raspberry Pi, IoT itd. 😉 Czekam na Waszą opinię, liczy się każda sugestia!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

PS: Temat poruszam również dlatego, że nareszcie zbliża się migracja forum na jakieś bardziej nowoczesne rozwiązania, będzie więc dobra okazja do kompletnej przemiany 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jasne. Majsterkowo nie żyje, w końcu warto paru potencjalnych użytkowników z tamtego forum ściągnąć...

Ogólnie jestem za. Mamy tu grupę wspaniałych fachowców, czasem chciałoby się zadać pytanie - a tu regulamin forum nie pozwala (trudno wszystko pchać w "inne"). Weź jako przykład mój wątek o Calineczce.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A ja uważam, że jak coś jest o wszystkim, to jest o niczym. Trudno będzie zbudować społeczność (bo obecna już się chyba zupełnie w szwach rozeszła) bez konkretnej tematyki. Być może niekoniecznie powinny być to roboty. Wydaje się, że więcej tu teraz osób zainteresowanych klimatyzacją i zdalnym sterowaniem, niż robotami — może ten kierunek pozwoli społeczności urosnąć. Osobiście nie interesuję się żadnym z tych zagadnień, ale przecież to normalne, że kiedyś trzeba się ruszyć z miejsca i poszukać innego forum.

[ Dodano: 09-07-2018, 14:12 ]

Tak sobie chwilkę o tym forum pomyślałem i zastanawiam się czy zamiast zmieniać tematykę nie lepiej byłoby zmienić sposób organizacji.

Obecnie sam nie jestem pewien jak tego forum powinno się używać. Opisałem niektóre ze swoich ukończonych projektów w odpowiednim dziale, ale o ukończonym projekcie nie bardzo jest co dyskutować — można pogratulować i tyle, ewentualnie dopytać o jakieś szczegóły. Tym bardziej, że jak ukończę (albo porzucę) projekt, to sam tracę nim zainteresowanie, więc dyskusja też się zbyt nie klei. Dział konstrukcji nieukończonych jest schowany gdzieś na uboczu i też za bardzo wiadomo co z nim zrobić, tym bardziej, że jak coś zaczynam, to raczej z zamiarem ukończenia. Dyskusje na tematy ogólnorobotyczne próbowałem kilka razy zaczynać, ale jakoś niezbyt cieszyły się popularnością. Pytań zazwyczaj nie mam, bo wszystko daje się wyszukać w internecie i/lub literaturze, albo jest na tyle zaawansowane, że i tak nie dostałbym odpowiedzi i trzeba samemu eksperymentować. No i na koniec problemy w rodzaju "nie chce mi się wgrać kod do Arduino" rozwiązuję samodzielnie.

Wydaje mi się, że obecny układ forum zachęca do zadawania pytań w rodzaju tych ostatni, i to w dodatku wyrwanych z kontekstu. Jeśli popatrzymy na ostatnio założone wątki, to praktycznie każdy z nich jako pierwszą odpowiedź ma albo "podaj więcej informacji" albo "opisz co próbujesz uzyskać".

A gdyby tak ukraść kilka dobrych pomysłów z hackaday.io? Tam pierwsze co robię kiedy rozpoczynam nowy projekt, to założenie strony dla tego projektu, wraz z opisem założeń i ogólnych planów. Potem w miarę postępów projektu opisuję co zrobiłem i jakie problemy napotkałem — ludzie mogą komentować i sugerować rozwiązania tych problemów. Zaleta takiego podejścia jest taka, że nie muszę opisywać dokładnie projektu za każdym razem, kiedy zadaję pytanie — pojawia się ono w kontekście.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć Deshipu,

myślę, że masz dużo racji z tym, że jak coś jest o wszystkim to jest o niczym.

Jednak budowa robotów to zajęcie elitarne. Nie ma się co oszukiwać, żeby projektować i budować roboty na "przyzwoitym" poziomie trzeba mieć olbrzymią interdyscyplinarną wiedzę (mechanika, elektronika, zagadnienia sterowania i automatyki, silne podstawy matematyczne, informatyka). Taką wiedzę mają naprawdę nieliczni, a jeszcze mniej z posiadających wymaganą wiedzę ma czas aby aktywnie budować roboty (jeśli nie robią tego w czasie studiów, lub zawodowo). Dlatego forum silnie ukierunkowane na jedną specjalistyczną dziedzinę będzie zawsze forum elitarnym z mniejszą liczbą aktywnych użytkowników.

Z drugiej strony forum "o wszystkim" też się będzie słabo sprawdzać. Ja osobiście cieszę się bardzo z istnienia forbot.pl bo to teraz jedyne forum (polsko-języczne) na jakim mogę się wymienić wiedzą z innymi użytkownikami np. w temacie układów programowalnych, które bardzo mnie interesują. Pracuję jako programista ale korzystam z języków wysokiego poziomu (Java, C#) i programuję aplikacje finansowe i do wspomagania procesów produkcyjnych a nie zajmuję się programowaniem mikro-kontrolerów nisko-poziomowo, dlatego bardzo ciekawy jest dla mnie też dział "Mikrokontrolery". Bardzo także jestem zadowolony z pomocy wielu fachowców z której mogę skorzystać jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą elektroniki w której to dziedzinie nie czuję się najmocniejszy 😉

Bardzo interesujące są dla mnie też zamieszczane na forbot.pl newsy dot. robotyki i innych dziedzin technologii (np. druku 3D).

Podsumowując, jeśli forbot.pl byłby ograniczony do mocno specjalizowanej tematyki musiałbym poszukać innych forów (chociaż wątpię, czy znalazłbym jedno takie forum z wszystkimi tematami).

Pewnie wyjściem byłoby zachowanie wysoko- specjalizowanego "core" forum o elitarnym charakterze, jak i istnienie działów ogólnych (tak jak jest teraz, jednak nie zbyt rozczłonkowanych i licznych (i z kontrolą poziomu dyskusji)).

Ale to tylko moje prywatne przemyślenia (z punktu widzenia laika korzystającego "na codzień" z tego forum) i myślę, że więcej do powiedzenia mają osoby, które są bardziej zasłużone w budowanie forbot.pl.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jednak budowa robotów to zajęcie elitarne. Nie ma się co oszukiwać, żeby projektować i budować roboty na "przyzwoitym" poziomie trzeba mieć olbrzymią interdyscyplinarną wiedzę (mechanika, elektronika, zagadnienia sterowania i automatyki, silne podstawy matematyczne, informatyka). Taką wiedzę mają naprawdę nieliczni, a jeszcze mniej z posiadających wymaganą wiedzę ma czas aby aktywnie budować roboty (jeśli nie robią tego w czasie studiów, lub zawodowo). Dlatego forum silnie ukierunkowane na jedną specjalistyczną dziedzinę będzie zawsze forum elitarnym z mniejszą liczbą aktywnych użytkowników.

No właśnie dzięki temu, że potrzebna jest taka szeroka wiedza, nawet skupienie się na robotyce nadal zapewnia duży zakres tematów. Zauważ, że gdyby forum na przykład miałoby być "o elektronice", to odpada połowa zagadnień. Podobnie gdyby było "o programowaniu". Robotyka daje chyba nawet szerszy zakres niż modelarstwo. Szersze chyba byłoby tylko "majsterkowanie".

Ale to tylko moje prywatne przemyślenia (z punktu widzenia laika korzystającego "na codzień" z tego forum) i myślę, że więcej do powiedzenia mają osoby, które są bardziej zasłużone w budowanie forbot.pl.

Osoby zasłużone w dużej mierze zrobiły już sobie od tego forum wolne, a z biegiem czasu będą się angażować jeszcze mniej, bo życie przeszkadza. Moim zdaniem przyszłość jest w rękach młodych.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za Wasze opinie - czytam i analizuję. Na razie nie chcę się zbyt dużo odzywać, aby nie ukierunkowywać dyskusji 😉

Wtrącę tylko, że absolutnie nie mam zamiaru robić forum "o wszystkim". Ciężko jest mi (jeszcze) sprecyzować słownie proponowaną tematykę. Najlepiej pasowałoby tutaj chyba, że na Forbocie byłaby poruszana tematyka projektów "mejkerskich" (tak wiem, że wiele osób nie lubi tego słowa). Podstawy, Arduino/Raspberry Pi i inne podobne platformy, z których korzystają osoby lubiące sobie coś zmajstrować 😉 Może po prostu rozmawialibyśmy dokładnie o tym samym co teraz, ale bez odgórnego kontekstu robotyki, który na pewno odstrasza sporo osób. Trzeba też pamiętać, że kilka lat temu robotyka była "na fali". Było dużo nowych konstrukcji, które miały pewne innowacje, coraz więcej ludzi jeździło na zawody. Wtedy jeszcze "Arduino i spółka" nie było takie popularne. Później pojawiły się różne platformy, dzięki którym znacznie, znacznie więcej osób zajęło się elektroniką.

Przy okazji przypomniał mi się odwieczny konflikt, który kiedyś był dość mocno wałkowany na naszym forum: "Czy XX to robot?". Ciężko było nam podać konkretną definicję robota w naszym rozumieniu, ale jakoś ostatecznie każdy wiedział na wyczucie czy dana konstrukcja wpisuje się w tematykę tej strony.

Link do komentarza
Share on other sites

To ja dam jako przykład forum DUG.

Grupa zrzesza użytkowników i developerów Debiana, forum jest o Debianie.

Dodatkowo istnieją cztery działy:

a) Dystrybucje pochodne (np. Ubuntu)

b) Inne dystrybucje

c) Inne UNIXy

d) Windows

Wcale nie dlatego, że forum ma być wielotematyczne i zrzeszać użytkowników Windowsów, BSD, RedHata i Minta. Po prostu - prawie wszyscy nie są zaślepieni Debianem, znają się na innych dystrybucjach/systemach i z owymi mają mniejsze czy większe problemy. I czasem szybciej tu można znaleźć odpowiedź niż na zdechłym forum Ubuntu czy jakimkolwiek forum o Windows.

Zajrzyj tam sobie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

ethanak, dziękuję za sugestie 🙂

Cały czas czekam również na opinie innych osób!

Na razie zajmuję się migracją forum na nowy skrypt. Niestety wymaga to całkiem sporo pracy, ponieważ w związku z różnymi własnymi modyfikacjami aktualnego forum nie ma prostej metody na przeniesienie danych. Muszę napisać dedykowane narzędzia do migracji. Na ten moment moja "wizja" jest taka, aby przygotować wszystko do migracji i przenieść forum w obecnej formie na nowe oprogramowanie (prawdopodobnie druga połowa sierpnia). ~Miesiąc później (jak większość osób już się przyzwyczai do nowego skryptu) będzie można rozpocząć zmiany w kategoriach i tematyce. Nie chce robić tego równocześnie, aby nie wywoływać nadmiarowego zamieszania 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja proponuję wyraźne odróżnienie "Projektów", gdzie jest schemat, rysunek płytki, kod źródłowy i opis pozwalający na samodzielne skopiowanie konstrukcji od "Prezentacji" swoich konstrukcji. Nikogo nie można zmuszać do udostępniania wyników swojej ciężkiej pracy, ale wydaje mi się, że takie ogólne opisy, zdjęcia, filmiki powinny być w innym dziale.

Piszę to po "obejrzeniu" posta:

Multimetr wielokanałowy

W związku z tym może jeszcze inne kategorie: "Migawki", "Fiszki", albo zwyczajnie "Twitter".

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja proponuję wyraźne odróżnienie "Projektów", gdzie jest schemat, rysunek płytki, kod źródłowy i opis pozwalający na samodzielne skopiowanie konstrukcji od "Prezentacji" swoich konstrukcji. Nikogo nie można zmuszać do udostępniania wyników swojej ciężkiej pracy, ale wydaje mi się, że takie ogólne opisy, zdjęcia, filmiki powinny być w innym dziale.

No dobrze, ale przecież jak dopiero zaczynasz projekt, to nie masz tych wszystkich rzeczy — jedynie jakieś ogólne założenia i cele. A dyskusję przydałoby się prowadzić od początku, bo przecież często problemy są już w założeniach. Schematy, rysunki etc. oczywiście są potrzebne do dalszej dyskusji.

Z drugiej strony, nie chciałbym widzieć tego forum przekształcającego się w Instructables. W praktyce i tak nikt nigdy nie kopiuje całej konstrukcji, a tylko inspiruje się tym, co jest opisane i używa podobnych rozwiązań w swoim projekcie. Co to za radość skopiować bez rozumienia?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A co złego jest w Instructables? Moim zdaniem do bardzo dobry kierunek zmian tego forum - więcej projektów, nawet prostych, ale za to opisanych jak je wykonać. To byłoby bardzo ciekawe uzupełnienie obecnych kursów, a może zaoszczędziłoby wielu pytań na forum.

Niezaleznie jednak czy będzie to kopia Hackaday, czy Instructables, nadal wróci ten sam problem: kto będzie cokolwiek chciał i potrafił opisać? Przecież teraz nic nie stoi na przeszkodzie otwarciu tematu i opisywaniu mega-ciekawej konstrukcji. Tylko jakoś mało jest zarówno twórców, a jak już się taki wątek pojawi, to uczestników projektu. I obawiam się że to się tak łatwo nie zmieni.

Z pomysłów, które przychodzą mi do głowy - raczej małych ustpawnień niż generalnych zmian:

* przydałoby się jakieś miejsce na przechowywanie kodów programów. Wklejanie dłuższych programów nie jest zbyt wygodne, pliki .zip to też niezbyt nowoczesny system kontroli wersji...

* fajnie byłoby rozwinąć system nagród / kar / osiągnięć - może dałoby to trochę więcej motywacji do pisania na forum?

No i jeszcze przydałby się jakiś system anty-burzowy. Ostatnio jest trochę lepiej, ale może na wypadek nawrotu złej pogody coś warto przygotować?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak widzę pliki zip z kodem na forach arduinowych, to mi się nóż w kieszeni otwiera. Nigdy nie wiadomo który z nich jest tą właściwą wersją, jakie są między nimi różnice, a często nawet jak tego użyć. Jak już masz tyle kodu, że warto się w zipy bawić, to wsadź to w repozytorium — a wtedy to już łatwo opublikować na jakimś gitlabie czy innym bitbuckecie. Czy warto stawiać dedykowanego forbotowego gitlaba albo podobny wynalazek?

Co do tego kto ma opisywać te projekty — oczywiście ludzie, którzy chcą otrzymać pomoc. Właśnie dlatego pomysł z Instructables nie działa. Nie myślałem o kopiowaniu Hackaday, po prostu przyszło mi do głowy, że dużo łatwiej jest odpowiadać na pytania i dawać rady kiedy się wie o czym się mówi. Jeśli ktoś zada jakieś pytanie bez kontekstu, to można mu powiedzieć żeby opisał najpierw swój projekt, żeby było wiadomo o czym się rozmawia — i w ten sposób masz opisy. Oczywiście nie będą to dopracowane instrukcje replikacji projektu dla przedszkolaka, ale wydaje mi się, że już samo to, że ludzie będą zachęceni do opisania swojego projektu przed zadaniem pytania (bo będzie puste miejsce na to) jest cenne.

Osobiście sam mam kilka projektów, których nie opisywałem nigdzie, bo nie są "ukończone", ale nie pasują też za bardzo do żadnego innego działu. Mam też kilka konstrukcji eksperymentalnych, które "ukończone" nie będą nigdy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak widzę ostatnie wpisy to mam wrażenie, że większości osób nie chce się nawet pełnego zdania napisać - a co dopiero opisać projekt. Nawet nie wspomnę, że taki opis powinien nadawać się do czytania (bo wiele wpisów jest chyba w trybie write-only).

Nie wiem jak skomplikowane jest postawienie własnego gitlab-a, czy innego wynalazku, ale ma to kilka zalet. Kody są w jednym miejscu, można dodać jakąś wyszukiwarkę, linki nie powinny się psuć itd.

Ale nawet zakładająć użycie githuba / bitbucketa itd, fajnie byłoby jakoś do tego zachęcać - a we wpisach umieszczać tylko interesujące fragmenty kodu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z jednej strony być może rzeczywiście jest to kwestia "chcenia się" i wtedy pomóc mogą odpowiedzi zachęcające do większego wysiłku. Z drugiej strony może to być kwestia tego, że nie jest wcale takie oczywiste, jak się przychodzi na to forum, jak z niego korzystać. Strategicznie umieszczone i opisane pola formularza mogą zdziałać cuda komunikując czego dana społeczność oczekuje od nowego postu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.