Skocz do zawartości

Wątek zbiorczy: powitania użytkowników


Treker

Pomocna odpowiedź

Przerobiłem prawie cały kurs elektroniki I stopnia i zauważyłem pewną rzecz. Dla np. Anglika dziwne jest jest jeśli powiesz coś w stylu że jakieś urządzenie nie chce działać, bo przecież urządzenie nie ma woli, żeby czegoś nie chcieć.

A my Polacy nie tylko nadajemy im wolę, ale np. cewki są złośliwe (albo może raczej, przekorne), diody zachłanne a przekaźników nie interesuje kierunek przepływu prądu, a no i jeszcze prąd jest leniwy. 😄

Przepraszam, nie wiedziałem gdzie się podzielić taką uwagą nowego, więc wybrałem ten temat.

Edytowano przez Pawel_Nawrot
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Pawel_Nawrot na krótką uwagę nada się ten temat 😉 To może Cię zaskoczę, ale cewki mają parametr o dość ciekawej nazwie... dobroć 🙂 dobroć W jest bezwymiarowa i ma jednostkę [1] i w skrócie określa przydatność cewki w układzie rezonansowym. Więc jak pomyślisz o wielkiej dobroci to warto pomyśleć o cewce.

Także powodzenia w dalszej nauce, jak widać wiele ciekawego kryje się w elektronice 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Uszanowanko,

jestem Maciej, rocznik Czarnobyla. Od dziecka interesowałem się elektroniką, niestety nie miałem możliwości wyboru ścieżki edukacji, zatem jestem biologiem, który hobbystycznie majsterkuje we własnym warsztaciku. Powoli wracam do zainteresowań z przeszłości by odkryć swoją drogę w życiu, jakkolwiek to brzmi. :) Mam nadzieję, że nauczę się tu wielu przydatnych rzeczy i miło spędzę czas. Pozdrawiam. :)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć, już jakiś czas temu przerobiłem kurs elektroniki I stopnia, tym razem zdecydowałem się na RPi bo mam kilka pomysłów i chciałem je zrealizować, a od czegoś trzeba zacząć, a że kurs elektroniki był fajny to i RPi zdecydowałem się tutaj 🙂 No i tym razem postanowiłem się przywitać ze wszystkimi - Cześć! 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Pampalini witam Cię Macieju na naszym forum 🙂 Fajnie, że sięgasz po elektronikę. Sporo hobbystycznych czujników działa na tej samej zasadzie co laboratoryjne przyrządy pomiarowe więc możliwe, że natrafisz na znajome sprzęty.

@Portos witaj Konradzie, powodzenia w nauce dla Ciebie i opiekunów 🙂 

@Newton witam serdecznie, dobrze że się przywitałeś 🙂 RPi to już poziom wyżej, ale jest to bardziej wyzwanie programistyczne. Jak coś zmontujesz z malinką to śmiało pochwal się na forum, może zainspiruje to innych czytelników do pracy nad własnymi projektami 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Pampalini napisał:

Uszanowanko,

jestem Maciej, rocznik Czarnobyla. Od dziecka interesowałem się elektroniką, niestety nie miałem możliwości wyboru ścieżki edukacji, zatem jestem biologiem, który hobbystycznie majsterkuje we własnym warsztaciku. Powoli wracam do zainteresowań z przeszłości by odkryć swoją drogę w życiu, jakkolwiek to brzmi. 🙂 Mam nadzieję, że nauczę się tu wielu przydatnych rzeczy i miło spędzę czas. Pozdrawiam. 🙂

Jedno z drugim ma wiele wspólnego, jak pewnie dobrze wiesz. W końcu organizmy to takie "komputery" oparte na węglu a nie na krzemie, ale wciąż sterowane za pomocą przekaźników itd. analogicznie do elektroniki. Nawet wykształcenie biologiczne może pomagać zrozumieć elektronikę i na odwrót.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, Pawel_Nawrot napisał:

Jedno z drugim ma wiele wspólnego, jak pewnie dobrze wiesz. W końcu organizmy to takie "komputery" oparte na węglu a nie na krzemie, ale wciąż sterowane za pomocą przekaźników itd. analogicznie do elektroniki. Nawet wykształcenie biologiczne może pomagać zrozumieć elektronikę i na odwrót.

Jednym ze sposobów przewodzenia informacji np. w ciele człowieka są właśnie impulsy elektryczne, aczkolwiek nie jedynym. W tym udział ma depolaryzacja błony komórkowej, która powoduje odpowiednie reakcje. Zdecydowanie będą tu podobne zjawiska. Jednak edukację zakończyłem jakieś 10 lat temu i z tematem nie mam zbyt wiele wspólnego, a pracuję w firmie zajmującej się elektroenergetyką i teletechniką, więc trochę już cieplej. 😜

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, Gieneq napisał:

 

@Newton witam serdecznie, dobrze że się przywitałeś 🙂 RPi to już poziom wyżej, ale jest to bardziej wyzwanie programistyczne. Jak coś zmontujesz z malinką to śmiało pochwal się na forum, może zainspiruje to innych czytelników do pracy nad własnymi projektami 😉 

Programowanie to nie problem - taki zawód, a po kilkunastu latach w zawodzie mimo zmian firm i tak nie zawsze człowiek jest w stanie pracować nad czymś kreatywny i po czasie dużo rzeczy sprowadza się do: 'zrób nowy ekran dodawania/edycji/usuwania', jakaś formatka, optymalizacja zapytań etc. 😉 

A tu taka malinka wpada w ręce i do tego bardzo interesuje mnie zrobienie czegoś od zera, podłączenie różnego rodzaju czujników, złożenie czegoś bardziej skomplikowanego, jakiś inteligentny dom, oprogramowanie tego, żeby coś się wyświetlało, było użyteczne, etc. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć. Jestem w stosunku do obecnych dziadkiem. Właśnie skończę lat 70. Od 3 lat jestem emerytem. Ale nie przerwałem ciągłości zawodowej. Zaczynałem od serwisu RTV. Ale jestem po AGH elektryka-automatyka przemysłowa ze specjalnością elektronika. Automatyka przemysłowa a zwłaszcza obrabiarki to moje zainteresowania jako konstruktora sterowań. Teraz zajmuję się STM zwłaszcza STM32F746G-DISCOVERY. Aplikuję go do urządzeń. Programuję w C i C++ a grafikę GFX.

Pozdrawiam wszystkich.

Nie jestem chyba nowy gdyż przypominam sobie, że zawadzałem o Forbota. Za Waszą przyczyną poznałem STM i ich programowanie za co dziękuję.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@fat16 witam serdecznie na forum 🙂 Masz ciekawe plany, zachęcam do pochwalenia się projektem w dziale DIY.

@Andrzej_Debski również witam serdecznie na naszym forum 🙂 miło mi przywitać kogoś z tak dużym doświadczeniem. Dobrze, że na emeryturze masz pasję i to rozwijasz. Zachęcam do pozostania na forum i aktywności, na pewno masz spore doświadczenie w STMach, które ostatnio są dość często poruszanym tematem w Forbocie.

@stowa witam serdecznie 🙂 Dobrze że masz więcej wolnego czasu, faktycznie zajmowanie się firmą to bardzo czasochłonne zajęcie. Powodzenia w rozwijaniu pasji!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.