Skocz do zawartości

Rozpoczęcie przygody z elektroniką, wybór sprzętu.


normekk

Pomocna odpowiedź

Witajcie.

Postanowiłem zająć się podstawami elektroniki i chciałbym zakupić sobie mał zestaw edukacyjny, gdyż poszedłem za przykładem, który cytuje niżej:

Ja proponuję:

- kupić lub lepiej zrobić płytkę prototypową pod jakiś na początek mały procesor AVR,
- kupić (pod USB) lub zrobić programator ISP do tego procesora (pod LPT jeśli masz w laptopie)

- zacząć zabawę od migania diodą z procesora zaprogramowanego w BasComie.

Da sie to zrealizować za 20 zł. w ciągu 1 tygodnia wliczając zakupy, zrobienie płytki i nauczenie się (z naszą pomocą).

Jeśli uważasz że te etapy chcesz pominąć bo są nie ciekawe to daruj sobie konstruowanie skomplikowanych tworów i kup sobie gotowe zabawki.

Powodzenia.

Więc tak:

1. zakup programatora - Czemu każdy jest inny? Jeden ma jakąś podstawkę ze stykami inny to sam przewód + gniazdo LPT.

STK 200

http://www.allegro.pl/item769176531_programator_stk200_stk300_do_kursu_bascom.html

http://www.allegro.pl/item748270076_programator_isp_stk200_300_rohs_avr_atmel_stk200.html

http://www.allegro.pl/item772600832_programator_isp_stk200_300_rohs_avr_atmel_stk200.html

2. Mikroprocesor

http://www.allegro.pl/item760995801_lispol_atmega8_16pu_dip28_atmel_avr.html

Będzie OK? Czy potrzebny do niego jest kwarc?

Inna sprawa - miganie diodą? Czy potrzebna mi jest płytka stykowa?

http://www.allegro.pl/item769879023_plytka_stykowa_690_punktow_tanio_krakow.html

Jest duże prawdopodobieństwo, że to co wyżej napisałem jest jednym nieporozumieniem, jeżeli tak proszę o pomoc, mianowicie dobranie "kompletnego zestawu" od podstaw czyli pełny programator + mikroprocesor, który będę mógł podłączyć do komputera odpalić BASCOM`a i zacząć działać.

Dziękuję z góry za pomoc 🙂

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

zaopatrz sie STK200

Płytke testową np ZL2AVR

i atmege do tego "Programowanie mikrokontrolerów w języku BASCOM" Marcina Wiązani

i juz po tygodniu rozwalasz 😉

To oczywiście cholernie droga wersja.

Taniej jest kupić sobie programator STK200, procka Atmege albo Attiny, zależy co Ci potrzeba. Moim zdaniem najlepiej Atmege8 bo ma chyba wszystko co mają procki tej serii, wiec da rade wsio na nim przećwiczyć. Do tego płytka uniwersalna na której sobie możesz polutować na stałe elementy które Ciebie interesują. Moim zdaniem to najtańsza i najbardziej edukacyjna metoda.

Moim zdaniem płytka stykowa to największe nieporozumienie w historii 🙂 Więcej mnie to nerwów kosztowało niż pieniędzy, a kasy za to chcą nie mało. Strasznie wkurza takie mozolne składanie układów (ale to tylko moja prywatna opinia)

Co do programatorów to wszystkie są takie same tylko się różnią wykonaniem. Osobiście polecam ten trzeci, bo mam dokładnie takie sam i stwierdzam ze działa. Tylko pamietaj, że do ich obsługi potrzebujesz port LPT. Jak masz laptopa nowego to będziesz musiał kupić jakiś programator na USB

Link do komentarza
Share on other sites

Preferuję 2gą wersję 😉.

Procek Atmega 8, do niego rozumiem kwarc nie jest potrzebny??

Płytka uniwersalna, a może lepiej byłoby bym sam wykonał drukowaną 😃? Czytałem i nie wydaję mi się to trudne. Tylko musiałbym zakupić materiały 🙂.

Mam kompa z LPT, tylko powiedz mi jak ja do tego 3ciego podłącze Atmegę? Wydaję mi się iż sprzedający kieruje programator do płytki... Wtedy na pewno podłączę, ale ja nie chcę dodatkowo płytki kupować. Proszę wyjaśnij mi to.

Dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Zobacz tutaj krótki opis programatora:

http://bascomania.pl/index.php?page=6

Ma on złącze Kanda i piny tego złącza musisz odpowiednio połączyć z pinami procesora (MISO, MOSI, SCK i RST)

Jak to zrobisz i dasz zasilanie to już możesz programować 😉

Taka opcja z własnoręcznie wykonana płytka będzie najlepsza z punktu widzenia waloru edukacyjnego. 😉

Złącze podłącza się do procka jak na tym schemacie (złącze SV1):

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Okej więc czy dobrze zrozumiałem:

Podłączam za pomocą złącza męskiego KANDA, do którego prowadzę ścieżki z podstawki mikroprocesora 🙂?

Będą to 4 przewody z mikroprocesora, a zasilanie (VCC) idzie od portu LPT (od kompa)?

Inna sprawa to to że chciałbym na tej samej płytce zainstalować diodę no i wyprowadzenie bateryjne by sprawdzać czy program działa (zapalanie diody) tylko jak poprowadzić odpowiednio ścieżki 😃?

Inna sprawa to chcę zbudować "światłoczułego" robocika bez mikroprocesora 🙂. I zastanawiam się jak poprowadzić ścieżki, czy nie da rady w tym przypadku zrobić tego bez prowadzenia mostków.

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4a066b40bfd351393.jpg

Bo siłą rzeczy ścieżki będą musiały się przeciąć...

Link do komentarza
Share on other sites

Nie do końca. STK200 potrzebuje zasilania zewnętrznego, więc musisz tam dać 5V, np. z baterii, czy zasilacza.

A odnośnie ścieżek, to zaraz sprawdzę, jak to się ma w realu, bo takie dywagowanie mija się z celem 😉.

Link do komentarza
Share on other sites

Eagle jest moim zdaniem najlepszy do projektowania płytek.

Jeśli chodzi o programowanie to:

-zewnętrzny zasilacz 5v podłączasz vcc-vcc gnd-gnd

-odpowiednie piny uC z odpowiednimi pinami w programatorze (miso-miso; sck-sck itd.)

Odpalasz program na kompie Bascom-avr dla baskoma albo inny kompilator dla wybranego języka.

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilanie bateryjne 4.8V starczy ? By normalnie funkcjonował? Z mikroprocesora idą 4 przewody do złącza KANDA, zasilanie jest dostarczane ze źródła zewnętrznego. Czy jest coś co zabezpieczy kompa przed ewentualnym zwarciem na LPT? Takie podłączanie zewnętrznego zasilania powoduje pewne niebezpieczeństwa...

Czy do mikroprocesora Atmega8 potrzebny jest kwarc?

Heh fajnie i prosto to rozwiązałeś 😋 Nie mogłem wpaść na to (brak doświadczenia 🙂)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.