Skocz do zawartości

Karty SD Class A2 - lepsze nośniki danych dla Raspbiana?


Komentator

Pomocna odpowiedź

Karty SD Class A2 - lepsze nośniki danych dla Raspbiana?

Chociaż standard Class A2 kart SD istnieje już ponad 18 miesięcy to pierwsze karty spełniające jego założenia dopiero trafiają na rynek. SanDisk jest pierwszym producentem, którego karty z serii Extreme posiadają oznaczenie A2.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

No dobrze mamy nowy standard, ale co on tak właściwie zmienia z punktu widzenia trwałości kart SD w RAPi ? Dla tych kart i tak zabójcza jest ilość operacji zapisu/odczytu bo następuje degradacja pamięci FLASH. 
Co pożyją nam takie karty SD 2x dłużej ? No fajnie, ale to nadal nie jest rozwiązanie. Dla RAPI rozwiązania są jak dla mnie dwa.
1. Co najmniej 4GB RAM, aby zrobić w nim wirtualny HDD, na male pliki systemowe, które często się modyfikuje.
2. Interfejs SATA na pokładzie co pozwoli podpiąć male laptopowe HDD.
No chyba że ktoś wypuści hybrydowe karty SD z wbudowanym RAMdiskiem (4-8GB) i FLASHem.

Link do komentarza
Share on other sites

Pozostaje mieć nadzieję, że w kolejnej wersji RPi będzie jakiś przełom i doczekamy się wbudowanej pamięci flash lub modułów pamięci w formie dodatkowych rozszerzeń (jak u innych producentów). Przy okazji: miał ktoś z Was w praktyce styczności z przemysłowymi kartami SD w takim zastosowaniu, lepiej się spisują? Jest jakaś zauważalna różnica (oprócz wyższej ceny)?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie miałem okazji pracować przy urządzeniach wykorzystujących karty SD jako główny nośnik danych, zawsze używane były pamięci NAND flash, dawniej z interfejsem równoległym, ostatnio QSPI, czasem eMMC - chociaż tutaj minusem jest na ogół cena. W każdym razie pomijając interfejs, problemy są takie same - konieczne jest programowe równoważenie zużycia pamięci, czyli tzw. Wear-leveling. W przypadku emmc oraz sd, karta ma własny mikrokontroler, który takie zadanie wykonuje, natomiast tradycyjne pamięci nand wymagają odpowiedniego systemu plików (np. ubifs).

Problem jest zawsze ten sam - jeśli taką pamięć będziemy używać bez zastanowienia, to ulegnie zużyciu. Więc w urządzeniach, które widziałem używa się nieco innego podejścia programowego, a nie sprzętowego. Nie używa się dystrybucji desktopowych, typu debian, raspbian tylko tworzy obraz systemu pod dane urządzenie. Jednocześnie aplikacje są konfigurowane w sposób optymalny do danego zastosowania - a jeśli faktycznie konieczny jest częsty zapis, stosowane są dodatkowe nośniki danych, właśnie na takie często zmienne dane.

W przypadku MySQL na pewno warto przemyśleć wyłączenie logów, może nawet używać pamięci ram do przechowywania baz, a zapisywać dane jedynie sporadycznie. Można podłączyć dodatkową pamięć, np. Podtrzymywaną bateryjnie - wszystko zależy od konkretnego zastosowania.

Oczywiście można też podłączyć dysk twardy i udawać że malinka jest dektopem, ale takiego podejścia raczej nie stosuje się w zastosowaniach produkcyjnych.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem że czasami potrzeba użyć kart micro SD ze względu na ich rozmiary albo prostotę obsługi. W artykule piszą o cenie 120zł za kartę 64GB. Gdyby tylko RPi i inne komputerki posiadały SATA albo M2 to za 100zł można kupić SSD 120GB na kościach TLC. Taki SSD jest zdecydowanie szybszy i niemniej trwały. A raczej spodziewałbym się znacznie lepszej trwałości bo mamy 2x większą pojemność, od razu zapasowe sektory i sprzętowe remapowanie badsectorów.

Większość zastosowań tych komputerków to hobbyści którzy raczej się tym bawią i nie będą optymalizować systemu żeby zredukować ilość zapisów. A SSD TLC 120GB wytrzymie około 13 lat przy zapisywaniu 10GB dziennie. Nawet gdyby to było tylko 5 lat to i tak to będzie znośny wynik dla takiego katowania.

Osobiście czekam z nadzieją że nowe RPi będzie miało SATA albo M2.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, Harnas napisał:

Osobiście czekam z nadzieją że nowe RPi będzie miało SATA albo M2.

Oby, ale jeszcze jest szansa, że pójdą w rozwiązanie stosowane w Compute Module 3, czyli pamięć eMMC Flash.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o bazę MySQL nie lepiej zainstalować system na zewnętrznym dysku SSD podłączonym pod USB? O ile mnie pamięć nie myli był taki projekt który pozwalał przenieść system na zewnętrzny dysk a karta służyła tylko do jego bootowania?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.