Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFET-y


Komentator

Pomocna odpowiedź

@Papaya to postaraj się o bardziej szczegółowe zdjęcia i będziemy szukać błędu. Jak sam widzisz, nikt tutaj w komentarzach nie zgłaszał ostatnio takich błędów, więc zakładam, że jednak błąd krył się gdzieś na Twojej płytce 😉

6 minut temu, Hromosom napisał:

W sensie jak szybko diody migają,bo jeśli stan zmienia się co np 10 ms to możesz mieć wrażenie że świecą się obie z uwagi na bezwładność oczu

@Hromosom w tym przykładzie miganie diod powinno być bardzo dobrze widoczne. Tutaj nawet ostatnio ktoś wrzucał demo działania tego układu: https://forbot.pl/forum/topic/12709-kurs-elektroniki---7b---projekty-z-tranzystorami-mosfet-y/page/14/#comment-182950

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Znalazłem swój błąd: z daleka na obrazku wszystkie rezystory wyglądały identycznie, jednak po przybliżeniu okazało się że 2 z nich to rezystory 10 kΩ, a pozostałe 2 to rezystory 1 kΩ. Po wymianie wszystko działa jak należy. 

Edytowano przez Papaya
Błąd
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Rozdział o tranzystorach to w sumie pierwsza trudniejsza część kursu. Dopiero dwukrotne przeczytanie pozwoliło mi zrozumieć o co chodzi. Potem poszło już z górki i oba projekty udało mi się poprawnie wykonać.

Trochę rozczarowała mnie niska częstotliwość migania diod w multiwibratorze astabilnym. Założyłem, że jest ona zależna od pojemności kondensatorów tzn. im pojemniejszy kondensator tym niższa częstotliwość migania. W celu sprawdzenia podmieniłem kondensatory 220 µF na 1000 µF i faktycznie częstotliwość zmalała. Także żeby osiągnąć wyższą częstotliwość niż w projekcie to trzeba by było użyć kondensatorów o mniejszej pojemności. Projekt robiłem w trakcie świąt, także zakup nowych kondensatorów nie wchodził w grę, ale od czego mamy rozdział #4 kursu. Połączenie szeregowe kondensatorów powinno zmniejszyć ich pojemność. Zatem do obu kondensatorów 220 µF dołączyłem szeregowo po jeszcze jednym kondensatorze 220 µF co dało pojemność (220 µF * 220 µF) / (220 µF + 220 µF) = 110 µF i faktycznie wtedy częstotliwość migania wzrosła, więc byłem ukontentowany 🙂

Zrealizowałem sobie jeszcze jeden eksperyment, a mianowicie chciałem osiągnąć 3 naprzemiennie migające diody. Zrobiłem trzecią "konstrukcję" składającą się z diody, dwóch rezystorów, kondensatora i tranzystora. Jedyne co trzeba było podmienić to połączenie z bazą tranzystora tzn. baza z lewej konstrukcji była podpięta do środkowej konstrukcji (kondensatora i rezystora 10k Ω), baza ze środkowej do prawej i baza prawej do lewej. Idealnie zadziałało.

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Darvald tak, zmiana pojemności kondensatorów to jedno rozwiązanie i świetnie sobie z tym poradziłeś. Inna opcja to jeszcze zmiana rezystorów, które wpływają na czas ładowania/rozładowywania kondensatorów.

17 godzin temu, Darvald napisał:

Rozdział o tranzystorach to w sumie pierwsza trudniejsza część kursu.

W końcu to kurs podstaw, więc nie mogliśmy tutaj poruszać zbyt trudnych tematów 😉 Zerknij później koniecznie do kolejnego kursu elektroniki - tam jest już więcej zawiłych tematów i praktycznych projektów: https://kurs.forbot.pl/elektronika2 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 27.12.2022 o 09:24, Treker napisał:

@Darvald tak, zmiana pojemności kondensatorów to jedno rozwiązanie i świetnie sobie z tym poradziłeś. Inna opcja to jeszcze zmiana rezystorów, które wpływają na czas ładowania/rozładowywania kondensatorów.

O, fajnie że zwróciłeś uwagę że rezystory też mogą na to wpływać, sam pewnie bym na to nie wpadł. Będę musiał sprawdzić w praktyce 🙂

Dnia 27.12.2022 o 09:24, Treker napisał:

W końcu to kurs podstaw, więc nie mogliśmy tutaj poruszać zbyt trudnych tematów 😉 Zerknij później koniecznie do kolejnego kursu elektroniki - tam jest już więcej zawiłych tematów i praktycznych projektów: https://kurs.forbot.pl/elektronika2 

Na razie przechodzę kurs podstaw Arduino. Ale elektronika 1 była na tyle ciekawa, że drugiej części na pewno nie odpuszczę.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Darvald koniecznie polecam elektronikę poziom 2 i technikę cyfrową. Jak pójdziesz zbyt daleko w Arduino to później żal będzie wracać, a szkoda omijać te kursy. W każdym razie miło słyszeć, że kursy są ciekawe 🚀

Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry wszystkim 🙂

Próbowałem zrobić przykład z tranzystorem MOSFET, ale u mnie wygląda to jakby działał dopiero gdy podłączę go odwrotnie niż na schemacie z przykładu:

B0A5B40B-AF48-4F91-925C-C68D50C3FFF4.thumb.gif.4a3a45ecfe117d62538d7b66d8d684e6.gif
 

Ktoś ma pomysł co jest nie tak?
Symbol na obudowie tranzystora to: BS170 QG 95.

Link do komentarza
Share on other sites

@veiar przepraszam za brak odpowiedzi, umknęło mi Twoje zdjęcie i miałem się przypominać w tej sprawie... A tu niespodzianka, bo zdjęcie było 🙂

Analizuję teraz i zdjęcie, i animację - mam wrażenie, że układ działa u Ciebie jednak poprawnie. Zakładam, że zdjęcie powyżej pokazuje Twoją "niedziałającą wersję". Tylko, że układ jest złożony błędnie, patrząc na powyższe zdjęcie:

  • Tranzystor powinien być obrócony o 180*.
  • Twój biały przewód powinien być podłączony do dodatniej szyny zasilania.

Porównuję to do tego schematu. I tak chyba jest w pierwotnej wersji na Twojej animacji. Czyli reasumując mam wrażenie, że układ działa poprawnie na animacji - chyba, że źle ją zinterpretowałem. Sprawdź to co napisałem i daj znać, która wersja działa, a która nie działa.

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Treker napisał:

@veiar przepraszam za brak odpowiedzi, umknęło mi Twoje zdjęcie i miałem się przypominać w tej sprawie... A tu niespodzianka, bo zdjęcie było 🙂

Nie ma sprawy, dziękuję że odpowiedziałeś 🙂

2 godziny temu, Treker napisał:

Analizuję teraz i zdjęcie, i animację - mam wrażenie, że układ działa u Ciebie jednak poprawnie. Zakładam, że zdjęcie powyżej pokazuje Twoją "niedziałającą wersję". Tylko, że układ jest złożony błędnie, patrząc na powyższe zdjęcie:

  • Tranzystor powinien być obrócony o 180*.
  • Twój biały przewód powinien być podłączony do dodatniej szyny zasilania.

Zdjęcie jest klatką z późniejszej części animacji i pokazuje działającą wersję - tę, w której biały przewód połączony z bramką tranzystora wpięty do masy powoduje, że dioda nie świeci (zakładam, że tak to powinno działać). Gdy natomiast ten sam przewód włączy się do zasilania to dioda zaczyna świecić.

Problem polega na tym, że gdy tranzystor obrócę o 180*, to dioda świeci niezależnie od tego, czy bramka jest podłączona do zasilania czy do masy.

Wrzucam filmik (chyba powinienem był od tego zacząć 😀), z którego zrobiłem i animację i zdjęcie. Na początku widoczna jest realizacja tego schematu, wg którego dioda nie powinna świecić, ale świeci. Następnie obracam tranzystor o 180* i wygląda na to, że układ zaczyna reagować na podłączanie bramki do zasilania albo do masy.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@veiar ok, teraz sytuacja jest już jasna i faktycznie wygląda jakby coś tam nie działało poprawnie. Czy robiłeś test z drugim takim samym tranzystorem? MOSFET-y są bardzo wrażliwe na wyładowania antystatyczne - możliwe, że zwykłym dotykiem uszkodziłeś ten tranzystor.

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdzę to dziś jeszcze dokładniej. Podejrzana sprawa, że wszystkie nie działałby poprawnie, a nikt inny nie zgłaszałby ostatnio takiego problemu. Przeanalizuję wszystko później na spokojnie i dam znać, bo może coś przeoczyłem. Zadam tylko jeszcze jedno pytanie (wybacz, muszę, bo różne rzeczy już widywałem), a baterie w koszyku nie są włożone odwrotnie, co zamieniłoby plus z minusem? 😉

W ramach testu warto jeszcze złożyć układ od nowa na innym kawałku płytki stykowej, aby wyeliminować ewentualne problemy z przewodzeniem w danym miejscu płytki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.