Skocz do zawartości

Wprowadzenie szablonu pytań/ankiety?


Elvis

Pomocna odpowiedź

11 minut temu, Elvis napisał:

A może warto byłoby przygotować swego rodzaju standardową ankietę odnośnie projektu?

Tylko kto będzie tracił czas na wypełnianie (a wcześniej znalezienie na forum) takiej ankiety, skoro nie mają czasu nawet przeszukać forum pod kątem podobnych pytań, a przecież i tak po uzyskaniu odpowiedzi więcej tu się nie pojawią. Czasem nawet masz notkę, że odpowiedzi proszę e-mailem, bo forum nie czytam.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam wrażenie, że i tak w podobnych tematach odpowiedzi na moją wimaginowaną "ankietę" się pojawiają, Tylko nie są nigdzie zbierane, a biedny Marek musi za każdym razem pytać o to samo. Moja propozycja to było tylko zebranie pytań, które się zawsze pojawiają w jednym miejscu.

A jak zmusić do wypełniania - wydaje mi się, że bardzo prostu, wystarczy żeby Marek poprosił o wypełnienie i dopiero wtedy odpowiadał dalej... Przy okazji można byłoby eliminować tematy gdzie autorowi nawet się kilku słów o projekcie nie chciało napisać.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 14.11.2018 o 13:53, Elvis napisał:

Tylko nie są nigdzie zbierane, a biedny Marek musi za każdym razem pytać o to samo. Moja propozycja to było tylko zebranie pytań, które się zawsze pojawiają w jednym miejscu.

A może warto by było usiąść i zrobić po prostu wątek o dobieraniu silników ogólnie i po prostu ludzi do niego wysyłać, tak jak to robimy z kursami? Tak, wiem, ktoś musiałby usiąść i to napisać (osobiście nie czuję się w tym konkretnym temacie na siłach), ale wydaje mi się, że to by mogło pomóc.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 15.11.2018 o 00:09, deshipu napisał:

A może warto by było usiąść i zrobić po prostu wątek o dobieraniu silników ogólnie i po prostu ludzi do niego wysyłać, tak jak to robimy z kursami? Tak, wiem, ktoś musiałby usiąść i to napisać (osobiście nie czuję się w tym konkretnym temacie na siłach), ale wydaje mi się, że to by mogło pomóc.

Niedługo będziemy publikować coś w rodzaju kompendium silników (opis budowy, zalety/wady poszczególnych typów napędów). Taki artykuł byłby faktycznie dobrą kontynuacją tej serii 😉

Jeśli chodzi o pomysł ankiety, to nie wiem czy się dobrze rozumiemy. Bo ja bym to nazwał raczej "szablonem do zadawania pytań". Coś takiego jest stosowane na forach komputerowych np., gdy pytasz o dobór części do PC. Przykład szablonu z forum Benchmark.pl:

Cytat

Informacje które powinny znaleźć się w Twoim poście:

  • Zastosowanie komputera: (gry, biuro, photoshop, obróbka wideo, itp.),
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: (najlepiej w złotówkach)
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer?
  • Których części potrzebujesz?: (zestaw z monitorem, peryferiami czy sama "buda" itp.)
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? (overclocking)
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?:
  • Specjalne wymagania: (cichy zestaw, mała obudowa, chłodzenie wodne, multi-gpu itp.)
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? (często można oszczędzić trochę pieniędzy na obudowie czy dysku, nie zapomnij podać dokładnego modelu)
  • Własna propozycja zestawu: (jeśli jej nie posiadasz, pole pozostaw puste)
  • Inne: (wszelkie pytania, które Cię dręczą)

Ludzie wklejają dokładnie taki szablon w swoją wiadomość i uzupełniają odpowiedziami na pytania. Tam jest jednak "prosta sprawa", bo jest masa pytań na temat doboru zestawów komputerowych, a u nas pytania są na wiele różnych tematów. Należałoby więc opracować ogólny szablon lub kilka szczegółowych. @Elvis, czy o coś takiego Ci chodziło?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, chodziło mi o pewne standardowe pytania, które i tak się w większości tematów pojawiają. Przykładowo, jak ostatnio @marek1707 wspominał - inną radę da uczniowi/studentowi, a inaczej będzie doradzał przy projekcie wykonywanym przez firmę. Więc zamiast dopytywać, zdawać się na domysły, albo na jechać po kimś że nic nie umie, można byłoby tego typu pytania zebrać w gotowy zestaw...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tylko czy obowiązkowe pytania powinny dotyczyć projektu czy osoby wykonującej projekt (np. doświadczenie z elektroniką, programowaniem, zastosowanie projektu itd)? Jeśli pytania miałyby dotyczyć głównie projektu to ciężko może być ułożyć uniwersalny zestaw pytań. Jednak ogólnie takie rozwiązanie uważam, za bardzo ciekawe i na pewno można wprowadzić coś takiego.

Link do komentarza
Share on other sites

Napisałem o projekcie, bo ostatnio akurat taki temat się pojawił - co jest ciekawsze/ważniejsze, tego nie wiem. Na pewno osoba lub osoby wykonujące projekt mają duże znaczenie. Z drugiej strony fajnie byłoby gdzieś katalogować omawiane i realizowane projekty. Inaczej duża część wiedzy "znika". Przykład takiego ciekawego projektu, który pojawiał się kiedyś na forum to moim zdaniem automatyka domowa użytkownika @SOYER - super przykład, że chcąc i nie poddając się można zrobić ciekawy projekt dopiero ucząc się programowania. Jak dla mnie fajnie byłoby pewną "historię" tego i innych projektów gdzieś zachowywać. Bo tematy i posty giną w zalewie nowych wpisów.

Link do komentarza
Share on other sites

25 minut temu, Elvis napisał:

Z drugiej strony fajnie byłoby gdzieś katalogować omawiane i realizowane projekty.

Faktycznie przykład @SOYER jest tutaj bardzo dobry 😉 Takie projekty można by było katalogować "ręcznie", ale z drugiej strony chyba najlepiej byłoby namawiać takie osoby na opisanie swoich dokonań w dziale DIY. Inaczej ciężko będzie nad tym zapanować. Ewentualnie można jeszcze wykorzystać system tagowania, ale nie wiem czy się tutaj sprawdzi. Poczekajmy może jeszcze na opinię innych osób w tym @deshipu i @marek1707, bo brali udział wcześniej w tej dyskusji i do tego "hurtowo" pomagają w takich tematach. Oczywiście wszystkich innych również zachęcam do udzielania się w tej dyskusji 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Normalnie chłopaki aż się czerwony zrobiłem;-), strasznie fajnie przeczytać miłe słowa takich starych wyjadaczy ja WY, na temat swój i swojego projektu. To wszystko i tak dzięki waszej pomocy, przy całym uznaniu i docenieniu kursów FORBOT-a, które zaszczepiły bakcyla, to bez Waszej pomocy wiele bym nie podziałał.

Co do tematu, zrobienie szczegółowej ankiety uważam będzie bardzo trudne, ale taka ogólna, która pozwoli się zorientować z kim mamy do czynienia i co chce zrobić, byłaby z pewnością nieocenioną pomocą dla wszystkich "podpowiadaczy". Odpowiedź na ankietę powinna być obligatoryjna w pierwszym "pytającym" poście. Dobór pytań to już sprawa osób które "COŚ" potrafią i po prostu wiedzą o co pytać.

Edytowano przez SOYER
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z jednej strony zasugerowanie jakie informacje są potrzebne może pomoc tym, którzy są kompletnie zieloni i zupełnie nie mają pojęcia o czym piszą, z drugiej strony nie da się w zasadzie zmusić nikogo do podania informacji, kiedy jemu zwyczajnie się nie chce spędzić tych 30 sekund na przemyślenie sprawy i traktuje forum jak wyszukiwarkę. Bardzo dużo też zależałoby tu od szczegółów implementacji — na przykład, jeśliby taki szablon był używany automatycznie dla nowych postów w poszczególnych działach (a działy te były ponazywane zgodnie z kategoriami pytań, które rzeczywiście działają i łatwe do znalezienia), to prawdopodobnie działałoby to znacznie lepiej, niż gdyby trzeba było wybierać szablon z jakiegoś menu z listą wszystkich szablonów gdzieś w zaawansowanych funkcjach formatowania.

Kiedyś już tu wspominałem, że wydaje mi się, że wprowadzenie struktury projektowej na tym forum, w której najpierw opisywałoby się swój projekt, a dopiero pod nim prowadziło dyskusję, mogłoby pomóc zarówno zadającym pytania, jak i szukającym natchnienia. Ale tak, zdaję sobie sprawę z tego, że to jest prawdopodobnie moje zapatrzenie się w hackaday.io.

Na przykład w dziale "Zadania domowe i projekty dyplomowe" moglibyśmy mieć pola "Dlaczego nie chodziłem na wykłady", "Czemu nawet nie skserowałem notatek od kolegów", oraz "Jak sobie wyobrażam wykonywanie zawodu bez tej wiedzy po zakończeniu nauki", a także checkbox "Jestem świadomy, że to forum jest publiczne i czytają je także wykładowcy".

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 17.11.2018 o 21:34, deshipu napisał:

Bardzo dużo też zależałoby tu od szczegółów implementacji — na przykład, jeśliby taki szablon był używany automatycznie dla nowych postów w poszczególnych działach (a działy te były ponazywane zgodnie z kategoriami pytań, które rzeczywiście działają i łatwe do znalezienia), to prawdopodobnie działałoby to znacznie lepiej, niż gdyby trzeba było wybierać szablon z jakiegoś menu z listą wszystkich szablonów gdzieś w zaawansowanych funkcjach formatowania.

Akurat na forach gdzie spotkałem takie rozwiązanie system działał bardzo dobrze, a był znacznie prostszy (i brutalny). W dziale był przyklejony temat "Jak zadawać pytania o XXX?" w środku była instrukcja z szablonem. Jak ktoś założył temat bez ręcznego skopiowania tego szablonu to temat leciał do kosza z adnotacją o szablonie i tyle. Nikt się tym więcej nie przejmował.

Dnia 17.11.2018 o 21:34, deshipu napisał:

Na przykład w dziale "Zadania domowe i projekty dyplomowe" moglibyśmy mieć pola "Dlaczego nie chodziłem na wykłady", "Czemu nawet nie skserowałem notatek od kolegów", oraz "Jak sobie wyobrażam wykonywanie zawodu bez tej wiedzy po zakończeniu nauki", a także checkbox "Jestem świadomy, że to forum jest publiczne i czytają je także wykładowcy".

Z jednej strony tak, ale z drugiej... Trzeba chyba przyznać, że czasami zdarzają się jednak takie przedmioty/projekty, że notatki i wykłady można przyswajać do woli, a do realizacji zadania wcale nie będzie bliżej. Jest chyba to głównie zależne od prowadzących przedmiot. Tak jak gdzieś już o tym pisałem: w dziale tego typu byłbym jednak za utrzymanie głównej zasady typu "pomagaj albo ignoruj". Czyli jak wiesz/chcesz i masz ochotę to odpowiadasz i pomagasz (nawet w super prostej sprawie), a jak uważasz, że to "5 minut szukania", albo "wystarczy przeczytać notatki" to ignorujesz temat i nic tam nie piszesz.

Odnosząc się jeszcze ogólnie do sprawy: jak dokończę pewne tematy to mam w planach napisać ogólny artykuł typu "Jak zadawać pytania na forum?". Może niektórym osobom taka publikacja otworzy oczy i posłuży przy okazji za link, który można wklejać do źle zadanych pytań 😉 Jak macie sugestie co nieoczywistego warto tam dodać to śmiało podsyłajcie propozycje.

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Treker napisał:

Odnosząc się jeszcze ogólnie do sprawy: jak dokończę pewne tematy to mam w planach napisać ogólny artykuł typu "Jak zadawać pytania na forum?". Może niektórym osobom taka publikacja otworzy oczy i posłuży przy okazji za link, który można wklejać do źle zadanych pytań

Za starych dobrych czasów Usenetu było coś takiego: http://rtfm.killfile.pl/

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.