Skocz do zawartości

Sterownik rolet do automatyki domowej


dkradke

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Widzę kolejny dopracowany projekt jaki opublikowałeś 😀 do tego interfejs i ta naklejka z opisem wyprowadzeń, super!

17 godzin temu, dkradke napisał:

Ostatecznie zastosowałem rozwiązanie polegające na spadku napięcia na diodach, które aktywuje transoptor PC814.

Zaciekawiło mnie rozwiązanie ze sterowaniem rolet - mógłbyś objaśnić trochę szerzej jak to działa?
Wspominałeś, że pomiar prądu był niedokładny - gdyby dodać rezystor mocy i mierzyć spadek napięcia czy nie byłoby to wystarczające? A właściwie, czy gdyby użyć zwykłą krańcówkę/kontaktoron i pozycjonować w pełni nawiniętą roletę względem tego, czy nie byłoby to prostsze?

Link do komentarza
Share on other sites

Co do krańcówek przy roletach, nie było takiej możliwości, żeby je dołożyć, dodatkowo nie miałem doprowadzonych przewodów pod to. Z samej rolety wystają tylko przewody zasilania, więc też nie było możliwości podłączyć się pod krańcówki wbudowane w roletę, a swoją drogą to zamiast krańcówek mam system przeciążeniowy w nich.

Chciałem zrobić pomiar prądu jak najmniej inwazyjny i odseparować część wysokiego napięcia od niskiego, stąd spadek napięcia na rezystorze odpadł. ACS711 to czujnik magnetyczny więc fizycznie odseparowana strona pomiarowa, ale różnice w prądzie były zbyt małe, żeby sensownie interpretować wyniki. ACS711 trochę się wzbudza nawet jak nie płynie przez niego prąd.

Rozwiązanie z diodami jest najprostsze, w momencie jak podaje napięcie na roletę to odkłada się na nich trochę ponad 1V, co aktywuje transoptor, a elektronika w rolecie nawet nie poczuje braku tego 1V 😉 Dwie diody w szereg, żeby spadek był większy, a przeciwstawnie bo jest tutaj napięcie AC i chciałem mieć detekcję w obu połówkach przebiegu napięcia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

 

Dnia 14.01.2019 o 12:35, dkradke napisał:

Rozwiązanie z diodami jest najprostsze, w momencie jak podaje napięcie na roletę to odkłada się na nich trochę ponad 1V, co aktywuje transoptor, a elektronika w rolecie nawet nie poczuje braku tego 1V 😉 Dwie diody w szereg, żeby spadek był większy, a przeciwstawnie bo jest tutaj napięcie AC i chciałem mieć detekcję w obu połówkach przebiegu napięcia. 

Ja tego jakoś nie rozumiem. W jaki sposób odłoży się tam napięcie większe niż na diodzie transoptora? Dla mnie te diody nie mają znaczenia. Po drugiej stronie zwierasz do masy naładowany kondensator, jestem ciekaw opinii bardziej doświadczonych kolegów, czy w ten sposób nie ryzykuje się uszkodzenia transoptora.

Link do komentarza
Share on other sites

Jest to zwykły spadek napięcia na diodzie co pozwala zasilić transoptor. Jeśli podłączyłbyś transoptor bez tamtych diod, to spaliłby się. Musiałbyś dać rezystor szeregowo z transoptorem, żeby ograniczyć prąd, ale wtedy miałbyś rezystor również w szeregu z roletą 😉
Co do kondensatora to on nie jest zwierany do masy, należy go potraktować jako odbiornik, a tutaj pełni funkcje wygładzania przebiegu, który trafia do uC.

Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, dkradke napisał:

Jest to zwykły spadek napięcia na diodzie co pozwala zasilić transoptor.

Idąc Twoim tokiem rozumowania to na dwóch diodach odkłada się jakieś napięcie i co transoptor pobiera sobie później tyle prądu ile potrzebuje? Może to by tak działało gdyby te spadki napięć ( na dwóch diodach i transoptorze) były bardzo podobne i prąd dzielił się między te dwie gałęzie. Jaką moc mają silniki do rolet i jakie to diody?

 

8 godzin temu, dkradke napisał:

Co do kondensatora to on nie jest zwierany do masy, należy go potraktować jako odbiornik, a tutaj pełni funkcje wygładzania przebiegu, który trafia do uC.

Co to znaczy pełni funkcję wygładzania przebiegu? Przy pracujących roletach masz tam stan niski, czy impulsy?

Link do komentarza
Share on other sites

@Kamro minimum przy przekaźnikach to dioda zabezpieczająca. Kondensatory nie są niezbędne. Jeśli są użyte to zapewne do filtrowania napięcia. Nie ma tutaj żadnej konkretnej zasady co do doboru ich pojemności.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.