Skocz do zawartości

Aktualizacje FORBOT-a - najważniejsze informacje


Pomocna odpowiedź

@Shog ale wstyd, dzięki - musiałem nie zrobić aktualizacji po testach, gdy były to widoczne tylko dla mnie 😉 Zaraz będzie poprawione!

  • 1 miesiąc później...

Zmieniony został sposób serwowania grafik na blogu (tyczy się to wszystkich zdjęć oraz ilustracji). W praktyce nie powinno być żadnej wizualnej różnicy oprócz ewentualnego szybszego działania strony (szczególnie u osób z poza Polski). Jeśli ktoś zauważy jakieś nieprawidłowości to bardzo proszę o sygnał 🙂 Dla zainteresowanych: od teraz wszystkie pliki statyczne na blogu serwowane są przez CDN, a dodatkowo grafiki są w locie przetwarzane na format WebP (jeśli klient obsługuje taką wersję).

W nawiązaniu do ostatniej wiadomości - przez ostatnie 6 dni przez serwery CDN przeszły ponad 3 mln zapytań, nie otrzymałem żadnych uwag, więc zakładam, że wszystko działa. Powoli będę się przymierzał do tego, aby część grafik z forum także przechodziło przez CDN. Tradycyjnie - nie powinno być to dla nikogo zauważalne. W razie jakiś problemów proszę o informacje 🙂

Minus WebP jest taki, że jak sobie zapiszemy taki obraz, to niewiele aplikacji umie to otworzyć. U mnie tylko przeglądarka, żaden program do oglądania fotek nie ogarnia. Nie to, że często coś zapisuję, ale zdarzało się jakieś foto czy schemat. Wiadomo, zawsze można screena sobie zrzucić albo sięgnąć po jakiś konwerter, więc to raczej taki niuans.

1 godzinę temu, Marooned napisał:

Minus WebP jest taki, że jak sobie zapiszemy taki obraz, to niewiele aplikacji umie to otworzyć.

  • Gimp - otwiera
  • ImageMagick - otwiera
  • gThumb - otwiera

Innych nie używam, więc 100% aplikacji na moim kompie otwiera WebP 🙂

Jeden tylko Thunar nie potrafi zrobić miniaturki z pliku z rozszerzeniem .webp, ale i tak jak zapisuję fotkę w przeglądarce to zapisuje się z oryginalnym rozszerzeniem (a tu już Thunar nie ma problemu). Pewnie kwestia starej wersji Thunara, ale i tak system w kwietniu do przeinstalowania.

 

1 godzinę temu, Marooned napisał:

Minus WebP jest taki, że jak sobie zapiszemy taki obraz, to niewiele aplikacji umie to otworzyć. U mnie tylko przeglądarka, żaden program do oglądania fotek nie ogarnia. Nie to, że często coś zapisuję, ale zdarzało się jakieś foto czy schemat. Wiadomo, zawsze można screena sobie zrzucić albo sięgnąć po jakiś konwerter, więc to raczej taki niuans.

@Marooned jasna sprawa, dlatego nie blokuję opcji dostępu do zwykłych plików (wystarczy usunąć "cdn." z adresu danej grafiki) 😉 Wiem, że to nie jest idealna metoda, ale jest stosunkowo łatwa w implementacji i używaniu.

  • Lubię! 1
  • 11 miesiące później...

W związku z planowanymi pracami modernizacyjnymi mogą dziś występować problemy z dostępem do forum. Kursy oraz wszystkie inne publikacje dostępne na blogu będą cały czas dostępne 🙂 O zakończeniu prac poinformuję w osobnej wiadomości.

Wracamy po przerwie 🙂 Forum powinno działać poprawnie. Proszę o zgłaszanie ewentualnych błędów.

Czego proszę jeszcze nie zgłaszać: uwag co do wyglądu i braku w tłumaczeń interfejsu - prace trwają.

  • Lubię! 1

No dobrze, większość ważnych rzeczy powinna już działać na medal, więc od teraz można mnie atakować w związku ze znalezionymi brakami 😉 Można śmiało pisać w tym temacie.

(edytowany)

Witam! Szczęśliwego Nowego Roku dla Całego Zespołu, Uczestników i "Podglądaczy"!

Siebie zaliczam raczej do "podglądaczy", ale za to dość aktywnych. Sporo czasu spędzam na Forbocie i znajduję sporo interesujących informacji, przydatnych, niektóre na dziś, a niektóre na później. Wiele z nich chciałoby się zapamiętać by w prosty sposób do nich wracać. Jest sporo przydatnych linków pojawiających się w różnych nieoczekiwanych miejscach. Brakuje mi możliwości zaznaczenia jednego postu i dodania do niego własnego, (widocznego tylko dla mnie) komentarza. Na przykład, w temacie "Robocik Pupocik upił się i myszkuje" znajduję  "... tam masz to dokładnie wyjaśnione LINK ". Cały temat przeglądnąłem, ale nie chce mi się do niego wracać bo w sumie uznałem go za niezbyt (mnie!) interesujący, poza tym jednym linkiem.

I tu pojawia się moja prośba/pytanie/propozycja_uzupełnienia o możliwość utworzenia własnej bazy "przydatnych kawałków Forbota". Zastanawiałem się przez chwilę czy nie powinienem użyć znacznika "pomogłeś" w ocenie postu, ale to chyba nie do tego służy. Poza tym marzy mi się możliwość opisania i otagowania takiego odsyłacza do postu.

Portal Forbot stał się, wg mnie, bazą wiedzy i sposoby jego przeszukiwania stają się coraz bardziej istotne.

Może dodać do oceny postu kategorię "przydatny" i możliwość wyszukiwania wśród postów które użytkownik zaznaczył jako przydatne? To jest coś zupełnie innego niż "lubię" czy "pomogłeś"; mogę się całkowicie nie zgadzać z wypowiedzią autora, ale jeden z podanych przez niego argumentów uważam za wart dokładniejszej analizy, lub na przykład podał odsyłacz do interesującego artykułu.

Inna sugestia, to zmodyfikujcie proszę dymki przy "oznacz jako przeczytane" --> "oznacz zawartość jako przeczytaną", jaką zawartość? zamarkowanie? post? temat? całe forum? strona? cała zawartość Forbot?

Jeśli już mowa o "przeczytanej zawartości", to chciał bym być w stanie pominąć wpisy poprzedzające ostatnią korektę danego kursu dotyczące już definitywnie rozwiązanych problemów.

Czy jest możliwość oznaczenia jako przeczytane wszystkich postów starszych niż ... ?

Gdzie mogę zobaczyć listę dostępnych tagów przy szukaniu wg tagów?

         Jeszcze raz pozdrawiam

                    Bogusław

PS: @Treker To nie jest atak, ale "tort był tak dobry, że chcę jeszcze kawałek (i wisienkę!)"😉

                    B

 

 

Edytowano przez bjrk

Czy nie wystarczy funkcja wbudowana w przeglądarkę, czyli zapamiętywanie odnośników? Można je opisać w dowolny sposób. W Firefoksie można nawet je opisać dodatkowymi etykietami, by potem łatwiej się wyszukiwało. Masz taką funkcję dostępną od ręki, działającą dla każdej strony, więc w jeden folder możesz wrzucić linki z różnych stron, a nie bazować na funkcji jednej konkretnej. Tak sobie tylko głośno myślę, bo brzmi jak wyważanie otwartych drzwi.

Gość
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...