KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Karty SD Class A2 – lepsze nośniki danych dla Raspbiana?

Karty SD Class A2 – lepsze nośniki danych dla Raspbiana?

Chociaż standard Class A2 kart SD istnieje już ponad 18 miesięcy to pierwsze karty spełniające jego założenia dopiero trafiają na rynek.

SanDisk jest pierwszym producentem, którego karty z serii Extreme posiadają oznaczenie A2.

Karty SD dawno przestały być tylko magazynem danych. Za sprawą popularnego Raspberry Pi (oraz innych podobnych komputerków) małe karty zaczęły odgrywać rolę "dysków twardych", na których instalowany jest system operacyjny. Rozwiązanie to jest mało wydajne i bywa szkodliwe dla kart SD.

Problemem nie jest prędkość odczytu i zapisu dużych sekwencji danych (np. podczas kopiowania filmów lub zdjęć), ale praca nad dużą liczbą drobnych plików, ulokowanych w różnych obszarach pamięci karty. Taka sytuacja to warunki pracy każdego systemu operacyjnego, nic więc dziwnego, że twórcy standardu SD postanowili dostosować go do aktualnych wymagań rynku.

Wygląd karty z serii

Wygląd karty z serii "Extreme" od SanDisk

Pierwszym producentem kart SD, który wypuścił na rynek pamięci kompatybilne ze standardem A2, jest SanDisk z serią Extreme, której specyfikacja wygląda następująco:

  • pojemności: 64 GB, 128 GB, 256 GB, 400 GB,
  • interfejs: UHS-I,
  • odczyt sekwencyjny: do 160 MB/s,
  • zapis sekwencyjny: do 70 MB/s dla pojemności 64 GB i 90 MB/s dla pozostałych,
  • odczyt losowy: od 4000 IOPS (ang. input/output operations per second),
  • zapis losowy: od 2000 IOPS,
  • oznaczenia: C10, U3, V30, A2,
  • zakres temperaturowy: od -25 do 80°C.

Główna różnica względem klasy A1 to odpowiednio 2,5 i 4-krotny wzrost wydajności w zapisie i odczycie losowym. Nowy standard powstał głównie z myślą o możliwości uruchamiania aplikacji dla Androida bezpośrednio z karty, to nowa wydajności na pewno przypadnie do gustu miłośnikom komputerów typu Raspberry Pi, którzy instalują na kartach najczęściej Raspbiana. Nowe karty SD będą dostępne w sprzedaży od 120 zł za 64 GB, aż do 940 zł za 400 GB.

Instrukcja: instalacja Raspbiana na karcie SD
Instrukcja: instalacja Raspbiana na karcie SD

Sprzęt gotowy, pora przejść do praktyki! Tym razem zajmiemy się instalacją systemu. Proces ten przeprowadzimy na dwa popularne sposoby: z... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

kartasd, nośnik, raspberry, sandisk

Trwa ładowanie komentarzy...