Skocz do zawartości

Jak działa rezystor (budowa)?


Majtas

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich 😁! Na początku chciałem powiedzieć, że kurs z elektroniki bardzo mi się podoba, a chyba najbardziej cenne komentarze na forum. Polecam świeżym elektronikom czytanie także komentarzy do kursu - można naprawdę dużo się dowiedzieć! Teraz pytanie do fragmentu z książki Pana Lothara Sabrowskiego. Z racji, że troche się interesuję (amatorka) fizyką ciała stałego, czy mógłby mi ktoś wyjaśnić na jakiej zasadzie działają wspomniane we fragmencie rurki porcelanowe/ceramiczne z których zbudowane są rezystory. Skoro oporniki są elementami obwodów elektrycznych, to jak każdy wie, muszą posiadać nośniki (najlepiej swobodne) prądu elektrycznego (czyli dobrze by było, żeby miały budowę sieci krystalicznej metalu, półmetalu), w takim razie po co daje się rurki z porcelany/ceramiki skoro tlenki nie przewodzą dobrze prądu( nawet wgl. wszystkie wiązania elektrony są przekazane na koszt wiązania kowalencyjnego), czy raczej te rurki to obudowa odprowadzajaca ciepło od elementu "głównego" rezystora, który tworzy zamknięty obwód elektryczny po podłączeniu i przewodzi prąd.

Kolejne pytanie po co przy produkcji rezystorów, "upiększa się je" metodami podanymi w tekście. Dalej było napisane, że ta biżuteria ma określone zastosowanie np. W zależności od prądu przeplywajacego przez rezystor taka jest używana warstwa (dla przykładu było podane, iż przy większych wartościach prądu i wiekszej mocy używane są rezystory drutowe, natomiast przeważnie warstwowe). Z góry dziękuję za odpowiedź! 😉

20180923_101104.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra, proces produkcji już znany, wszystko wyjaśniłeś :). A teraz co z tymi warstwami wegla, warstwami metali szlachetnych czy nawinietymi drutami. W dalszej części jest opisane to tak (jak na zdjeciach). Ale na jakiej zasadzie to warstwy dają opornikowi dodatkowe właściwości? 🤔

20180923_125854.jpg

20180923_125846.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.