Skocz do zawarto┼Ťci

x-ufo pomysl na robota latajacego

A.kocinski

Pomocna odpowied┼║

witam ­čśů

mam taki pomys┼é by z x-ufo jest to heli 4silnikowy zrobi─ç lataj─ůcego robota....pomys┼é wydaje sie fajny ale z ka┼╝d─ů sekunda jest gorzej ­čĹ╣

problem 1 jest w tym co by go stabilizowa┼éo w locie mam od niego ┼╝yroskop ale po jego budowie doszed┼éem ze ma tylko dwa hallotrony wiec b─Ödzie problem z wykrywaniem wszystkich odchyle┼ä ­čśĽ

2.jak wykry─ç wysoko┼Ť─ç na jakiej sie znajduje robot ultradziwieki czy mo┼╝e podczerwie┼ä?? ­čÖü

3.czujki boczne by nie uderzy┼é w ┼Ťcian─Ö co zastosowa─ç ­čśľ

4.jakiego do tego u┼╝y─ç procka ­čśľ

5.jak zrobi─ç dodatkowe sterowanie np prz├│d ty┼é wystarcza┼éo by mo┼╝e zwykle dwukana┼éowe sterowanie a mo┼╝e bluetooth ­čśľ

chodz─Ö do technikum mechatronicznego i po d┼éugich b┼éaganiach sor pozwoli┼é mi zorganizowa─ç kolo elektroniczne i dopu┼Ťci do szkolnego sprz─Ötu b─Ödzie nas 4 z tym ze reszta nie ma poj─Öcia o elektronice z g├│ry prosz─Ö o opinie czy uda sie nam to zrobi─ç na atmedze 8

czy poradzimy sobie z napisanie programu i co sadzicie o tym pomy┼Ťle.... ­čśë­čśë­čśë

Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.
Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta┼╝ PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
┬á┬á ÔÇó Darmowe p┼éytki dla student├│w i projekt├│w non-profit
┬á┬á ÔÇó Tylko 5$ za 10 prototyp├│w PCB w 24 godziny
┬á┬á ÔÇó Us┼éuga projektowania PCB na zlecenie
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ PCB od 30$ + bezp┼éatna dostawa i szablony
┬á┬á ÔÇó Darmowe narz─Ödzie do podgl─ůdu plik├│w Gerber
Zobacz r├│wnie┼╝ ┬╗ Film z fabryki PCBWay

wow ale ja już mam gotowa platformę chce tylko ja ulotnić i jest to pierwsza wersja z silnikami jednofazowymi mam od tego płytkę ale niestety nie działa wiele osób w niej grzebało wiec postanowiłem to przerobić na robota

to mo┼╝e wygl─ůda strasznie ale my┼Ťl─Ö ze jeden ┼╝yroskop wystarczy w zupe┼éno┼Ťci i 5 czujek

do tego mo┼╝na zrobi─ç jaki┼Ť uk┼éad steruj─ůcy prz├│d ty┼é prawo lewo i wszystko

kolega go zrobił na rc a ja chce by wzniósł sie sam w powietrze nic więcej

Nie chce nikogo obrazi─ç ale elektronicy postrzegaj─ů wszystko w bardziej szarych barwach ni┼╝ informatycy ;]

Ja to widz─Ö do┼Ť─ç klarownie:

4 czujki Ir kontroluj─ůce odleg┼éo┼Ť─ç wirnik├│w od przeszk├│d (po jednej na ka┼╝dy wirnik) np. je┼Ťli w odleg┼éo┼Ťci mniejszej ni┼╝ 5cm jest ┼Ťciana to ERR i nie poleci a je┼Ťli w locie pojawia si─Ö przeszkoda w promieniu 10cm to te┼╝ daje jaki┼Ť efekt (nie wiem czy to ma skr─Öca─ç moc─ů i kierunkiem silnik├│w czy jak) 2 ┼╝yra na o┼Ť x i y, jedno akce na pr─Ödko┼Ť─ç opadania/wznoszenia i linijki kodu, p─Ötle, warunki ­čśő

bo elektronicy sa realistami i zdaja sobie sprawe z takich rzeczy jak niejednoznacznosc sygnalow, elementy rzeczywiste a nie idealne itp... to ma dzialac w prawdziwym swiecie gdzie jest wiecej stanow niz 1 i 0 i co za tym idzie trudniej to obsluzyc niz ify, case itp w programowaniu ­čśë

Kazdemu sie wydaje, ze tu da czujniczek taki - on mu dokladnie pokaze w jakiej odleglosci jest przeszkoda - ale juz takie rzeczy jak niedokladnosc, bezwladnosc calosci itp to pomijamy ­čśë

• Lubi─Ö! 1

Tyle że odpowiedni margines błędu zawarty w programie może wynagrodzić te pomyłki czujników, projekt jest ogromnym wyzwaniem dlatego zachęcam Cię do dalszych prac nad nim ;]

Nie chce nikogo obrazi─ç ale elektronicy postrzegaj─ů wszystko w bardziej szarych barwach ni┼╝ informatycy ;]

Ja to widz─Ö do┼Ť─ç klarownie:

4 czujki Ir kontroluj─ůce odleg┼éo┼Ť─ç wirnik├│w od przeszk├│d (po jednej na ka┼╝dy wirnik) np. je┼Ťli w odleg┼éo┼Ťci mniejszej ni┼╝ 5cm jest ┼Ťciana to ERR i nie poleci a je┼Ťli w locie pojawia si─Ö przeszkoda w promieniu 10cm to te┼╝ daje jaki┼Ť efekt (nie wiem czy to ma skr─Öca─ç moc─ů i kierunkiem silnik├│w czy jak) 2 ┼╝yra na o┼Ť x i y, jedno akce na pr─Ödko┼Ť─ç opadania/wznoszenia i linijki kodu, p─Ötle, warunki ­čśő

My┼Ťl─Ö ┼╝e analiz─Ö odlego┼Ťci od przeszkody trzeba prowadzi─ç du┼╝o dalej ni┼╝ 10 czy 5 cm - we┼║cie pod uwag─Ö, ┼╝e w powietrzu wyhamowa─ç robota to nie taka ┼éatwa sprawa. Bezw┼éadno┼Ť─ç urz─ůdzenia jest bardzo du┼╝a (podobnie jak na wodzie). Analiz─Ö odleg┼éo┼Ťci od obiektu nale┼╝a┼éo by rozpocz─ů─ç w odleg┼éo┼Ťci kilku metr├│w aby robot mia┼é czas na zahamowanie na wstecznym ci─ůgu oraz ustabilizowanie lotu.

Dla lepszego zrozumienia sprawy proponuj─Ö wynaj─ů─ç sobie ┼é├│dk─Ö na wodzie i pop┼éywa─ç na niej "z mysleniem", co musz─Ö zrobi─ç, aby nie uderzy─ç w brzegi ­čÖé

Od razu oka┼╝e si─Ö, ┼╝e nie da si─Ö tego tak ┼éatwo wyhamowa─ç jak mojego Ma┼äka ( wydaj─ůc komend─Ö stop - staje prawie w miejscu ) - podobnie w robotach poruszaj─ůcych si─Ö na ko┼éach gdzie tarcie z pod┼éo┼╝em jest du┼╝e.

My┼Ťl─Ö ┼╝e analiz─Ö odlego┼Ťci od przeszkody trzeba prowadzi─ç du┼╝o dalej ni┼╝ 10 czy 5 cm - we┼║cie pod uwag─Ö, ┼╝e w powietrzu wyhamowa─ç robota to nie taka ┼éatwa sprawa. Bezw┼éadno┼Ť─ç urz─ůdzenia jest bardzo du┼╝a (podobnie jak na wodzie). Analiz─Ö odleg┼éo┼Ťci od obiektu nale┼╝a┼éo by rozpocz─ů─ç w odleg┼éo┼Ťci kilku metr├│w aby robot mia┼é czas na zahamowanie na wstecznym ci─ůgu oraz ustabilizowanie lotu.

Masz po cz─Ö┼Ťci racj─Ö, w tym przypadku jednak jest troch─Ö inaczej ze wzgl─Ödu na to, ┼╝e jest to co┼Ť innego ni┼╝ zwyk┼éy samolot, czy helikopter, ze wzgl─Ödu na nap─Öd w postaci czterech ┼Ťmigie┼é. Ogl─ůda┼éem na necie filmiki z x-ufo w akcji, w r─Ökach do┼Ťwiadczonego "pilota" potrafi on robi─ç cuda, w┼é─ůcznie z zatrzymywaniem si─Ö w miejscu po jakiej┼Ť efektownej ewolucji. Ten typ nap─Ödu ma, a przynajmniej powinien posiada─ç bardzo du┼╝y zapas mocy, kt├│r─ů mo┼╝na wykorzysta─ç w┼éa┼Ťnie do zatrzymania w miejscu przed jak─ů┼Ť przeszkod─ů. Inna sprawa, ┼╝e nikt tak kosztown─ů zabawk─ů nie b─Ödzie lata┼é kilka centymetr├│w od ┼Ťciany.

Ale ja o niczym innym nie m├│wi─Ö.

Przecie┼╝, kto┼Ť kto steruje maszyn─ů myslenie o rozpocz─Öciu manewru wyhamowywania ( np sterowanym przez RC) rozpoczyna du┼╝o wcze┼Ťniej, ni┼╝ kilkadziesi─ůt cm od przeszkody.

Podobnie musi by─ç w programie zaimpementowany algorytm du┼╝o wcze┼Ťniejszego reagowania na zbli┼╝anie si─Ö do przeszkody.

I nie mia┼éem na mysli samolotu, bo analiz─Ö nale┼╝a┼éo by rozpocz─ů─ç od kilkudziesi─Öciu do kilkunastu metr├│w wcze┼Ťniej.

Swego czasu np: analizowa┼éem teoretycznie czujniki odleg┼éo┼Ťci (sonarowe) pod k─ůtem nazwijmy to szeroko┼Ťci pola dzia┼éania - i powiem tyle...

Wi─ůzka widzenia czujnika rozszerza si─Ö bardzo co powoduje znaczny wp┼éyw na nazwijmy to ÔÇ×szumÔÇŁ otoczenia.

No chyba, ┼╝e zastosujemy te o bardzo w─ůskim polu widzenia, ale s─ů potwornie drogie.

Np taki o widzeniu 15 stopni kosztuje około 70 funtów brytyjskich. dla tej maszyny trzeba by takich około 6 tj. 2180 PLN.

Podsumowuj─ůc ÔÇô chocia┼╝ m├│j czujnik sonarowy ma mo┼╝liwo┼Ť─ç ÔÇ×widzeniaÔÇŁ do ok 4 m to sensowne wyniki otrzymuj─Ö w domu do kilkudziesi─Öciu centyment├│w.

Podobna sytuacja b─Ödzie w ww robocie (┼╝e mo┼╝e zabrank─ů─ç miejsca na tzw. bezw┼éadno┼Ť─ç robota bo czujniki b─Öd─ů pokazywa─ç b┼é─Ödne odczyty) no chyba, ┼╝e b─Öd─ů robi─ç testy w pustej hali.

Poni┼╝ej link do widma mojego sonara.

http://www.robot-electronics.co.uk/htm/srf05tech.htm

i kilka innych informacji o czujnikach

http://www.robot-electronics.co.uk/htm/sonar_faq.htm

Mam nadziej─Ö, ┼╝e pomo┼╝e to w analizie problemu i ukazaniu problem├│w niezb─Ödnych do pokonania.

Do┼é─ůcz do dyskusji, napisz odpowied┼║!

Je┼Ťli masz ju┼╝ konto to zaloguj si─Ö teraz, aby opublikowa─ç wiadomo┼Ť─ç jako Ty. Mo┼╝esz te┼╝ napisa─ç teraz i zarejestrowa─ç si─Ö p├│┼║niej.
Uwaga: wgrywanie zdj─Ö─ç i za┼é─ůcznik├│w dost─Öpne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do┼é─ůcz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa─ç...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr├│─ç formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw├│j link b─Ödzie automatycznie osadzony.   Wy┼Ťwietla─ç jako link

×   Twoja poprzednia zawarto┼Ť─ç zosta┼éa przywr├│cona.   Wyczy┼Ť─ç edytor

×   Nie mo┼╝esz wklei─ç zdj─Ö─ç bezpo┼Ťrednio. Prze┼Ťlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw├│rz nowe...

Wa┼╝ne informacje

Ta strona u┼╝ywa ciasteczek (cookies), dzi─Öki kt├│rym mo┼╝e dzia┼éa─ç lepiej. Wi─Öcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno┼Ťci.